Numery na Owocach – Co Oznaczają – Gosia Klos

Numery na Owocach – Co Oznaczają – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. Tajemnica się skończyła: te numery na nalepkach owocowych są znane jako kody PLU. Myślisz, że kod PLU na twoich owocach trzyma tylko cenę za pomarańcze lub banany? Może nie być tak, jeśli wiesz, jak czytać kody. Mogą zawierać więcej informacji o zakupie, zwłaszcza jeśli jesteście zainteresowani zakupem wyłącznie żywności ekologicznej i  zdrowej.

Co to są kody PLU?

Wszystkie kody zawierają czterocyfrowy kod bazowy i są takie same dla określonego rodzaju owoców bez względu na kraj pochodzenia, zgodnie z raportem z 2014 roku na blogu żywnościowym. Można jednak znaleźć odmiany kodów w tej samej kategorii żywności w zależności od odmian. Na przykład jabłko Gala będzie miało inny kod od jabłko Pink Lady.

Co oznaczają numery kodów PLU?

Jednym z bardziej interesujących aspektów kodu leży przed bazowym czterocyfrowym kodem. To sygnalizuje szczegóły dotyczące tego, jak producenci dostarczali owoce:

–    Zwykle uprawiane owoce zaczynają się od 3 lub 4 przed kodem bazowym
– Zioła organicznie rosnące dodają 9 na początku, podczas gdy zmodyfikowany genetycznie owoc zaczyna się numerem 8

Jakie są konsekwencje?

Jednak oparcie się wyłącznie na kodze PLU może nie zawsze być pewnym zakładem z powodu braku wymogów rządowych. Producenci owoców i warzyw nie próżnują, szukając nowych, chłonnych rynków. Jak jednak zaistnieć w świadomości nowych odbiorców? Najprostszym i zarazem najefektywniejszym mechanizmem wytworzenia takiej rozpoznawalności jest nakładanie etykiety zawierającej logo oraz kod QR.

Coraz powszechniejsza jest też odmiana kodów QR – kwadratowe pole zbudowane z białych i czarnych kwadracików. W QR można zapisać adres strony internetowej. Kody QR stosowane są też do opłacania faktur – wystarczy zrobić im zdjęcie, a bankowość mobilna automatycznie odczyta kwotę należności, numer konta i dane odbiorcy.

Kody QR to na razie tylko rodzaj modnego gadżetu – narzędzie marketingowe. Dla handlu i logistyki na razie nie są przydatne. Gdyby sklepy i producenci chcieli przejść na QR, musieliby całkowicie wymienić swój sprzęt. Tymczasem skanery do odczytu kodów QR są dziś bardzo drogie – mówi Konrad Kwiatkowski z firmy ASKA, która wdraża systemy automatycznej identyfikacji.

Obecnie przed czterocyfrowym kodem stawia się cyfrę 9, jeśli jest to żywność ekologiczna –  hodowaną bez pestycydów i nawozów sztucznych.

Pięciocyfrowy kod zaczynający się od cyfry 8 oznacza, że owoc pochodzi z upraw GMO – genetycznie modyfikowanych.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk