Zwyrodnienie mięśni zaczyna się od 8 wczesnych objawów – nie ignoruj ich

dystrofia mięśniowa

Zwyrodnienie mięśni zaczyna się od 8 wczesnych objawów – nie ignoruj ich. Dystrofia mięśniowa jest zwykle spowodowana mutacją genu i prowadzi do postępującego uszkodzenia i utraty komórek mięśniowych w ciele. Obejmuje ponad 150 rodzajów zwyrodnieniowych chorób mięśni działających na różne sposoby, ale prawie wszystkie zaczynają się od łagodnych objawów, które, jeśli pozostaną niezauważone, powoli postępują z czasem.

Zacznij współpracę ze specjalistką – Kliknij Tutaj.

Zebrałam 8 najczęstszych oznak zwyrodnienia mięśni, których nigdy nie należy ignorować.

8. Ból i sztywność mięśni

Utrata komórek mięśniowych zwykle powoduje uczucie osłabienia mięśni. Jeśli więc masz problemy podczas wstawania z krzesła, szczotkowania włosów, podnoszenia przedmiotu lub upuszczania przedmiotów na podłogę, prawdopodobnie cierpisz na dystrofię mięśniową.

Możesz również zauważyć przykurcze, zmniejszoną elastyczność i częsty ból mięśni, co wskazuje, że coś jest nie tak z mięśniami. Oprócz tego objawy takie jak przedłużające się skurcze oraz sztywność i napięcie mięśni ramion i nóg mogą być oznakami miotonii, poważnego stanu wymagającego leczenia.

7. Powiększone łydki

Powiększone mięśnie łydek mogą być jednym z objawów dystrofii mięśniowej Duchenne’a. Ta choroba zwykle występuje u chłopców w młodym wieku i bardzo szybko nasila się.

Jeśli cierpisz na zaburzenie Duchenne’a, przede wszystkim często atakowane są mięśnie łydek, ponieważ są one często używane, gdy próbujesz ustabilizować swoje ciało. W tym przypadku pierwotne mięśnie ostatecznie zostają zastąpione tkanką tłuszczową i bliznowatą.

6. Zakrzywiony kręgosłup

Jeśli twoje mięśnie nie są wystarczająco silne, aby utrzymać kręgosłup prosto, możesz cierpieć z powodu złej postawy, która z czasem może prowadzić do skoliozy. Z powodu tego stanu kręgosłup wygina się w lewą lub prawą stronę, aby narządy wewnętrzne zmieniły swoją pozycję.

Skolioza zwykle pojawia się u nastolatków i częściej diagnozuje się ją u kobiet niż u mężczyzn. Choroba może mieć wiele negatywnych skutków dla zdrowia, w tym bóle głowy i ciągły ból nóg.

5. Problemy z oddychaniem

W ciężkich przypadkach skoliozy postępujące osłabienie mięśni może wpływać na mięśnie klatki piersiowej związane z procesem oddychania. Chociaż może nie odczuwać duszności, mogą wystąpić pewne problemy wskazujące na słabą funkcję oddechową, takie jak bóle głowy, trudności z koncentracją i koszmary senne.

Słabe mięśnie klatki piersiowej utrudniają kaszel, co prowadzi do zwiększonego ryzyka poważnej infekcji dróg oddechowych. Więc jeśli nie jest odpowiednio leczony, zwykłe przeziębienie może szybko przejść do zapalenia płuc.

4. Trudności z mową, żuciem i połykaniem

Problemy z jedzeniem, w tym utrata zdolności do żucia lub połykania jedzenia, kaszel, duszenie się lub stłumiony głos po jedzeniu, mogą być pierwszymi objawami choroby Kennedy’ego. Ta choroba może objawiać się w każdym wieku, ale najczęściej rozwija się w średnim wieku dorosłym.

Wraz z trudnościami z jedzeniem mogą wystąpić inne objawy, takie jak zmiany mowy, głos nosowy, a nawet całkowita atrofia mięśni twarzy, szczęki i języka. Wszystkie wymagają natychmiastowego leczenia.

3. Problemy z sercem

W kilku postaciach dystrofii mięśniowej mogą wystąpić postępujące zmiany w funkcjonowaniu serca. Zmiany te nazywane są kardiomiopatią i mogą nie mieć żadnych objawów na wczesnym etapie, chociaż niektórzy ludzie odczuwają duszność, zmęczenie lub obrzęk nóg.

Jednak z powodu tego zaburzenia mięsień sercowy nie może działać tak idealnie, jak powinien. Dlatego z czasem możesz nabrać takich objawów, jak nieregularne bicie serca, omdlenia i zawroty głowy.

2. Zaćma

Oprócz zaniku mięśni ludzie z dystrofią miotoniczną często cierpią na różne problemy z oczami. Problemy te obejmują osłabienie mięśni oka, płaczliwe oczy, niskie ciśnienie w oku i zaćmę.

Zaćma jest najczęstszym objawem dystrofii mięśniowej. Odnosi się do zmętnienia soczewki w oku i zwykle prowadzi do rozmytego widzenia, wyblakłych kolorów, problemów z jasnym światłem i problemów z widzeniem w nocy.

1. Łysienie i bezpłodność u mężczyzn

Niektórzy mężczyźni z dystrofią miotoniczną przechodzą także zmiany hormonalne. Taki brak równowagi hormonalnej zwykle powoduje wczesne łysienie w przedniej części skóry głowy mężczyzny, która często rozwija się w wieku 20 lub 30 lat.

Zaburzenie endokrynologiczne może również powodować impotencję i zanik jąder u mężczyzn. Z reguły ten stan prowadzi do bezpłodności lub niepłodności.

Bonus: jak leczyć dystrofię mięśniową?

Chociaż nie ma lekarstwa na zwyrodnienie mięśni, nadal możesz zrobić kilka prostych rzeczy, aby utrzymać mocne i zdrowe mięśnie:

Ćwicz regularnie. Ponieważ twoje mięśnie przechodzą proces stopniowego osłabienia, jednym z najlepszych sposobów na spowolnienie jest ćwiczenie na co dzień. Regularne ćwiczenia fizyczne o niskiej intensywności i rozciąganie pomogą stymulować ciało i naturalnie budować mięśnie.
Jedz więcej produktów bogatych w witaminy E i D. Jeśli cierpisz na osłabienie mięśni, jedz więcej łososia, sardynek, krewetek, sera, jajek, migdałów, awokado, brokułów i oliwy z oliwek.
Do gotowania używaj proszku z kurkumy. Ta stara indyjska przyprawa z silnym związkiem zwanym kurkuminą może być przydatna w zapobieganiu i leczeniu zaniku mięśni.
Pij zieloną herbatę zamiast innych napojów. Według niektórych badań picie około 7 filiżanek zielonej herbaty dziennie może spowolnić niszczenie tkanki mięśniowej poprzez zwalczanie stresu oksydacyjnego w mięśniach.
Dodaj soda oczyszczoną do kąpieli. Ze względu na swój alkaliczny charakter substancja ta może chronić mięśnie i usuwać w nich bóle, stany zapalne.

Zacznij współpracę ze specjalistką – Kliknij Tutaj.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to udać się do lekarza.

Czy znasz jakieś sposoby leczenia dystrofii mięśniowej? Podziel się z nami swoją opinią na ten temat w sekcji komentarzy poniżej. Bądź zdrowa!

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk