Żywieniowe Mity – Damian Lisinski

Żywieniowe Mity

Produkty Fit 

                                                                                                               

Producenci pożywienia często wykorzystują nieświadomość, niewiedzę naiwność konsumentów. Klienci rzadko czytają etykiety, rzadko sprawdzają skład produktu, który i tak często zawyża rzeczywistą wartość odżywczą produktu, mam na myśli zawyżanie zawartości białka i zaniżanie zawartości cukrów w ‘PRODUKTACH FIT” .

Często sam napis FIT lub FITNESS, sprawia, że sięgasz po opakowanie, nawet nie zerkając na tabelką z opisu wartości odżywczych. Na przykład batoniki musli, zawierają takie specyfiki jak stosunkowo dużo cukru lub/i syrop glukozowo-fruktozowy. PŁATKI FITNESS, zawierają ok. 30% cukru. 100 g zawiera niespełna 400 kcal… Tak więc czytaj etykiety i zwracaj uwagę na niską zawartość cukru w produktach jakie kupujesz.

Produkty   0% Tłuszczu                                                                                                                      

Żywność o niskiej zawartości tłuszczu, zwykle mają wysoką zawartość cukrów. Gdy na opakowaniu jest napisane dużymi literami  0% TŁUSZCZU, często sięgasz po takie opakowanie automatycznie. Nie zerkasz na tabele z opisem wartości odżywczych, po ślepo ufasz napisowi 0% TŁUSZCZU sądząc, że jest to FIT 😉

Niska zawartość tłuszczu, jest rekompensowana wysoka zawartością cukrów, na które w takich przypadkach nie zwracamy uwagi, bo wbito nam do głowy, że beztłuszczowe to zdrowe… I nic bardziej mylnego. Dieta pozbawiona tłuszczy, powoduje zaburzenia gospodarki hormonalne, i to tak u kobiet jak u mężczyzn Raczej nie przyczynia się do utraty kilogramów, w przeciwieństwie do diety bez cukrowej. Ale cukry, na ironie losu serwują nam wszędzie!!!

Pij mleko będziesz wielki                                                                                                 

Przez picie mleka, dbamy o nasze kości, dostarczając dużo wapnia…  „A świstak siedzi i zawija…”   W 100 g mleka dostarczymy sobie ok. 120 mg wapnia. Dla porównania; jarmuż w 100 g zawiera 157 mg wapnia. Ryby w puszcze z ośćmi: sardynki w oleju w 100 g zawierają 330 mg wapnia. Nikt nam nie mówi;  JEDZ RYBY BĘDZIESZ WIELKI ;)

Mleko jest pożywne samo w sobie, abstrahując od tego, że enzymy trawienne naszego żołądka są zgoła nieodpowiednimi dla mleko krowiego.  Laktoza zawarta w mleku, często jest powodem problemów żołądkowych u dorosłych. Mleko ze swoją zawartością mogło być pożywne, ale ingerencje w zawartość tłuszczu, która często jest  zmniejszana do minimum, bo mleko 0,5% tłuszczu jest FIT, a ten tłuszcz i zawarte w nim kwasy tłuszczowe i mnóstwo mikro i makro elementów. Ale zakładając, że jest to mleko „PROSTO OD KROWY”.

Mleko jakie kupujesz w sklepie, jest jak by jego namiastką, mleko to jest obowiązkowo poddane pasteryzacji…  A dało Ci kiedyś do myślenia, skąd się bierze tak długa przydatność do spożycia mleka w kartonie???

Długa przydatność do spożycia

                                                                                                                                     

Jak  mleko w kartonie, tak soki w kartonach, czy chleby różnego rodzaju w workach, batoniki proteinowe, i wiele innych produktów. Produkty ze stosunkowo długim terminem przydatności do spożycia!!!   Czy takie są przydatne do spożycia, przydatne, pożywne dla naszego organizmu? Na pewno mają swoją wartość odżywczą, ale w pakiecie co jest serwowane jeszcze? Czy te wszystkie konserwanty powodujące dłuższą wartość przydatności do spożycia, zawarte w produktach nie mają wpływu na zdrowie konsumenta???  Czy takie pytanie przyszło Ci kiedyś do głowy?

Mleko od gospodarza, proteiny ze świeżych produktów, soki stłuczone ze świeżych owoców, pieczywo bez ulepszaczy, owoce i warzywa z ogródka 😉

Proszę o udostępnianie artykułu – każdemu może się przydać – dziękuje. 

 Damian Lisiński i https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk