Weglowodany jak to z nimi jest – Gosia Klos

boczki

Weglowodany jak to z nimi jest – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg 

Każdy kto kiedyś był na diecie wie, że wśród wielu zasad, często przewija się jedna – unikanie węglowodanów jak ognia. Wydaje nam się, że wszystkie są złe dla sylwetki, a to zupełna nieprawda. Wielu z nich nasz organizm potrzebuje, bo bez węglowodanów stajemy się apatyczni i nerwowi. 

WAŻNE INFORMACJE NA TEMAT WĘGLOWODANÓW! 

Węglowodany przechowywane są w mięśniach i w wątrobie w postaci glikogenu
(cukier zapasowy). Organizm utrzymuje także pewien poziom wolnego cukru we krwi. W czasie wysiłku cukier zapasowy jest rozkładany do pojedynczych cząsteczek cukru (glukozy) i następnie transportowany jest do odpowiednich miejsc w komórce, gdzie cukry te ulegają spaleniu. Mimo że tłuszcze są wydajniejszym źródłem energii niż węglowodany – z jednego grama tłuszczu pozyskuje się 9 kcal, a z jednego grama węglowodanów 4 kcal – to organizm może wykorzystać energię z cukrów znacznie szybciej niż z tłuszczu. W przeliczeniu na jednostkę czasu, w trakcie treningu cukry mogą dostarczać tyle samo energii niż tłuszcze, a w przypadku bardzo silnego wysiłku kilka razy więcej.

3 miesiace

Ważną informacją dla osób chcących spalić nadmiar tkanki tłuszczowej jest to, że tłuszcze mogą być spalane tylko w obecności węglowodanów. Nigdy odwrotnie. Mówiąc inaczej: tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów.

Ponieważ glukoza jest jedynym cukrem, który jest substratem energetycznym dla tkanki mięśniowej, wszystkie inne węglowodany muszą ulec strawieniu i następnie ewentualnemu przekształceniu do glukozy. Najprościej rzecz ujmując, im coś jest słodsze, tym więcej zawiera cukrów prostych.

Cukry proste szybko się wchłaniają z przewodu pokarmowego, co w efekcie powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. O produktach zawierających dużo cukrów prostych, które to podnoszą poziom glukozy we krwi, mówimy, że mają wysoki indeks glikemiczny (GI). Zwykle wartości GI, są przydatne chorym na cukrzycę, ale jak się okazuje wiedza ta znacznie ułatwia planowanie posiłków dla sportowców.

Cukier rafinowany i biała mąka to kalorie zupełnie oczyszczone z witamin, mikroelementów i błonnika. Produkty wysoko przetworzone zawierają dodatkowo barwniki, substancje wzmacniające smak i zapach, konserwanty, emulgatory i wiele innych niepotrzebnych organizmowi związków chemicznych.

Węglowodany możemy podzielić na dwie grupy; proste i złożone jak skrobia. Dla sportowców ważniejsza jest skrobia jako ze uwalnia energie dłuższym okresie czasu.

”Minimalna rekomendowana ilość węglowodanów dziennie wymagane do przeżycia wynosi 130 gramów albo 520 kalorii. Taka ilość jednak pokrywa wyłącznie zapotrzebowanie centralnego układu nerwowego, produkcje czerwonych krwinek i tkanek zależnych od glukozy; nie wspiera żadnej aktywności fizycznej!! Dla atletów według Uniwersytetu Stanu Iowa  rekomendowana dawka wynosi 250 gramów lub 1000 kalorii dziennie, czyli 6-10 gramów na każdy kilogram masy ciała, aczkolwiek dłuższy wysiłek i jego intensywność zwiększa to zapotrzebowanie.”

Jeśli masz problem z ułożeniem diety lub nie wiesz jak trenować napisz do mnie. Pomogłam już wielu kobietom, pomogę i TOBIE. 

m.klos@mataleo.eu

Zapraszam 

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk