BÓL PLECÓW? Ten artykuł jest dla Ciebie

BÓL PLECÓW? Ten artykuł jest dla Ciebie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze stopy są niezwykle ważne dla całego ciała, ponieważ wspierają wszystkie ruchy i ciężko pracują podczas wszystkich ćwiczeń fizycznych. Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu. Może być związany z wieloma dolegliwościami i chorobami takimi jak: skrzywienie kręgosłupa, obciążanie kręgosłupa pracą fizyczną, wysoki wzrost, nadwaga, urazy, wypadnięcie dysku, zmiany związane z wiekiem, nieprawidłowa przemiana materii, choroby zakaźne oraz nowotworowe, niewydolność mięśni brzucha i miednicy.

Dlatego też, aby zapobiec bóle brzucha, pleców i kolan, należy uważać na stopy. Tradycyjna medycyna chińska cieszy się ofiarami akupresury od ponad 5000 lat.

Co zrobić z bólem kręgosłupa?

Ból kręgosłupa, jak każdy ból, jest rzeczą nieprzyjemną, czasem może nasze życie zamienić w koszmar. Pierwszym odruchem jest sięgnięcie po środki, które nasz ból złagodzą lub zlikwidują. Nie zamierzamy nikogo namawiać do dobrowolnego cierpienia, jednak pragniemy zwrócić uwagę Czytelników na jeden bardzo ważny aspekt tej sprawy. Gdy uśmierzymy ból za pomocą tabletek, to odetniemy się od informacji, jaką przesyła nam organizm. Ból bowiem jest naturalnym sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Po zażyciu tabletki będzie nam niewątpliwie lepiej, ale choroba może się rozwijać nadal bez naszej wiedzy.

Toteż gdy pojawi się ból, walczmy z nim aktywnie, lecząc się pod kierunkiem lekarza, a dopiero później pasywnie, uśmierzając go środkami przeciwbólowymi. Traktujmy ból aktywnie również w innym aspekcie. Gdy zaboli nas kręgosłup, sygnalizując jakiś defekt, zanalizujmy, czy jego źródło nie tkwi w naszym zachowaniu. Być może pojawiający się ból informuje nas, ze za długo siedzimy, podnosimy coś w nieprawidłowy sposób lub pochylamy się zbyt długo. Czasem już zmiana pozycji uśmierzy ból, który był następstwem przeciążenia kręgosłupa.

Jak podnosić ciężary?

BÓL PLECÓW? Ten artykuł jest dla Ciebie. Podnoszenie ciężarów z ziemi obciąża nasz kręgosłup drastycznie. Wystarczy powiedzieć, że podnosząc ciężar o wadze 45 kilogramów na krążki międzykręgowe kręgosłupa lędźwiowego oddziałuje siła około 750 kilogramów! Dla porównania — ciężar małego fiata wynosi około 600 kilogramów. Podobnie, Jak to jest w przypadku prania, nie wolno podnosić z ziemi ciężaru na prostych nogach, wyginając plecy w luk. Należy najpierw kucnąć, chwycić ciężar, a powracając do pozycji stojącej, napiąć mięśnie brzucha. Plecy w trakcie tej czynności powinny być bezwzględnie proste.

Co zrobić, żeby mieć zdrowy kręgosłup?

KIEDY KRĘGOSŁUP ZABOLI RAZ, BĘDZIE NAM DOKUCZAŁ NON STOP. Pamiętajmy, że nasz kręgosłup, z racji swojej budowy jest także narządem ruchu, a jak wiadomo, narząd nie używany degeneruje się. Gdy rozruszamy go i przez to przywrócimy mu pełną ruchomość, zrewanżuje się on nam najwspanialej jak to tylko możliwe: przestanie nam dokuczać!

I to jest zasada! Bardzo dużo osób zgłasza się do mnie, aby ustalić trening indywidualny na rożnego rodzaju problemy z kręgosłupem kifoza i lordoza, wady postawy itd

Układam różne zestawy ćwiczeń w zależności od danego problemu. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, piersiowy, szyjny  powinny być dostosowane do własnych możliwości. Dlatego więc nie czekaj, aż złapie Cię taki ból, że nie będziecie mogli spać, siedzieć czy jeździć samochodem.

Napisz do mnie i zacznij dbać o siebie! Jeśli nie TY to KTO? 

m.klos@btinternet.com

Dojazd do klienta na terenie ANGLII lub pomoc OnLine Skype 😉

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk