Głód to problemem na całe życie po utracie wagi

głód i waga

Głód to problemem na całe życie po utracie wagi. Wiele osób, które straciły znaczną ilość tłuszczu, ciężko jest utrzymać swoją nową masę ciała i szybko odzyskać ją w ciągu kilku miesięcy, czasami nawet tygodni. Dlaczego tak trudno jest utrzymać wagę? Głównym winowajcą jest hormon odpowiedzialny za kontrolowanie głodu, greliny. W pewnym sensie jest to dość ironiczne. Nawet gdy ktoś z nadwagą traci relatywnie dużą wagę poprzez dietę i trening, ich poziom głodu wzrasta.

Według jednego z badań opublikowanych w American Journal of Physiology-Endocrinology and Metabolism, badani w programie odchudzania, który trwał dwa lata, stwierdzili, że byli dużo bardziej głodni po zakończeniu badania, gdy stracili całą tę wagę. Co gorsza, ich apetyty nie wykazały żadnych oznak zmniejszenia lub powrotu do normy. Ten wzrost poziomu głodu może być jedną z przyczyn, dla których tylko 2 z 10 osób było w stanie utrzymać zdrową wagę po zakończeniu badania.

Szacuje się, że około 36% dorosłych ma nadwagę / otyłość, co definiuje się jako mające BMI (wskaźnik masy ciała) 30+. Otyłość jest dużym problemem we wszystkich rozwiniętych krajach, nawet w takich miejscach jak Norwegia, gdzie wskaźnik otyłości u dorosłych wynosi 25%. Bycie otyłym wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na choroby serca, cukrzycę typu 2, udar i niektóre rodzaje nowotworów.

W badaniu przeprowadzonym w Norwegii, który składał się z 35 uczestników, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, o średniej wadze 127 kg, zostali poinstruowani, aby przestrzegać ścisłego schematu odchudzania obejmującego trzytygodniowe praktyki w specjalnym ośrodku co 6 miesięcy przez 2 lata. Do czasu zakończenia badania stracili średnio 11 kg u każdego. Jednak na każdym etapie badania naukowcy pytali ich o poziom głodu. Stwierdzono, że ich subiektywne uczucie głodu wzrastało i utrzymywało się na wysokim poziomie podczas całych dwuletnich badań, a co więcej, kiedy badano ich krew, stwierdzono, że poziom greliny również znacznie się zwiększył.

Każdy człowiek ma ten hormon uwolniony w swoim ciele, jednak jeśli masz nadwagę, a następnie straciłeś znaczną ilość wagi, poziom greliny wzrasta. Oto jak to działa: żołądek uwalnia grelinę jako sygnał do mózgu, że jest pusty i nadszedł czas na jedzenie. Eksperci uważają, że poziom greliny utrzymuje się na wysokim poziomie, ponieważ po długim czasie organizm przyzwyczaja się do przenoszenia dużej ilości tłuszczu i wchodzi w tryb paniki, gdy nadwaga spada. Patrząc na to z perspektywy ewolucyjnej i biorąc pod uwagę to, że cały twój pierwotny mózg dba o przetrwanie, to pośpiesznie próbuje odzyskać wagę, aby zapewnić sobie przetrwanie.

Dlatego niektórzy eksperci uważają, że otyłość musi być traktowana jak każda inna choroba przewlekła, taka jak cukrzyca. Otyłość dla niektórych osób może być codzienną walką przez resztę ich życia. Dlatego nie należy go traktować jako choroby, którą można wyleczyć w stosunkowo krótkim czasie. Jest to długotrwały proces, w którym pacjenci otrzymują wsparcie i pomoc lekarzy, dietetyków i trenerów, a jednocześnie uczą ich, jak prowadzić zdrowy tryb życia, który uniemożliwiłby im powrót do niezdrowych nawyków i wagi.

Skorzystaj już dziś i zacznij cieszyć się zdrowym życiem.

Na co czekasz? Skorzystaj z najlepszej oferty Metamorfozy.

 ♦Kliknij Tutaj♦  Zadbaj już teraz o swoje ciało

Twój dietetyk i trener https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk