Wszystko co musisz wiedzieć o laktozie i jej nietolerancji

Wszystko co musisz wiedzieć o laktozie - Gosia Klos

Wszystko co musisz wiedzieć o laktozie i jej nietolerancji.

Wiedza o tym, jak nasze ciało reaguje na określony rodzaj żywności w określony sposób, jest pod wieloma względami niezbędna dla każdej osoby. Jednym z najczęstszych składników, na który organizm ma reakcję, jest laktoza z odpowiednią reakcją znaną jako nietolerancja laktozy. Widzimy coraz więcej opakowań żywności sprzedawanych jako produkty mleczne lub bez laktozy, jednak nie do końca wiadomo, dlaczego organizm jest czasami wrażliwy na spożycie laktozy i kto powinien tego unikać.

CO TO JEST LAKTOZA?

Laktoza jest węglowodanem, który można naturalnie znaleźć we wszystkich rodzajach mleka, w tym w mleku ludzkim. Jest obecnie stosowany w przemyśle spożywczym jako składnik przetworzonej żywności, takiej jak, sery lub jogurty, mleko.

Ciekawy fakt: tylko ludzie rozwinęli / rozwinęli zdolność trawienia laktozy jako dorośli.

CZYM JEST INTOLERANCJA LAKTOZY?

Nietolerancja laktozy to po prostu niezdolność do trawienia laktozy. W celu prawidłowego trawienia laktoza musi zostać rozbita w jelitach przez enzym laktazy na dwa odrębne związki: glukozę i galaktozę.

Większość niemowląt uwalnia laktazę przez określony czas. Jednak po odsadzeniu tracą zdolność trawienia laktozy. Może to oznaczać tylko jedno: mleko nie jest naturalnym pożywieniem dla ludzi. Najwyraźniejszym tego wskaźnikiem jest fakt, że po przejściu na zwykłą dietę tracimy zdolność do prawidłowego trawienia.

Nietolerancja laktozy występuje u 90–100% Azjatów, 60–70% Afrykańczyków i 10% osób rasy białej. Zasadniczo aktywność enzymu laktazy utrzymywała się tylko u większości dorosłych, którzy wywodzili się z Europy Północnej lub niektórych populacji śródziemnomorskich. Statystycznie około 75% wszystkich urodzonych ludzi traci aktywność laktazy po odsadzeniu.

Oznacza to, że nietolerancja laktozy byłaby „normą”, szczególnie w kulturach, w których mleko nie było regularnie spożywane przez długi czas. Jeśli akurat nie tolerujesz laktozy, nie musisz zmuszać się do picia mleka. Udowodniono, że mleko nie zawiera żadnych składników odżywczych, których inaczej nie można znaleźć w żadnej innej żywności.

JAKIE SĄ OBJAWY?

Najczęstszymi objawami nietolerancji laktozy są skurcze, nudności, gazy, wzdęcia i biegunka. Jeśli zaczniesz odczuwać którykolwiek z tych objawów w ciągu pół godziny do 2 godzin po wypiciu mleka lub zjedzeniu innego rodzaju produktów mlecznych, powinieneś skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić niezbędne badania, aby sprawdzić, czy cierpisz na nietolerancję laktozy.

Nasilenie objawów będzie się różnić w zależności od tego, ile laktozy może tolerować dana osoba. Jedna osoba może reagować nawet na najmniejszą ilość pokarmów zawierających laktozę, podczas gdy inne będą w stanie jeść większe ilości, zanim coś poczują. Wykonaj mały eksperyment na sobie i sprawdź, czy którykolwiek z objawów zniknie, gdy przestaniesz jeść pokarmy zawierające laktozę.

NADZWYCZAJNE ŹRÓDŁA LAKTOZY

Leki: Jako składnik laktozę dość często można znaleźć zarówno w lekach na receptę, jak i bez recepty. Można go również znaleźć w niektórych tabletkach antykoncepcyjnych. Powodem tego jest poprawa biodostępności leku.
Przetworzone ziarna: laktoza jest czasami stosowana jako składnik przetworzonych ziaren, ponieważ służy jako tańszy zamiennik cukru. Szczególnie należy unikać mieszanek naleśnikowych, gofrów, chleba, ciastek, płatków zbożowych i batoników muesli.
Przetworzone mięso: Może to być kompletną niespodzianką, ponieważ jest to prawdopodobnie ostatnia rzecz, w której spodziewałbyś się znaleźć laktozę. Unikaj przetworzonych mięs, takich jak bekon, hot dogi, kiełbaski i wędliny, i zamiast tego spożywaj produkty koszerne lub popularne marki z laktozą -bezpłatna etykieta.
Przetworzone posiłki i kawa: Najważniejszą rzeczą, dzięki której produkty te są natychmiastowe i łatwo rozpuszczalne, jest zawarta w nich laktoza. Jest to również laktoza, która nadaje napojom i posiłkom ich smak i konsystencję.
Margaryna: Najgorszym błędem, jaki możesz zrobić, jest zastąpienie masła margaryną. Większość margaryn zawiera dużą ilość laktozy, ponieważ pomaga margarynie smakować bardziej jak masło. Zawsze sprawdzaj listę składników przy zakupie.
Produkty bogate w laktozę: mleko i wszelkiego rodzaju napoje na bazie mleka, biczowanie i śmietana do kawy, lody, mleko z lodu, sorbet, ser, masło,  budynie, kremowe sosy, kremowe zupy i ogólnie wszystkie rodzaje produktów mlecznych .

JAK WIESZ JAK SPRAWDZIĆ ŻYWNOŚĆ Z LAKTOZĄ?

Cóż, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to sprawdzić etykietę wartości odżywczej i listę składników. Następnie przejrzyj wszystkie produkty w kuchni i sprawdź listę składników na każdym z nich. W ten sposób będziesz już miała pomysł na to, czego potrzebujesz, idąc na rynek czy do sklepu.

Laktoza nie musi pojawiać się na liście, aby mogła tam być. Często zawiera inne wymienione składniki, takie jak serwatka, kazeina, mleko w proszku, produkty uboczne mleka,  lub odtłuszczone mleko w proszku.

JAK TO LECZYSZ?

W przeciwieństwie do innych warunków, ten jest dość łatwy do leczenia. Kontrolujesz objawy, wprowadzając zmiany w swojej diecie. Po prostu unikaj pokarmów zawierających laktozę. Ludzie z nietolerancją laktozy zwykle mogą znaleźć pokarmy zawierające niewielkie ilości laktozy, które nie spowodują żadnych objawów. Ponieważ jednak każda osoba jest inna, najlepiej jest słuchać swojego ciała.

Jeśli tolerujesz laktozę i lubisz produkty mleczne, możesz je spożywać. Nie trzeba tego unikać, tylko dlatego, że istnieją produkty, które nie zawierają laktozy. Ja, kiedy byłam młoda w latach 70 – siedemdziesiątych jadłam tylko nabiał, ale on był całkiem inny jaki jest teraz. Dużo jest chemii i wiele innych składników, które powodują te nietolerancje pokarmowe. Wszystko zaczyna się od zwierząt to co one przyjmują, po obróbce też przyjmujemy i stąd mysz te problemy zdrowotne. W dodatku nie ćwiczysz i nie dbasz o siebie wywołując różne reakcje pokaromwo-jelitowe.

Zgłoś się do mnie po mocny wycisk klikając tutaj.

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk