8 zaburzeń hormonalnych, które powodują przyrost masy ciała

Równowaga hormonalna odgrywa wielką rolę w organizmie. Pomaga utrzymać optymalną temperaturę ciała, regulować trawienie, poprawić sprawność umysłową i zajść w ciążę.

Gdy produkcja hormonów zostaje zaburzona lub komórki ciała stają się dla nich niewrażliwe, mogą wystąpić liczne problemy.

Pomagam kobietom osiągnąć cele ich ciała z łatwością i wydajnością, pomagając w wyborze odpowiednich planów posiłków i skutecznych treningów. Zacznij korzystać z mojej pomocy,a zobaczysz dobre wyniki w krótkim czasie. Kliknij Tutaj i działaj.

Prawdopodobnie słyszałaś, że redukcja estrogenów może powodować zaburzenia miesiączkowania, uderzenia gorąca i bezsenność. A może wiesz, że niedostateczna produkcja hormonów tarczycy prowadzi do mgły mózgowej, senności i zaparć.

Ale czy wiesz, że zmiany w równowadze hormonalnej mogą powodować, że twoje ciało gromadzi tłuszcz?

Możesz czuć się naprawdę smutny po wypróbowaniu wielu modnych diet, programów ćwiczeń, masaży i innych metod odchudzających bez żadnego znaczącego efektu. Drogi, problem może tkwić w twoich hormonach!

Specjaliści twierdzą, że brak równowagi w tych substancjach chemicznych może być odpowiedzialny za niechciany przyrost masy ciała:

# 1. Oporność na insulinę – insulina jest hormonem wydzielanym przez trzustkę. Pomaga z krwi dostać się do komórek organizmu i przechowuje nadmierną ilość glukozy w wątrobie w postaci glikogenu. Nierzadko komórki tracą wrażliwość na insulinę, pozostawiając cukier z żywności krążącej w krwiobiegu. W rezultacie trzustka próbuje pokonać opór, syntetyzując więcej insuliny. Zwiększona ilość insuliny jest często związana z otyłością.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zalety i wady ćwiczeń 

# 2. Wysoki kortyzol – twoje nadnercza uwalniają ten hormon w stresujących sytuacjach, aby aktywować mechanizmy obronne całego organizmu. Podczas gdy wielu z nas nie lubi jedzenia podczas stresu, chroniczne narażenie na negatywne emocje może utrzymywać poziom kortyzolu na stałym poziomie. Może to prowadzić do głodu i przyrostu masy ciała.

# 3. Estrogen – żeński hormon rozrodczy, zwykle uwalniany przez jajniki, może nie tylko kontrolować cykl menstruacyjny i zdolność do zajścia w ciążę, ale także regulować gęstość kości i gromadzenie tłuszczu. Dlatego kobiety w okresie menopauzy, które mają niski poziom estrogenów, często gromadzą tłuszcz w talii. Ten sam problem może pojawić się u kobiet karmiących piersią, tych, które trenują zbyt ciężko lub stosują modne diety.

# 4. Nadmierny testosteron – możesz być zaskoczona, że normalne jest, że organizm kobiety produkuje pewną ilość męskiego hormonu testosteronu. Ale czasami mogą pojawić się problemy, które prowadzą do nadmiernego wydzielania androgenów. Powoduje to często zespół policystycznych jajników, który może wpływać na cykl menstruacyjny, płodność, masę ciała i wygląd skóry.

# 5. Nieodpowiedni hormon tarczycy – tarczyca wytwarza hormony tyroksynę i trójjodotyroninę, które utrzymują temperaturę ciała kontrolowaną, tempo przemiany materii i zdrowie psychiczne. Tak więc, jeśli poziom hormonów tarczycy zmniejszy się, możesz przybrać na wadze bez zmiany diety i aktywności fizycznej.

# 6. Brak serotoniny – serotonina nie jest w rzeczywistości hormonem. Jest to neuroprzekaźnik, który wysyła sygnały do mózgu, koordynując twoją tolerancję na ból, nawyki snu, głód i trawienie. Depresja, niedobory witamin i brak światła słonecznego mogą obniżyć poziom serotoniny, powodując, że pragniesz żywności o wysokiej zawartości cukru.

# 7. Nierównowaga greliny – gdy żołądek pozostaje pusty przez kilka godzin, zaczyna wytwarzać grelinę, aby zasygnalizować mózgowi, że nadszedł czas na posiłek. Kiedy jesz, wytwarzanie tego hormonu normalnie się wyłącza. Ale ten mechanizm zawodzi u tych, którzy niosą za dużo nadwagi i u tych, którzy przestrzegają zbyt ścisłej diety. Stwierdzono, że nieprawidłowa produkcja greliny powoduje przejadanie się i otyłość.

# 8. Problemy z peptydem – specjalne komórki w jelitach powodują, że hormon ten ogranicza spożycie pokarmu i zwiększa uczucie sytości. Ale ludzie, którzy regularnie przyjmują przetworzoną żywność lub żyją z podwyższonym poziomem cukru we krwi, często mają zbyt małą ilość peptydu YY. Może to zwiększyć apetyt i spowodować znaczny przyrost masy ciała.

Pomagam kobietom osiągnąć cele.  Pomagam w wyborze odpowiednich planów posiłków i skutecznych treningów. Zacznij korzystać z mojej pomocy,a zobaczysz dobre wyniki w krótkim czasie. Kliknij Tutaj i działaj.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk