10 hormonów, które sprawiają, że kobiety przybierają na wadze

hormony i otyłość

10 hormonów, które sprawiają, że kobiety przybierają na wadze. Prawdopodobnie znasz ludzi, którzy obwiniają hormony, predyspozycje genetyczne i złe środowisko w swojej nadmiernej wadze. A może jesteś jednym z nich? W rzeczywistości powodem często są nasze wybory żywieniowe, brak ćwiczeń i niezdrowe nawyki. Zacznij korzystać z mojej wiedzy, a zobaczysz dobre wyniki w krótkim czasie.

Tak więc, jeśli pijesz koktajle alkoholowe każdego dnia, „odwiedzasz” swoją lodówkę w nocy i siedzisz w biurze przez cały dzień, masz lenia aby ćwiczyć, geny i hormony nie mają nic wspólnego z twoim  z nadwagą. Jednak specjaliści twierdzą, że w niektórych przypadkach zwiększony apetyt, głód pokarmowy, zatrzymywanie wody i inne czynniki prowadzące do przyrostu masy ciała mogą być oznaką braku równowagi hormonalnej w organizmie.

Hormony odgrywają bardzo ważną rolę w regulowaniu apetytu, tempa metabolizmu, nastroju i aktywności fizycznej. Jeśli coś pójdzie nie tak w ich produkcji i funkcjonowaniu, możesz zauważyć  fałdy tłuszczu na brzuchu i niechcianą liczbę na wadze.

Oto dziesięć hormonów, które mogą być odpowiedzialne za niezamierzony przyrost masy ciała:

# 1. Estrogen ten żeński hormon płciowy może nie tylko kontrolować cykl menstruacyjny, ale także zmieniać wygląd, sprawność umysłową i sen. Brak tego hormonu wiąże się z nerwowością, wahaniami nastroju, uderzeniami gorąca i gromadzeniem się tłuszczu w okolicy talii.

# 2. Hormon tarczycy tarczycy normalnie wydziela tyroksyny i trijodotyroniny, aby utrzymać optymalną temperaturę ciała, metabolizm, zdrowie mózgu i trawienie. Jeśli ten mały gruczoł staje się nieaktywny, wiele procesów zostaje zakłóconych, co skutkuje zwiększeniem masy ciała, spowolnieniem umysłowym, nietolerancją na zimno i zaparciami.

# 3. Kortyzol kiedy jesteś zestresowany, nadnercza zaczynają wytwarzać ten hormon, aby pomóc twojemu ciału w aktywacji mechanizmów obronnych i radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Jednak długotrwały wpływ negatywnych emocji, który utrzymuje nieznacznie podwyższony poziom kortyzolu, może prowadzić do zwiększenia apetytu i apetytu na jedzenie.

# 4. Insulina – kiedy masz posiłek, cukier z pożywienia jest wchłaniany do krwi bardzo szybko. Podniesienie poziomu glukozy we krwi sygnalizuje trzustce, że nadszedł czas, aby uwolnić hormon insuliny, który ma za zadanie przenieść cukier z krwioobiegu do komórek. Używają tej glukozy jako paliwa energetycznego do prawidłowego funkcjonowania. Regularne spożywanie przetworzonych i wysokoprocentowych pokarmów może spowodować, że komórki organizmu będą odporne na insulinę. Dlatego ten hormon nie może dostarczać glukozy z pożywienia do komórek. Trzustka stara się przezwyciężyć niewrażliwość komórek, produkując coraz więcej insuliny. Stwierdzono, że wyższe poziomy insuliny mają ścisły związek z otyłością.

# 5. Testosteron – dla organizmu kobiety normalne jest tworzenie małych ilości męskich hormonów płciowych. Czasami mogą wystąpić problemy, prowadzące do nadmiernej produkcji testosteronu. Kobiety, których jajniki wytwarzają zbyt wiele męskich hormonów, często mają policystyczne jajniki, głęboki głos, hirsutyzm, insulinooporność i nadmierną wagę.

# 6. Leptyna po dobrym posiłku, kiedy jesteś pełna, twoje komórki tłuszczowe generują leptynę hormonalną, aby powiedzieć mózgowi, że nadszedł czas, aby przestać jeść, ale ten mechanizm nie działa u ludzi, którzy noszą dodatkowe kilogramy. Ich komórki stają się niewrażliwe na działanie leptyny. To zwykle prowadzi do przejadania się i przybrania na wadze.

# 7. Grelina to kolejny hormon regulujący apetyt. Kiedy twój żołądek jest pusty, poziom greliny podnosi się, sprawiając, że czujesz się głodna. Jedzenie niektórych pokarmów zwykle zmniejsza produkcję greliny. Badania wykazały, że u osób z nadwagą produkcja greliny pozostaje wysoka, nawet po dużej porcji posiłku.

# 8. Neuropeptyd Y – stres może powodować znaczącą nierównowagę chemiczną w naszym ciele. Na przykład może wywołać nadmierną produkcję neuropeptydu Y, co zwiększa apetyt  na słodycze.

# 9. Melatonina – dobrze spać w nocy to jedna z najważniejszych porad związanych z utratą wagi. Podczas snu organizm wydziela melatoninę i hormon wzrostu, które pomagają przywrócić ciało i poprawiają metabolizm. Nieodpowiedni sen (mniej niż siedem godzin na dobę) zaburza rytmy okołodobowe i upośledza generowanie melatoniny. Powoduje to stan zapalny o niskim stopniu złośliwości, który jest doskonałym czynnikiem ryzyka otyłości.

# 10. Serotonina – cóż, serotonina jest neuroprzekaźnikiem, a nie hormonem. Jest odpowiedzialny za dostarczanie sygnałów do komórek mózgu i regulowanie nastroju, snu, apetytu i tolerancji na ból. Jeśli masz depresję lub masz niedobór witaminy, spada poziom serotoniny, co prowadzi do bezsenności, apetytu na jedzenie, zmian nastroju i przewlekłego bólu.

Nasz świat za 10 lat będzie pełen chorób, otyłych osób siedzących w domu i pijących jakieś do dupy koktajle z myślą, że może zejdzie w ciągu tygodnia 2 kg. Bądź przekonana, że jak nie ruszysz tej swojej dupy z kanapy, to nie dożyjesz emerytury. Moje artykuły pomogły wielu kobietom. Codziennie dostaje metamorfozę pań, które czytają i ćwiczą ze mną online, bo pamiętaj na samej diecie nie unikniesz zawalu serca, do tego potrzebny jest ruch.

Jeśli chcesz ze mną trenować napisz do mnie. Cena jednego treningu to 100 zł.
Zobaczysz co można zrobić w 1 godzinę.
m.klos@mataleo.eu
https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk