SQUAT – PRZYSIAD TO KRÓL ĆWICZEŃ SIŁOWYCH CZ.1

Squot - król pośladków

Czy wiesz jakie ćwiczenie angażuje najwięcej mięśni?? OCZYWIŚCIE PRZYSIADY… Jakie ćwiczenie najbardziej odpowiada naszej codziennej aktywności?? PRZYSIADY…Jakie ćwiczenie w największym stopniu działa na układ sercowo naczyniowy?? PRZYSIADY...i tak bez końca mogła bym zadawać pytania i zawsze będzie ta sama odpowiedz.  PRZYSIADY są królem ćwiczeń siłowych. Niestety wiele osób nie wykonuje przysiadów. Dlaczego? Spróbujemy się teraz zastanowić dlaczego tak jest.

PRZYSIADY, jako najbardziej podstawowe ze wszystkich ćwiczeń, angażuje ponad połowę mięśni szkieletowy twojego ciała. Głównie zaprzęgane do pracy są mięśnie nóg i kręgosłupa. Są ćwiczeniem najbardziej wpływającym na siłę używaną w codziennym życiu. Ogólnie rozumiana krzepa człowieka, wykorzystywana w takich sytuacjach jak podniesienie czegoś z ziemi i przyniesienie tego na pewną odległość wykorzystuje w głównej mierze dolne partie ciała, które ćwiczymy w trakcie przysiadów. Ćwiczenie to w doskonały sposób wzmacnia cały gorset mięśniowy, co ma pozytywny efekt nie tylko w trakcie codziennych czynności. Mocny gorset mięśniowy to mocny kręgosłup i ochrona przed bólami powodowanymi np: dyskopatią.

Czesto widzę  na siłowniach ćwiczacych o rozbudowanej górnej połowie ciała i bardzo małych nogach. Zwykle wynika to z lenistwa, bo intensywnego treningu nóg nie można porównać do ćwiczenia  żadnej innej partii.  Pól biedy jak nogi robi sie bez przysiadów. Często sie zdarza, że w programie treningowym wcale nie ma treningu  dolnych partii mięsniowych. Dysproporcja sylwetki wywolana takim zaniedbaniem wygląda komicznie. Szczególnie w przypadku mężczyzn;)

Moje klientki często nie chcą wykonywać PRZYSIADÓW ze strachu przed rozrostem mięśni pośladkowych i ud. Muszę jasno zaznaczyć, że tak szybki wzrost masy mięśniowy istnieje tylko w wyobraźni. Nawet jeśli na początku nastąpi retencja wody wywołana treningiem, to zniknie po pewnym czasie. Z mojego doświadczenia jeśli nastąpi niewielki przyrost masy mięśniowej u moich klientek jest zjawiskiem pozytywnym. Dlaczego??

przysady 3

  1. Powoduje atrakcyjne modelowanie sylwetki.
  2. Wieksze mięsnie spalaja wiecej tłuszczu.
  3. Łatwiej sie odchudzać.

 

NIC TAK NIE WPŁYWA NA WYGLĄD POŚLADKÓW JAK PRZYSIADY.

 

Czasami wstawiam zdjęcia na moim Fun Page KOCHAM FITNESS, zawodniczek kategorii bikini czy fitness. Zobaczcie jakie one maja pośladki i mieśnie nóg. Po ćwiczeniach z przysiadami też tak możesz wyglądać. Trzeba tylko chcieć i robić to regularnie.

Istnieją dziesiątki technik ćwiczeń ze sztangą, z których można wyróżnić dwa główne: przysiad ze sztangą trzymana na karku i ze sztangą trzymaną z przodu oraz kilka rodzajów przysiadów, które mogą być wykonywane przy pomocy takich urządzeń jak suwnica smitha lub hack- maszyna. Ja jestem zwolenniczką przysiadów z wolnym ciężarem. Mogą za to być dobrym uzupełnieniem treningu.

Jakie zatem PRZYSIADY włączyć do Twojego i jak trenować aby były efekty?? Na te i inne pytania spróbuje Ci odpowiedzieć w części drugiej, która ukaże się na  przyszły weekend.

 

TWÓJ DIETETYK https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk