Suplementacja na Twoje boczki

OPONKA

Suplementacja na Twoje boczki

 SUPLEMENTACJA I DAWKOWANIE

Jeśli trenujesz na siłowni, a twoim celem jest mieć piękne ciało, najważniejsze posiłki dla Ciebie to ten przed i po treningu jak i śniadanie. Kluczowym jednak jest tutaj posiłek po-treningowy, gdyż w tym momencie twój organizm będzie znajdować się w tak zwanym oknie anabolicznym.

Co to oznacza?

Twoje ciało jest po prostu tak głodne po CIĘŻKIM TRENINGU, iż wszystko co zjesz zostanie zaabsorbowane prosto do mięśni. Oczywiście są pewne zasady.

Co jest najważniejsze?

Przed siłownią dostarczamy organizmowi energie do ciężkich ćwiczeń w postaci węglowodanów złożonych, które mają dłuższy współczynnik uwalniana energii, natomiast po ćwiczeniach musisz dostarczyć organizmowi szybko uwalnianą energię z węglowodanów prostych, które uruchomia działanie insuliny oraz aminokwasy rozgałęzione.

Co możesz zjeść po treningu?

Może to być biały  ryż, bataty, jednak najlepszym rozwiązaniem jest suplement diety jakim jest glukoza. Glukoza jest to cukier prosty, jedyny przyswajalny przez nasz organizm, do którego rozkładają się wszystkie dwucukry i wielocukry, jakie dostarczamy w posiłkach. Z tego powodu glukoza błyskawicznie wchłania się do krwiobiegu powodując wysokie podniesienie cukru we krwi, najwyższy stan uzyskasz po ok. 20 minutach po wypiciu koktajlu z glukozy i BCAA.

Dlaczego BCAA?

Cukry są również świetnym transporterem aminokwasów, a aminokwasy rozgałęzione przyczyniają się do szybszej regeneracji organizmu, oraz aktywują funkcje anaboliczne organizmu. Podczas ćwiczeń doszło do mikro-uszkodzeń włókien mięśniowych(odczuwalne jako zakwasy), które są naprawiane właśnie przez BCAA.

Co dalej?

Gdy Twój poziom cukru doszedł do maksimum uruchamia się wydzielanie insuliny, która obniża cukier oraz upycha wszystkie składniki do brakujących tworzyw, w tym przypadku do glikogenu mięśniowego. Insulina jest jednym z najbardziej anabolicznych hormonów w ciele człowieka. Jest tylko jeden moment, w którym zależy Ci na jej uwalnianiu – właśnie po siłowni, gdyż zbyt wysoki poziom insuliny w ciągu dnia i cała nadwyżka węglowodanów zostaje zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej, ponieważ nie trenowałeś i twoje zasoby glikogenu są nietknięte. Do pełnej regeneracji potrzebujesz jeszcze białka. Najlepiej w postaci odżywki białkowej, jaką jest czysty izolat białka serwetkowego. Wchłania się już po 10 minutach i jego stężenie utrzymuję się do 2 godzin. Jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm oraz zawiera całą pulę aminokwasów niezbędnych do rozpoczęcia anabolizmu mięśniowego, czyli jego naprawy i rozrostu.

Suplementacja na Twoje boczki

A jak to powinno wyglądać ze strony osoby, której marzy się płaski brzuch i zgubienie zbędnych kilogramów tłuszczu? Posiłek przed treningiem nie ulega zmianie. Również powinien zawierać węglowodany złożone. Inaczej jest jednak w posiłku po treningowym. Jeżeli trenujesz siłowo w celu spalania tkanki tłuszczowej, bardziej stawiasz na dynamikę i krótszy czas odpoczynku pomiędzy seriami. Twój trening jest szybki i intensywny, spalasz więcej kcal, ale nie jest to trening stricte budujący masę mięśniową. Insulina jest przeciwstawna do hormonu wzrostu, który spala w dużej mierze tłuszcz. Jeśli przyjmiesz posiłek węglowodanowy po treningu, zahamujesz tym sposobem uwalniane hormonu wzrostu, a rozpoczniesz uwalnianie insuliny. Węglowodany zakłócają spalanie tkanki tłuszczowej, powiedziałabym, że wręcz zatrzymują ten proces kompletnie, dlatego jeśli zależy ci na spalaniu tkanki tłuszczowej, musisz insulinę trzymać w ryzach!
Twój posiłek po treningu powinien zawierać tylko i wyłącznie czyste białko serwatkowe w postaci izolatu, aby zahamować procesy katabolizmu i rozpocząć naprawę mięśni. Twoja insulina pozostanie nienaruszona, a ty jeszcze przez dłuższy okres będziesz uwalniać hormon wzrostu, oraz spalać zmagazynowany tłuszcz. Po ok. 30 minutach od wypicia białka, jesz pełnowartościowy posiłek, ale tylko i wyłącznie z węglowodanami złożonymi , może to być np. naturalny ryż, bądź kasza gryczana.
Jeżeli wykonujesz tylko trening cardio o średniej intensywności, po zakończeniu treningu jemy od razu posiłek zawierający węglowodany złożone, białko i zdrowe tłuszcze.

JEŚLI MASZ JAKIEŚ PYTANIA TO ZOSTAW KOMENTARZ POD ARTYKUŁEM

Gosia i Damian Lisińscy 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk