Powody dla których Twoja dieta nie działa – 10 kg

-241

Powody dla których Twoja dieta nie działa – 10 kg. Dla większości ludzi dieta jest świetnym sposobem na pozbycie się nadwagi. Jeśli spojrzeć na statystyki, ostatnio liczba osób w  krajach europejskich, które stosują jakąś dietę, wzrosła o 70% u kobiet i 30% u mężczyzn. Ale nie wszystko jest takie proste – wiele diet nie przynosi rezultatów, inne na początku działają, ale po początkowej szybkiej poprawie ludzie wracają do poprzedniej wagi, a ich masa ciała nawet przewyższa wagę, od której zaczęli.

Następnie musieliśmy zadać pytanie: dlaczego diety nie działają?

Ok, więc dlaczego diety nie przynoszą pożądanych rezultatów? Oto niektóre z powodów:

Ciało jest zbyt złożone, aby przystosować się do diety.

Większość diet sugeruje znaczącą zmianę w normalnym schemacie odżywiania przez długi czas. Ale nawyki walki są trudne, ponieważ powstały pod wpływem naszego stylu życia, a najmniejsze zmiany tych nawyków prowadzą do stresu.

Dieta jest prawdziwym sprawdzianem siły woli

W początkowej fazie każda dieta wygląda łatwo i prosto, ponieważ twój entuzjazm jest najwyższy. Jednak wraz z upływem czasu dieta staje się trudniejsza  do utrzymania.

Walka z pokusą przejadania się w czasie wakacji jest szczególnie trudna, po prostu dlatego, że widzisz duże ilości jedzenia na stole, a także inne osoby, takie jak krewni, ciesząc się jedzeniem, podczas gdy musisz jeść swojego kurczaka, ryż i brokuły.

Ponadto, kiedy ludzie widzą, że osiągnęli jakiś wynik, zwykle odpoczywają i przestają się tak bardzo opierać pokusom.

Podczas diety jesteś głodny

Naukowcy zgadzają się, że niezależnie od tego, czy jesteś chudą czy z nadwagą, dieta spowoduje ciągłe uczucie głodu i stworzy ciągłe pragnienie jedzenia tego, co zabronione, zwykle jakieś niezdrowe jedzenie lub słodycze. To sprawa psychologiczna.

Oprócz stałego poczucia głodu i pokusy, musisz walczyć ze smutnymi myślami, takimi jak: „Każdy może je zjeść, ale ja nie mogę”. Tego rodzaju myślenie może wywołać przejadanie się w proteście.

Wady diet

Dieta działa tak długo, jak długo się jej trzymasz. Wiele osób jest zmęczonych ciągłymi ograniczeniami i pozwala sobie na okazjonalne drobne wyjątki. Problem polega jednak na tym, że te małe wyjątki stopniowo stają się nawykiem, dopóki w pewnym momencie nie zacznie się wymyślać wymówek, dlaczego będą „oszukiwać” dzisiaj, ale jutro przejdą do sprawy „własnymi rękami”. Diety takie jak „dzisiaj przejadam się, jakby to był mój ostatni dzień na ziemi, a jutro będę głodować przez cały dzień” nie doprowadzi do niczego dobrego.

Diety są bezsilne wobec emocjonalnego aspektu przejadania się.

Ludzie jedzą więcej, gdy są pod wpływem stresu i jest to normalne, ponieważ w takich chwilach spalają więcej kalorii niż zwykle. Ale kiedy przejadanie się dzieje się jako sposób na osiągnięcie komfortu emocjonalnego, radzenia sobie z uczuciem frustracji, rozpaczy i utraty – diety nie tylko nie poprawiają tej sytuacji, ale mają tendencję do pogarszania sytuacji, ponieważ dieta jest kolejną emocjonalną presją na twoje ciało.

Diety mogą przynieść rezultaty i odciąć te dodatkowe kilogramy tylko wtedy, gdy jesteś w stanie zmienić swoje nawyki żywieniowe, a nawet dodać aktywność fizyczną.

Zawsze słyszę, jak ludzie mówią, że dieta nie jest dobra, ponieważ gdy uda im się stracić określoną liczbę funtów, wracają do swoich zwykłych nawyków żywieniowych i wkrótce odzyskują wagę, którą utracili w diecie.

Często pytają: „Kiedy tracę na wadze, czy to pozostanie? „

To jest błędne przekonanie. Dieta nie jest czymś „jednorazowym”. Jeśli chcesz schudnąć, będziesz musiała zmienić swój styl życia, to nie jest tylko kilka miesięcy. Zmiana nawyków to jedyny sposób na osiągnięcie długotrwałych rezultatów i cieszenie się dobrym zdrowiem.

Jeśli nie wiesz jak zacząć to napisz do mnie i zaczynamy twoja metamorfozę

m.klos@mataleo.eu

DZIAŁAJ!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk