Zakwasy jak sobie z nimi radzić – Gosia Klos

zakwasy

Zakwasy jak sobie z nimi radzić – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg Podczas wykonywania ćwiczeń wsłuchujmy się w swoje ciało. Należy pamiętać, że aktywność fizyczna nie powinna sprawiać bólu. Silny ból stanowi komunikat, że powinniśmy zwolnić, odpocząć lub zmienić zestaw ćwiczeń. Jeśli ból pojawia się po ćwiczeniach, zwłaszcza następnego dnia, nie jest to powód do niepokoju. Oznacza to najprawdopodobniej, że w mięśniach, pod wpływem wysiłku fizycznego wytworzył się kwas mlekowy, będący efektem niedostatecznego zaopatrzenia mięśni w tlen.

Jest to również informacja, że organizm osiągnął szczyt swojej wydolności fizycznej. Ból ten, zwany często potocznie „zakwasami”, powinien ustąpić w ciągu kilku-kilkunastu godzin (choć czasem zabiera to nawet kilka dni) i nie oznacza, że w trakcie uprawiania ćwiczeń odnieśliśmy kontuzję. Co więcej, systematyczny wysiłek fizyczny spowoduje wzrost wydolności organizmu, tak, że przemiany beztlenowe, a co za tym idzie, gromadzenie się w mięśniach kwasu mlekowego, będą zachodzić znacznie później lub wcale.

Dlatego też wskazane jest, by wysiłek fizyczny o zwiększonej intensywności podejmować nie częściej niż co drugi dzień, by dać ciału możliwość regeneracji. Warto też wprowadzać urozmaicenie do programu ćwiczeń, trenując w różne dni inne partie mięśni. Oczywiście, intensywność wysiłku fizycznego jest kwestią względną, indywidualną. Dla osoby, która do tej pory prowadziła głównie siedzący tryb życia, nawet niewielka aktywność fizyczna będzie stanowić wysiłek i obciążenie dla ciała. Nie należy się jednak zniechęcać, ponieważ systematyczne uprawianie ćwiczeń znacznie poprawi kondycję i wydolność organizmu.

Pojawiający się ból może być również wynikiem urazu, jaki odnieśliśmy w trakcie uprawiania ćwiczeń. Sposób postępowania w tej sytuacji uzależniony jest od rodzaju kontuzji. W przypadku naciągnięcia mięśnia możemy nie rezygnować z aktywności. Należy na chwilę odciążyć bolący mięsień poprzez skupienie się na innych partiach ciała. Wraz ze wzrostem kondycji zmniejsza się ryzyko urazu.

Twój trener osobisty i Dietetyk https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk