Czy możesz mieć nadwagę i nadal być w formie?

nadwaga brzuszna

Czy możesz mieć nadwagę i nadal być w formie? Pomysł, że ktoś może być „gruby i sprawny” – to znaczy z nadwagą, ale nadal zdrowy – istnieje już od jakiegoś czasu. Ale nie daj się zwieść.

„Najnowsze badania pokazują, że nadwaga może powodować znaczne ryzyko dla zdrowia, w tym wyższe ryzyko zawału serca i udaru mózgu”, mówi dr Jorge Plutzky, dyrektor kardiologii profilaktycznej w Brigham and Women’s Hospital w Harvard. „Chociaż nie ma jednej uniwersalnej liczby, jeśli chodzi o idealną wagę osoby, mężczyźni nie powinni ignorować znacznego przyrostu masy ciała i konsekwencji, jakie ma to dla ich przyszłego zdrowia”.

Tutaj kliknij po współpracę i działaj!

Spojrzenie na dowody

Większość badań wykazała spójny związek między przyrostem masy ciała a problemami zdrowotnymi. Na przykład w badaniu opublikowanym online 16 marca 2018 r. Przez European Heart Journal analizowano prawie 300 000 osób bez chorób serca, które zostały sklasyfikowane jako normalna waga, nadwaga lub otyłość na podstawie ich wskaźnika masy ciała (BMI). BMI mierzy stan ciała ludzi na podstawie ich wzrostu i masy ciała. (Znajdź swoje BMI na www.health.harvard.edu/bmi.)

Po czterech latach naukowcy odkryli bezpośrednią korelację między wyższym BMI a wyższym ryzykiem zawałów serca, udarów i wysokiego ciśnienia krwi. W rzeczywistości odkryli, że ryzyko zwiększa się, im więcej tłuszczu nosi osoba wokół swojej talii.

Nic dziwnego, że im dłużej masz nadwagę, tym krótsze jest twoje życie, sugeruje badanie z 28 lutego 2018 r. W JAMA Cardiology. Okazało się, że mężczyźni w średnim wieku (średnia wieku 46), którzy mieli nadwagę, skrócili swoje życie o prawie sześć lat w porównaniu z tymi, którzy utrzymali normalną wagę.

Istnieją również inne problemy zdrowotne związane z dodatkową wagą. Na przykład nadwaga może zwiększyć podatność na bezdech senny, bóle stawów i zapalenie stawów oraz zwiększyć odporność na insulinę, co może prowadzić do cukrzycy.

„Ale jeśli schudniesz, to często wiele z tych problemów jest odwracalnych, nawet przy niewielkiej utracie wagi”, mówi dr Plutzky.

To, gdzie masz nadwagę, robi różnicę. Dr Plutzky twierdzi, że dodatkowy tłuszcz, który gromadzi się tuż pod skórą – tłuszcz podskórny – powoduje niewiele problemów zdrowotnych.

Bardziej niebezpieczny rodzaj tłuszczu, zwany tłuszczem trzewnym, jest przechowywany na wysokości talii, w jamie brzusznej i może otaczać ważne narządy, takie jak trzustka, wątroba i jelita. Tłuszcz trzewny stanowi tylko około 10% tkanki tłuszczowej człowieka, ale badanie z 2016 r. W Journal of American College of Cardiology wykazało, że wzrost tłuszczu trzewnego może pogorszyć czynniki ryzyka chorób serca, takie jak ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i całkowity poziomy cholesterolu.

Trochę przechodzi długą drogę

Co jeśli masz tylko niewielką nadwagę? Czy dodatkowe 3 lub 5 funtów stanowi problem? Nie bardzo, ale powinieneś być ostrożny, mówi dr Plutzky. „Zanim się zorientujesz, 5 funtów może łatwo zmienić się w 10 funtów, a następnie 15 funtów, a wtedy twoja waga staje się poważniejszym problemem”.

Nie oznacza to, że każdy, kto ma dodatkową wagę, niesie także dodatkowe ryzyko dla zdrowia, ponieważ w grę wchodzi wiele innych zmiennych.

„Ogólne ryzyko chorób sercowo-naczyniowych człowieka składa się z kombinacji czynników oprócz masy ciała, w tym wywiadu rodzinnego, wcześniejszego lub bieżącego palenia i wysokiego ciśnienia krwi”. „Ponadto niektórzy ludzie ważą więcej niż inni, ponieważ mają więcej masy mięśniowej i kostnej”.

Uważaj na swoją wagę i konsultowanie się z lekarzem w celu znalezienia idealnej liczby kilogramów… może to pomóc w utrzymaniu lepszego ogólnego stanu zdrowia.

Najważniejszy jest ruch i treningu, które spowalniają wszelkiego rodzaju choroby. Tutaj kliknij po współpracę i działaj!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk