Suplement diety, który zrujnował moją wątrobę

suplement diety

Suplement diety, który zrujnował moją wątrobę. Niestety, ale dostaje od was bardzo dużo wiadomości, jak to po paru miesiącach stosowania suplementów, wątroba przestała funkcjonować. Prawdziwa historia człowieka opisana na BBC WEB, który chciał schudnąć zażywając kapsułki z zielonej herbaty.

Jim McCants w wieku  50 lat, pracował nad poprawą swojego stylu życia i utratą wagi, koncentrując się na jedzeniu bardziej zdrowo i regularne ćwicząc. „Mój tata miał atak serca w wieku 59 lat i nie udało mu się”, mówi Jim. „Jest wiele rzeczy, za którymi tęsknił kiedy zmarł i byłem zdeterminowany, aby zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby dbać o siebie najlepiej, jak potrafię, tak, żebym nie umarł”. Ale wkrótce, Jim został przyjęty do szpitala z podejrzeniem uszkodzenia wątroby.

Próbując zidentyfikować przyczynę uszkodzenia wątroby Jima, osoby leczące go, wykluczyły alkohol. „Przez ostatnie 30 lat piłem  sześciopak piwa rocznie, bez wina, więc alkohol nie stanowił dużej części mojego życia” – mówi Jim. Wykluczyli też leki na receptę – których wówczas nie stosował – i nie palił papierosów. „Wtedy mój hepatolog zagłębił się dalej ” A co z suplementami bez recepty? „

W ramach swojej pierwszej kariery zdrowotnej, Jim zaczął brać dodatek do zielonej herbaty, ponieważ słyszał, że może mieć korzyści na serce. Suplementy te zyskały na popularności w ostatnich latach, często z zapartym tchem promowane online dla ich korzyści antyoksydacyjnych i ich rzekomej zdolności do wspomagania utraty wagi i zapobiegania rakowi.

Biorąc suplement z zielonej herbaty przez dwa do trzech miesięcy, kiedy zachorował. Według dokumentacji medycznej Jima jest to przypuszczalna przyczyna jego uszkodzenia wątroby. „To było szokujące, ponieważ słyszałem tylko o korzyściach” – wspomina Jim. „Nie słyszałem o żadnych problemach.”

Czekając na wyniki serii badań krwi, aby ustalić powagę jego uszkodzenia wątroby Jim nie mógł w to uwierzyć.  Potem, około trzy tygodnie po tym, jak jego żona po raz pierwszy zauważyła, że ​​źle wygląda, jeden z jego lekarzy wątroby przekazał wiadomości, których się obawiał: „Powiedziała, że ​​potrzebuje przeszczepu wątroby, to musi nastąpić szybko…ma tydzień. Jim był oszołomiony.

Co to jest w przypadku suplementów zielonej herbaty, które mogą powodować u niektórych osób szkody w określonych dawkach? Naukowcy nie wiedzą na pewno. Ponieważ zielona herbata jest pijana od tysięcy lat, suplementy składające się z jej skoncentrowanej postaci są regulowane w USA i Europie jako zdrowa żywność, a nie leki. Oznacza to, że szczegółowe badania bezpieczeństwa nie były wymagane, więc obraz naukowy, w jaki sposób suplementy zielonej herbaty mogą wpływać na nasze zdrowie jest niepełny.

„Jeśli pijesz skromne ilości zielonej herbaty, jesteś bardzo bezpieczny”, mówi prof. Herbert Bonkowski, dyrektor ds. Usług wątroby w Wake Forest University School of Medicine w Północnej Karolinie, który od 20 lat śledzi urazy związane z suplementami zielonej herbaty. lat. „Większe ryzyko występuje u osób, które przyjmują bardziej skoncentrowane ekstrakty” czyli suplementy w postaci tabletek.

Koncern skupił się na potencjalnie toksycznym składniku, zwanym 3-galusanem epigallokatechiny lub EGCG, najliczniej występującym w naturalnie występujących związkach o właściwościach przeciwutleniających w zielonej herbacie, zwanych katechinami. Prawdopodobnie istnieje szereg czynników, które mogą sprawić, że osoba narażona na wyrządzenie szkody przez EGCG, w tym genetykę, oraz sposób stosowania suplementów.

„Zwykle ludzie biorą te ekstrakty z zielonej herbaty starając się schudnąć, więc często nie jedzą” – wyjaśnia dr Bonkovsky. „Z badań na zwierzętach wiemy, że głodzone zwierzęta pochłaniają znacznie wyższy odsetek katechin niż zwierzęta tłuszczowe, ale mogą również istnieć inne czynniki innych leków, innych substancji chemicznych, używanie alkoholu, które są również ważne jako czynniki modyfikujące.”

Przeszczep wątroby uratował życie Jima. Ale cztery lata później nadal ma poważne problemy zdrowotne, w tym chorobę nerek, która może wymagać dializy i przeszczepu w przyszłości. Jest wiele z was, którzy stosują różne suplementy diety i chciałam was przestrzec, że najlepszym sposobem na utratę wagi jest trening i odpowiednie odżywianie. Nasz ogranizm nie jest przystosowany i nigdy nie był do stosowania sztucznych suplementów.

Nie tylko suplement z zielonej herbaty jest problemem. Każdy suplement, który jest w kapsułkach może być niebezpieczny i może narobić ci krzywdę. Zanim kupisz jakikolwiek suplement, zastanów się 3 razy czy warto ryzykować swoje zdrowie dla jakiejś kapsułki, która gówno robi.

Jeśli masz takie kapsułki, to je wyrzuć do kosza! Stań przed lustrem i zacznij  od nowa, ale w sposób naturalny. Ostatnio wpadł mi artykuł na temat trenujących ludziach w Polsce. I wiesz co dostałam szoku. Ponad 70% osób w ogóle nie ćwiczy, a co 3 osoba juz jest zakwalifikowana jako otyła w tym dzieci.

To jest dla mnie nieprawdopodobne jak ludzie nie zdają sobie sprawy z ogromnego problemu, jaka jest otyłość u dorosłych i dzieci. A wystarczy tylko zacząć się ruszać 30 min dziennie i problemy znikają.

ZRÓDŁO

Nie wiesz jak ćwiczyć? Kliknij tutaj i umów się na twój pierwszy trening. 

Możesz też napisać swoją historię z suplementacją na

m.klos@mataleo.eu

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk