Jak gotować ryż lub makaron, aby nie traciły na wartości

Indeks glikemiczny 2

Jak gotować ryż lub makaron, aby nie traciły na wartości. Niby proste, a jednak nie do końca! Po tylu konsultacji z moimi podopiecznymi mogę stwierdzić, że nie do końca wiecie jak dobrze ugotować ryż czy makaron tak, aby nie oba te produkty traciły na wartości odżywczych  już nie powiem o wyborze dobrego ryżu czy też makaronu.  Gatunki ryżu czy makaronu różnią się kształtem ziarna, smakiem, stopniem oczyszczenia, wartością odżywczą i zawartością głównego składnika skrobi.

Podczas gotowania ryż czy makaronu wchłania wodę i pęcznieje. Im ziarno jest krótsze i bardziej pękate, tym więcej w nim amylopektyny i po ugotowaniu bardziej się klei więc trzeba wiedzieć jak  dobrze ugotować te 2 produkty.  Zresztą każdy produkt  gotowany czy przechowywany musi być zabezpieczony i przygotowany do dalszej obróbki czy to są warzywa, owoce czy ryż-makaron.

Kub Dietę Gosi Klos
Kub Dietę Gosi Klos

To jest mój sposób na  ugotowanie szybko ryży czy makaronu.  Dodam, że ryże i makarony gotuje już od ponad 20 lat i weszło mi to w nawyk. Jest lekki, ale-dente i nie klei się.

  1. Odmierzam szklankę ryżu lub makaronu. Wsypuję go na sito. Płuczę potrząsając pod kranem z płynącą wodą. Do czasu, aż woda zmieni kolor z białej na przeźroczystą.
  2. Zagotowuje 2 szklanki wody ( ja nigdy nie sole ). Na gotującą się wodę wrzucam ryż lub makaron. Mieszam żeby nie przykleił się do dna garnka, wyłączam gaz, przykrywam go pokrywką i zostawiam na 15 min ( nigdy go nie zostawiam go na gazie ).
  3. Na wierzchu ryz czy makaron musi być suchy, po włożeniu łyżki  nigdy po odgarnięciu na dnie nie może się znaleźć warstewki 1-2 milimetry wody. Następnie odkrywam i delikatnie mieszam aby odparował. Przesypuję na półmisek lub talerz.
  4. Ryże i makarony ciemne zostawiam 3 min na gazie po zagotowaniu i też później wyłączam, zostawiając je pod przykrywką na 15-20 min.

Pamiętaj ,że im produkt jest bardziej rozdrobniony lub rozgotowany, tym większy jest jego indeks glikemiczny: marchewka surowa ma mały IG, a gotowana duży. Wiemy, że trawienie spowalniają białka i tłuszcze.

Jeżeli więc ziemniaki spożywane są jako część posiłku, z chudym mięsem, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi z sosu sałatkowego i błonnikiem pokarmowym z warzyw, posiłek może mieć mały indeks glikemiczny mimo udziału w nim ziemniaków o dużym IG. Tak więc wybierając czasami produkt o średnim czy dużym indeksie glikemicznym, nie można go spożywać osobno (np. rozgotowany makaron czy biały ryż, chipsy, paluszki itp.).

Kiedyś już pisałam o Indeksie Glikemicznym i jest ten artykuł opisany na moim blogu. Kliknij w ten link i przeczytaj artykuł. 

Jak gotować ryż lub makaron, aby nie traciły na wartości.. Dieta o zmniejszonej zawartości węglowodanów zdecydowanie dodaje utratę masy ciała. Wydaje się więc, że dieta zapewniająca stałe małe stężenie insuliny między posiłkami może w istotnym stopniu wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu chorób np cukrzyca 2, a tym samym na poprawę jakości życia i wydłużenie przeciętnej jego długości.

Produkt Makarony i Ryże Indeks (IG)
makaron instant (zalewany wrzątkiem)47
makaron rurki47
makaron ryżowy40
makaron z serem64
Ravioli z mięsem39
Spaghetti z mąki białej42
Spaghetti z mąki białej gotowane 10-15 min44
Spaghetti z mąki białej gotowane 20 min61
Spaghetti z mąki białej gotowane 5 min38
Spaghetti z mąki pełnowartościowej (razowe)37
ryż Basmati58
ryż biały gotowany64
ryż brązowy55
ryż długoziarnisty gotowany56
ryż dmuchany87
ryż parzony47
słodka kukurydza53
ziarna pszenicy41
ziarna pszenicy orkiszowej45
ziarno jęczmienia25
ziarno kukurydzy69

Proszę o udostępnianie artykułu – każdemu może się przydać – dziękuje. 

I tu wszyscy maja problem. Dlatego ważne jest abyś zgłosiła się do mnie i zaczęła swoje odchudzanie we właściwy sposób.

Jeśli masz problem z otyłością, napisz do mnie.

m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk