Trening na siłowni

Pierwsze kroki na siłowni mogą być przytłaczające. Szczególnie gdy jest to twoja pierwsza tam wizyta. Większość przyżądów do ćwiczeń jest zajęta, a ty masz wrażenie że wszyscy na ciebie patrzą. Ludzie ćwiczący sapią, dyszą, mają dziwny wyraz twarzy podczas wykonywania ćwiczeń i nieładnie pachną:)

Chciałabyś poćwiczyć – przecież przyszłaś tutaj, ponieważ chcesz schudnąć – ale nie wiesz od czego zacząć trening na siłowni. Bierznia czy może rowerek? A może od razu podnosić ciężary? Najpierw ćwiczyć nogi, czy może zacząć od ćwiczeń rąk? A może najlepiej zacząć od brzucha i kręgosłupa?

Po pierwszej wizycie jesteś trochę zagubiona, bo zdajesz sobie sprawę, że ci wszyscy ludzie wiedzą dokładnie jak ćwiczyć i co po kolei wykonywać. A ty przechodząc z jednego wolnego przyrządu na drugi, ciągle masz w głowi mętlik. Taka metoda prowadzi do szaleństwa. Jeśli już uda ci się wytrwać i postanowisz sobie, że będziesz systematycznie robić trening na siłowni, to w najlepszym wypadku nabędziesz złych nawyków.

Być może, ktoś na siłowni zaoferuje ci kilka porad, które u niej / u niego są skuteczne. Będziesz podglądała wysportowane osoby i nieświadomie lub bardzo świadomie, będziesz naśladowała ich ćwiczenia.

  • Jak zatem zacząć trening na siłowni abyś uzyskała najlepsze wyniki?
  • Na których przyrządach ćwiczyć? jak długo ćwiczyć na każdym z przyrządów?
  • Ile serii wykonywać / powtórzeń na każdym przyrządzie?

Pozwól, że posłużę się pewnym przykładem. Pytanie jak ćwiczyć, jest bardzo podobne do pytania, w co się najlepiej ubrać? Przecież wybierając odpowiedni strój, masz na myśli konkretną uroczystość, wydarzenie, czy okazję. Inny strój wybierzesz idąc na imprezę typu „panieńskie” a inny założysz wybierając się na komunię. Podobnie jest z ćwiczeniami.

Znacznie łatwiej jest mi dobrać odpowiednie ćwiczenia dla ciebie, gdy wiem, co chcesz osiągnąć. Zupełnie inny zestaw ćwiczeń aplikuję osobie, która waży 100kg i chce schudnąć 40kg, aby osiągnąć wymarzoną wagę 60kg. Inne też ćwiczenia rozpisuję, gdy masz do zgubienia 10 kg.

Trening na siłowni jest fantastyczną dźwignią, która pomaga nam szybko osiągnąć upragnioną figurę. Oczywiście w połączeniu z odpowiednią dietą, daje wręcz błyskawiczne rezultaty. Jednak bardzo ważne jest aby wiedzieć, jaki rodzaj ćwiczeń wybrać, w jakiej kolejności i po ile powtórzeń wykonywać. Bardzo ważne jest również co i jak ćwiczyć przed treningiem i po treningu.

Trening na siłowni oferuje niesamowite korzyści, w postaci budowy mięśni, tracenia zbędnej tkanki tłuszczowej, ale także zwiększenia tzw metabolizmu spoczynkowego ( spalanie większej ilości kalorii po treningu na siłowni). Regularny trening na silowni poprawia twój nastrój i zwiększa zaufanie do samej siebie.

Oczywiście najlepiej zgłosić się Trenera personalnego, który poprowadzi cię krok po kroku, jeśli jednak z jakiegoś powodu, nie możesz sobie na niego pozwolić, skorzysta z tych kilku podstawowych rad, które zastosowane w życiu, dadzą ci szybszy rezultat:

  • Zacznij od celu – Cele powinny być siłą napędową każdego programu treningu siłowego
  • Mierz wyniki – zważ się, zmierz się i sfotografuj z każdej możliwej strony
  • Zacznij od rozgrzewki – każdy trening zaczynaj od rozgrzewki
  • Zakończ rozciąganiem – każdy trening zakończ ćwiczeniami na rozciąganie

Pamiętaj, że za każdym razem, gdy będziesz potrzebować pomocy trenera personalnego, możesz zwrócić się do mnie, klikając w TEN LINK. W chwili gdy to piszę, mój kalendarz jest już zapełniony na wiele tygodni, dlatego nie zwlekaj. Odkładanie z czasie nic nie pomoże.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk