TŁUSZCZ vs MIĘŚNIE – Jak to zrobić – Gosia Klos

tkanka tluszczowa

TŁUSZCZ vs MIĘŚNIE – Jak to zrobić – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. Na swoich konsultacjach czasami dostaje rożne pytania, ale takie pytanie jest najczęściej zadawane – Czy mięsień można przekształcić w tłuszcz lub tłuszcz przekształcić  w mięśnie? I oto jest moja odpowiedz…

Tkanka tłuszczowa to rozproszony organ, w którym w zależności od bilansu energetycznego są wychwytywane albo uwalniane kwasy tłuszczowe. Tkanka tłuszczowa spełnia również rolę narządu termon-izolującego i wydzielniczego. Zamianę tłuszczu  jest ona fizycznie niemożliwa. Zgromadzony wokół pasa, bioder, na udach i pośladkach tłuszcz nie utworzy tkanki mięśniowej – nawet dzięki najlepszym ćwiczeniom, super diecie i dobrze skomponowanej suplementacji. Sadło na brzuchu nie przeobrazi się w „kaloryfer”. Nie oznacza to oczywiście, że nie można się pozbyć np. tłuszczyku z talii. Najpierw jednak trzeba spalić tkankę tłuszczową, a mięśnie zbudować „od podstaw” – jeśli chcesz, by były większe i bardziej widoczne. Są to dwa odrębne procesy, które mają swoje podstawy w fizjologii człowieka – tkanka tłuszczowa ma inny skład chemiczny niż tkanka mięśniowa.
Tłuszcz nigdy nie zmieni się w mięśnie i mięśnie nigdy nie zamienią się w tłuszcz.

Tłuszcz i mięśnie są zbudowane z zupełnie innej struktury komórkowej i są tak różne, że nie można ich nawzajem zamienić. Twój mięsień jest bardzo żywy i pracuje bardzo ciężko, podczas gdy tłuszcz po prostu siedzi tam nie robi nic, a wygląd jego jest okropny.

Skąd te pytania się wzięły?  Dlaczego tak wiele osób zadaje to pytanie? Cóż, pozwól mi zaproponować pewne sugestie.

Trzeba zawsze pamiętać, że niszcząc włókna mięśniowe podczas treningu i wymagana jest regeneracja, a nadwyżka kalorii idzie na odbudowę mięśni. Jeżeli jest nadwyżka kalorii bez uszkodzenia mięśni, dopiero wówczas nadmiar odłoży się w tłuszczu. Tak więc zdecydowanie mamy wpływ na to, gdzie pójdzie ta nadwyżka.

Achhhh … ludzie,  którzy nie znają biologii mięśni, mówią, że jego mięśnie stały się ciałem. Jest to również taki chwyt marketingowy propagowany przez producentów suplementów i pseudo gazetki, którzy obiecują, że poprzez stosowanie ich produktów zmienisz tłuszcz w mięśnie…

Dlaczego pisze się o tym micie w każdej gazecie czy stronie internetowej?  Bo to jest skuteczne? Cóż, może też głównym powodem jest to, że ten mit o tłuszczu i mięśniach dodał  wielu ludziom motywacji do  ćwiczeń i budowania mięśni . Ludzie sobie dadzą wmówić wszystko, tylko po to aby schudnąć i ujędrnić swoje ciało. Taki jest teraz świat! Za wszelką cenę!

Więc jeśli masz przyjaciół, którzy ciągle mówią o tym, że tłuszcz zamieni w mięśnie, to wyślij im ten artykuł. Możesz zrobić im wielką przysługę, a gdy zdadzą sobie sprawę z prawdy, że  ćwiczenia spalają tkankę tłuszczową, jak również rozbudowują tkankę mięśniową, ale na pewno nie zamieniają jedną w drugą. Kluczem do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej jest nie tylko trening, ale i dieta, która zmniejszy ilość dostarczanych kalorii. Należy przy tym uważać, aby nie zmniejszać ilości kalorii w sposób drastyczny ponieważ organizm nie tylko zacznie spalać tkankę tłuszczową, ale i mięśnie!

A co z tobą? Teraz jesteś przekonana, że mięśnie nigdy nie zamienią się w tłuszcz i tłuszcz w mięśnie? Jeśli nie, napisz do mnie i powiedz, dlaczego.

 

Twój Trener – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk