Co To Jest Nordic Walking

nordic-walking-mataleo-eu-gosia-klos

Pewnie nie raz minęłaś na spacerze kogoś, kto wyszedł na narty ale zapomniał ich zabrać i spacerował tylko z kijkami 🙂 Jednak to nie żart ani pomyłka 🙂

Co To Jest Nordic Walking

Nordic Walking – jest marszem ze specjalnymi kijkami. W sumie to można używać jakichkolwiek kijków i wcale nie muszą one być specjalistyczne. Choć z pewnością przyjemniej się spaceruje ze specjalnie to tego celu stworzonymi kijkami. Taki marsz jest świetnym sposobem na zwiększenie poziomu aktywności ruchowej. Szczególnie, że używamy nóg, całych ramion.

Nordic Walking (czytaj nordik łoking) został wymyślony przez grupę fińskich lekarzy i wybitnych sportowców. Maszerowanie z kijkami przypomina trochę narciarstwo biegowe w połączeniu z chodem sportowym.

Niektóre źródła podają, że Nordic Walking został wymyślony już w latach dwudziestych, jednak wzrost popularności rozpoczął się od około 1997 roku, kiedy to fińska firma „Exel” wypuściła na rynek pierwsze specjalistyczne kijki do Nordic Walking.

Pewnie nie będzie dziwić dlaczego akurat Finowie to wymyślili, jeśli spojrzymy na mapę. Mieszkańcy Finlandii, ponad połowę swojego życia spędzają w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych. Brakuje słońca, ciągle zimno i mnóstwo śniegu. Dlatego właśnie narty i podejrzewam, że w okresie letnim jakby z przyzwyczajenia, zaczęli używać kijków 🙂

Nordic Walking to bardzo łagodna forma sportu, która oszczędza cały aparat lokomocyjny organizmu (stawy, więzadła, ścięgna, mięśnie). Nie można tego powiedzieć o bieganiu po twardym podłożu, gdzie chcąc nie chcąc należy używać specjalistycznych adidasów do biegania.

Nordic Walking nie wymaga specjalnej wiedzy czy umiejętności. Wystarczy zabrać kijki, wyjść na powietrze i spacerować 🙂 Prawda że proste? Obowiązuje tylko jedna zasada. Prawy kij musi uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy stawiamy na nim lewą piętę i odwrotnie. Prostota i niewielkie wymagania sprawiają, że Nordic Walking jest niewątpliwie sportem dla wszystkich!

Niedługo planujemy uruchomić Sportowy Obóz Odchudzający, podczas którego oprócz wielu innych treningów i zajęć sportowych, również będziemy korzystać z uroków tej aktywności sportowej.

Zalety Nordic Walking

Tak jak w przypadku każdej innej działalności, regularne treningi pozwolą osiągnąć wspaniałą sprawność sercowo-naczyniową, zredukują nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi, a same kijki dadzą lepsze poczucie bezpieczeństwa podczas marszu i poprawiają równowagę. Nordic Walking to fantastyczny sposób, by złagodzić lub usunąć sztywność wokół szyi i barków, szczególnie u ludzi siedzących godzinami przy komputerze oraz zestresowanych codziennymi problemami.

noordic-walking-mataleo-eu-gosia-klosNiezwykle ważne jest także to, że spalanie kalorii podczas takich marszów jest wyjątkowo skuteczne. Efekty zdrowotne przy rehabilitacjach (korygowanie nieprawidłowej postawy, przy urazach ortopedycznych), jest również wyjątkowym atutem.

Nordic Walking jest prostym i tanim sposobem na aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi. Powstaje wiele ośrodków, punktów kontaktowych, gdzie instruktorzy starają się zebrać grupy chętnych, którzy właśnie w ten sposób chcą spędzać czas. Dobry instruktor nie tylko potrafi nauczyć poprawnej techniki, ćwiczeń rozgrzewających, rozciągających mięśnie – ale i stworzyć grupy entuzjastów, traktujących ten sport jako aktywność towarzyską, która uprawiana w zespole staje się nie tylko sposobem na zdrowie ale i świetną zabawą.

Wady Nordic Walking

Nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania Nordic Walking. Jedyne co uniemożliwia treningi, to ostre urazy ortopedyczne (złamania, zwichnięcia), stany ostre przewlekłych chorób czy wysoka gorączka a także brak chęci czy motywacji, aby wyjść z domu!

Wadą dla – na szczęście niewielu – może być również fakt, że trzeba kupić kijki. Jednak taki sprzęt można kupić już od 20-30 zł. Więc chyba nie jest to zbyt wielka kwota 🙂

Jakie Kijki do Nordic Walking

Tak jak w przypadku każdego sportu, rozrasta się produkcja wszelkiego rodzaju akcesoriów i gadżetów, mających na celu ułatwienie, czy uprzyjemnienie ruchu, warto pamiętać, że najważniejsza jest wygoda oraz bezpieczeństwo.

Plecam kije jednoczęściowe, indywidualnie dobrane do wzrostu wg przelicznika wzrost x 0,68= długość kija dla osób wysportowanych lub wzrost x0,66 dla osób ćwiczących rekreacyjnie. Kije powinny posiadać specjalne paski, na których można się opierać i odpychać od podłoża, a jednocześnie po wypuszczeniu kija z dłoni paski powinny go utrzymywać tuż przy niej. Kij jest zawsze przy dłoni.

Kije bywają aluminiowe, z włókna szklanego lub z mieszaniny włókna szklanego i węglowego. Te ostatnie są najlżejsze i najbardziej wytrzymałe. Kijki firmy Exel, posiadają gwarancje na „całe życie”, co oznacza że praktycznie w toku treningu nie można ich zniszczyć. Chodząc po asfalcie lub twardej nawierzchni zakładamy na końcówki kijów specjalne gumowe „buciki”, przechodząc na drogi gruntowe zdejmujemy gumowe nakładki i korzystamy z końcówki z hartowanej stali, która na stałe zamontowana jest na końcu kija. Wszystkie kije renomowanych producentów mają także instrukcje konserwacji

Jaki Ubiór do Nordic Walking

Buty do Nordic Walking – Najlepiej jest używać wygodnych, sportowych butów, które utrzymują prawidłowe położenie stopy. Można też stosować specjalne wkładki i skarpety.

Rękawiczki do Nordic Walking: Rękawiczki staną się niezbędne dla wrażliwych rąk, przy dłuższych trasach a przede wszystkim w zimie. Rękawiczki chronią przed zimnem, a także zapobiegają powstawaniu pęcherzy.

Ubranie do Nordic Walking –  Wygodne ubranie treningowe, okulary słoneczne, coś do picia w bidonie noszonym na odpowiednim pasku, komórka, aby powiadomić znajomych na Facebook 🙂 .. i w drogę.

Masz doświadczenie w Nordic Walking? Podziel się nim w komentarzu poniżej, proszę!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk