Jak rozpoznać dobrego TRENERA – Kocham Fitness

Jak rozpoznać dobrego TRENERA – Kocham Fitness. Ostatnimi czasy na rynku jest mnóstwo trenerów personalnych czy dietetyków.. Niestety ustawa z 2010 roku  o uwolnieniu zawodu trenera czy instruktora, daje możliwość pewnych grup ludzi na  szkolenia instruktorów i wystawiania certyfikatów „różnym firmom, klubom czy innym instytucjom.

Spotkałam się nawet z ofertą polegającą na wystawieniu certyfikatu Trenera Personalnego na podstawie zaliczonego testu online. Koszt ok 70 pln 😉. Za czasów kiedy ja robiłam uprawnienia Instruktora Sportu, do wystawienia takich kwalifikacji były uprawnione TKKF, odpowiednie związki sportowe, lub odpowiednie uczelnie np AWF. Takie szkolenia trwały miesiące, a nie parę dni. Hierarchia uprawnień wyglądała następująco; 1 -Instruktor Rekreacji Ruchowej z odpowiednią specjalizacją, np Instruktor Rekreacji Ruchowej Kulturystyka i Fitness.

-Instruktor Sportu danej dyscypliny

-Trenerzy kolejnych klas, pracujący, przygotowujący sportowców konkretnych dyscyplin… (nie mylić z trenerem personalnym)

W 2010 roku znowelizowano ustawę o sporcie w, której uwolniono zawód trenera personalnego. By zostać trenerem personalnym należy być pełnoletnim, mieć minimum średnie wykształcenie, nie być karanym oraz posiadać odpowiednią wiedzę.

Ale niestety, teoretycznie nie trzeba mieć uprawnień do tego by prowadzić treningi, zajęcia. Zależy to tylko od „szefa klubu”, ale raczej w wszyscy tego wymagają , by trener miał certyfikat. A kto ten certyfikat wystawił i co reprezentuje sobą instruktor  (wiedza i doświadczanie), to zupełnie inny temat.

Niestety miałam okazję spotkać się z sytuacją, gdzie osoba którą przygotowałam  do startów, po zawodach oferowała swoje usługi jako Personal Instruktor, wcześniej nie mając żadnego przygotowania, doświadczenia, tylko z wiedzą i kilkumiesięcznym doświadczeniem nabytym podczas przygotowań do zawodów. To nie wystarczy! TU CHODZI O LUDZKIE ŻYCIE!

Jak rozpoznać dobrego TRENERA – Kocham Fitness

Osobiście – Damian Lisinski – mam również doświadczenia w innej dziedzinie jak Sztuki Walki, tutaj również mogę pochwalić się Instruktorem Sportu w Ju Jitsu, gdzie mam 17 lat doświadczenia i 5Dan (dla nie wtajemniczonych piąty stopień mistrzowski, tj jakby piąty czarny pas). Tutaj spotykam się z sytuacjami, gdzie zawodnik z kilkuletnim stażem treningowy, wygrywa kilka walk, lub kilka turniejów, po czym oferuje się jako trener, oferuje treningi jako doświadczony fighter.

Doświadczony Fighter lub doświadczony zawodnik po zawodach Kulturystycznych lub Fitness musi mieć jeszcze przygotowanie merytoryczne, już nie wspomnę o doświadczeniu zawodowym. Nasze doświadczenie to 17 lat! Bo to że przygotujesz się sam , lub pod okiem Trenera, nie zrobi z ciebie instruktora!!! Nie będziesz mieć przygotowania merytorycznego, będziesz mieć jako taką praktykę. Ale to będzie doświadczenie zdobyte na własnym treningu, który opierać się na „targaniu sztangi”.

Wiedza Trenera Personalnego nie może opierać się głównie na treningu kulturystycznym, to tylko jedna z wielu form treningu, jakie można wykorzystać w pracy z klientem. Wiedza trenera to anatomia, fizjologia, motoryka, medycyna sportu, psychologia i wiele innych. Ćwiczący mają różne potrzeby, tym bardziej możliwości. Starsza pani, potrzebuje innego treningu niż młoda dziewczyna a tym bardziej młody chłopak, który chce „dopakować”.

Szukając Trenera Personalnego, zadaj kilka pytań; o kwalifikacje, o doświadczenie. Gdzie nabył te kwalifikacje, jak i gdzie zdobył to doświadczenie…

W Polsce już nawet można zrobić kurs np. kurs instruktora pływania online! Przecież to nie trzyma się jakiejkolwiek  logiki! Brawa dla osoby za wyobraźnię, bo tu chyba wzięła za mocno górą.

Dobry Trener to Psycholog i Motywator.

 

 

Ja i Damian mamy  doświadczenie zawodowe i jest to 17 lat, mamy przygotowanie merytoryczne – dokumenty podpisane przez Mirosława Sawickiego, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu czy AWF, jesteśmy ubezpieczeni i przeszliśmy szkolenie na pierwsza pomoc. Przez wiele lat współpracy z ludźmi nauczyliśmy się, że dobry trener to też dobry psycholog, który wspiera i motywuje w osiągnięciu wyników. Pomaga opanować stres, utrzymać koncentracje na celu oraz monitorujący postępy.

Przypomnę jeszcze, że przy wyborze trenera osobistego zapytaj również o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i czy ta osoba przeszła odpowiednie szkolenie z  pierwszej pomocy.  Nie dajcie sobie zrobić krzywdy i pamiętajcie – figura figurą, wygląd wyglądem, ale zdrowie jest najważniejsze.

Proszę o udostępnianie artykułu – każdemu może się przydać – dziękuje. 

Niestety, ale zdrowia często nie da się odzyskać.

Zapraszam do współpracy wszystkich, którzy borykają się ze swoim tłuszczem. 

Zacznij od DZIŚ!

m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg i Damian Lisinski 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk