Woda i Plastik – Zaskakujący artykuł – Nie Pij Wody

czy wiesz co pijesz - woda

Woda i Plastik – Zaskakujący artykuł – Nie Pij Wody. Wiele badań wskazuje na potencjalne zagrożenia związane z tworzywami sztucznymi dla ludzkiego zdrowia i środowiska. Kiedy zgłasza sie do mnie klientka, wypełnia ankietę dietetyczną abym mogła ustalić problem przybierania na wadze. Wiele z was w ankiecie pisze, że podgrzewa swoje posiłki w mikrofali w plastikowym pudełku.

ABSOLUTNIE NIE RÓB TEGO! 

Na przykład czasopismo Environmental Pollution opublikowało badania naukowe w 2014 roku, które mówią, że przechowywanie czy podgrzewanie w plastikowych butelekach w wysokiej  temperaturze może spowodować wchłanianie chemikaliami.

Inne badania koncentrują się na drobnych kawałkach plastiku lub mikrodrobinach, które są konsumowane przez ludzi i zanieczyszczając środowisko, mimo że ich wpływ na nasze zdrowie jest wciąż nieznany.

Na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku Fredonia przeprowadziła badanie, które wykazało, że 93% próbek wody butelkowanej poddanych ocenie wykazuje oznaki SYNTETYCZNE ZANIECZYSZCZENIE POLIMEREM W WODZIE BUTELKOWEJ. Jednak wyniki nigdy nie zostały opublikowane w recenzowanym czasopiśmie.

PODSUMOWANIE

Testowane 259 pojedynczych butelek z 27 różnych partii w 11 markach o zakupione z 19 lokalizacji w 9 krajach
93% wody butelkowanej wykazuje oznaki skażenia mikroplastycznego o po uwzględnieniu możliwego zanieczyszczenia tła (laboratorium)

WPROWADZENIE

Tworzywo sztuczne definiuje się jako dowolny syntetyczny lub półsyntetyczny polimer o właściwościach termo-plastycznych lub termo-zestawów, który można syntezować z surowców węglowodorowych lub biomasy (UNEP 2016). Od momentu wejścia na rynek konsumencki odnotowano gwałtowny wzrost produkcji tworzyw sztucznych, który wzrósł z milionów ton w 1945 r.

Do ponad 300 milionów ton w 2014 r. (PlasticsEurope 2015). Niektóre cechy plastiku, które czynią go tak atrakcyjnym z punktu widzenia produkcji, budzą niepokój, jeśli chodzi o wpływ na środowisko. Jest bardzo lekki, dzięki czemu można go łatwo transportować na duże odległości, a także jest wytrzymały i odporny na pękanie i biodegradację.

Jego trwałość jest nieodłącznie związana z jej strukturą chemiczną. Składając się w dużym stopniu, jeśli nie całkowicie, z łańcuchów węglowodorowych, brak podwójnych wiązań lub innych grup funkcyjnych zapewnia naturalną stabilność cząsteczki, a jej syntetyczny charakter oznacza, że ​​ogromna większość mikroorganizmów nie wyewoluowała do wykorzystania plastiku jako pożywienia. źródło.

Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Wody opublikowało oświadczenie, że badania nie opierają się na solidnych podstawach naukowych, dlatego nie można ich uznać za istotne. Jak mówi stowarzyszenie, konsumenci „niepotrzebnie boją się”.

Niektórzy eksperci twierdzą, że potrzeba więcej badań, aby odkryć, w jaki sposób mikrodrobiny wpływają na nasze zdrowie i środowisko, ale powinniśmy zachować ostrożność.

BPA jest substancją chemiczną stosowaną do wykładania puszek metalowych i utwardzania plastikowych pojemników. Według American Academy of Pediatrics (AAP) może działać jak hormon estrogenowy w naszym organizmie, zmniejszając w ten sposób płodność, zmieniając czas dojrzewania, wpływając na nasz układ odpornościowy i nerwowy oraz zwiększając tkankę tłuszczową.

Co więcej, chemikalia stosowane do wyrobu plastiku elastyczne, ftalany, mogą przyczyniać się do chorób układu krążenia, zwiększać otyłość u dzieci i wpływać na rozwój męskich narządów płciowych, mówi AAP.

W międzyczasie Amerykańska Akademia Pediatrii wymieniła kilka rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby ograniczyć narażenie na chemikalia jako środek troski:

Nie należy jeść ani pić produktów, które były podgrzewane w kuchence mikrofalowej w plastikowych pojemnikach. Dr Trasande mówi, że plastik nie jest odporny na działanie mikrofal! Prawdziwe znaczenie „mikrofalowego sejfu” polega na tym, że ciepło nie stopi pojemnika, ale nikt nie mówi, że nie spowoduje to przedostania się chemikaliów z plastiku do żywności lub napoju, który później skonsumujesz. U mnie w domu w ogóle nie ma mikrofali od 7 lat. Lubię jeść chłodne i nie mam z tym problemu.

Nie wkładaj plastikowych pojemników do zmywarki, aby uniknąć przedostania się chemikaliów z pojemnika  do żywności lub napoju, które mogą spożywać dzieci lub dzieci. AAP zaleca stosowanie stali nierdzewnej lub szkła zamiast tworzyw sztucznych. Nie oznacza to, że wszystkie tworzywa sztuczne są powiązane z potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia związanymi z bisfenolami.
Tak więc, jeśli musisz używać plastikowych pojemników, unikaj tych z poniższymi kodami recyklingu na dole:

rakotwórczy 6: styren, 3: ftalany, 7: bisfenole (z wyjątkiem produktów oznaczonych jako „greenware” lub „biobased” które są wytwarzane z kukurydzy i nie zawierają bisfenoli.)

Mimo to kody te pokazują tylko główny plastik w butelce, ale prawda jest taka, że mieszają one wiele odmian. Dlatego nie można uzyskać całej historii, widząc tylko kody recyklingu. Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach nie można całkowicie uniknąć plastiku. Wszędzie jest plastik, pakujemy w plastikowe torby itd

Innym sposobem uniknięcia narażenia na plastik jest zaprzestanie kupowania wody butelkowanej i umieszczenie przefiltrowanej wody w butelce ze stali nierdzewnej. Należy również pamiętać, że niektórzy badacze twierdzą, że wiek plastyczny jest długi więc nie należy napełniać pustych pojemników z wodą butelkowaną.

Ponowne ich użycie spowoduje, że jeszcze bardziej przedostaną się do naszej żywności. Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, to wymienić stare, porysowane lub wytrawione plastikowe talerze, miski lub kubki na nowe. Może to być oznaką, że bariera ochronna, która rzekomo ogranicza zanieczyszczenie.

Mam nadzieję, że już teraz wiecie, że nie powinno się grzać żywności mikrofalowej w plastikowych naczyniach lub napojach.

Artykuł do poczytania. 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk