Tłuszcz z brzucha stanowi większe zagrożenie dla kobiet niż dla mężczyzn

jak zgubić brzuch

Tłuszcz z brzucha stanowi większe zagrożenie dla kobiet niż dla mężczyzn. Prawdopodobnie słyszałaś, że dodatkowe kg wokół twojego środka czyli brzucha są szkodliwe dla twojego serca. Jednak nowe badanie wykazało, że nadwaga w brzuchu – lekarze określający kształt ciała jako centralna otyłość – może być nawet gorsza dla zdrowia serca kobiet niż u mężczyzn.

Kliknij tutaj po współpracę i treningi online

W badaniu, w numerze Journal of the American Heart Association z 6 marca, wzięło udział około 500 000 osób (w tym 55% kobiet) w wieku od 40 do 69 lat w Wielkiej Brytanii. Badacze przeprowadzili pomiary ciała uczestników, a następnie śledzili, kto miał zawał serca w ciągu najbliższych siedmiu lat. W tym okresie kobiety, które nosiły większą wagę wokół swoich środkowych (mierzone na podstawie obwodu talii, stosunku talii do bioder lub stosunku talii do wysokości), miały o 10% do 20% większe ryzyko zawału serca niż kobiety, które były po prostu cięższe (mierzone wskaźnikiem masy ciała lub BMI, obliczenie masy w stosunku do wzrostu).

Kłopoty przed nami

Większy stosunek talii do bioder wydaje się być większym czynnikiem ryzyka zawału serca u kobiet niż u mężczyzn. Analiza wykazała, że ​​w porównaniu z BMI stosunek talii do bioder był o 18% silniejszy jako predyktor zawału serca u kobiet – w porównaniu z 6% silniejszym u mężczyzn.

Ale przesłanie, które należy wziąć z tego badania, powinno w mniejszym stopniu dotyczyć różnic między płciami, a bardziej ogólnego ryzyka związanego z otyłością centralną, mówi dr Barbara Kahn, profesor medycyny George Richards Minot w Harvard Medical School.

Poszerzona tali, rosnące ryzyko

Naukowcy wykazali, że przyrost masy wokół środka brzucha oznacza wzrost ilości trzewnego tłuszczu, rodzaju tłuszczu, który otacza narządy wewnętrzne. „Istnieje wiele badań wskazujących, że niekorzystny stosunek talii do bioder jest wysoce związany z cukrzycą i ryzykiem sercowo-naczyniowym”, mówi dr Kahn.

Jedno z takich badań z 15 grudnia 2015 r., Annals of Internal Medicine, wykazało, że osoby o normalnej wadze z „oponą zapasową” miały większe ryzyko śmierci z powodu choroby serca lub innej przyczyny w porównaniu z osobami bez centralnej otyłości, niezależnie od niezależnie od tego, czy mieli normalną wagę, nadwagę czy otyłość.

Tak więc, jeśli twój pas jest ostatnio trochę ciaśniejszy, być może czas podjąć pewne działania. Poniżej znajduje się kilka strategii, które możesz wykorzystać, aby zmniejszyć talię i zmniejszyć ryzyko.

Kontroluj przyrost masy ciała. „Należy skupić się przede wszystkim na ograniczeniu przyrostu masy ciała”. Kobiety zwykle przybierają na wadze, gdy się starzeją i po menopauzie. Dzieje się tak z wielu powodów, między innymi zmian hormonalnych, spadku masy mięśniowej (ponieważ tłuszcz spala mniej kalorii niż mięśnie), a w niektórych przypadkach zmiany stylu życia.

Dbanie o swoją wagę i talię oraz wprowadzanie zmian w codziennej rutynie może pomóc zapobiec wielu chorobom. Nie rozmawiam z pacjentami tak dużo o diecie, jak o tworzeniu diety długoterminowy program życia obejmujący aktywność fizyczną i zrównoważone zmiany diety. Natomiast bardzo szybka utrata masy ciała może spowodować spowolnienie metabolizmu organizmu, co stanowi podstawę do szybkiego odzyskania masy ciała.

Ruszaj się. Prawdopodobnie nie jest zaskoczeniem, że zwiększenie liczby wykonywanych ćwiczeń powinno być celem na zawsze, jeśli chcesz utrzymać talię pod kontrolą. „Jestem wielką zwolenniczką regularnych ćwiczeń”.

Aktywność fizyczna może pomóc w poprawie zdrowia metabolicznego. Korzystne może być nawet okresowe wczesne wstawanie w celu chodzenia do pracy.

Regularna aktywność fizyczna nie zawsze pomaga schudnąć, ale może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także poprawić poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Wyższy udział masy mięśniowej może pomóc spalić więcej kalorii, więc dodanie treningu siłowego lub domowego co najmniej dwa razy w tygodniu, skupiając się na wszystkich głównych grupach mięśni, może również pomóc utrzymać wagę i uratować ci życie!

Kliknij tutaj po współpracę i treningi online

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk