NOWE METODY TRENINGU – Gosia Klos

nogi

 

TRENING  IZOMETRYCZNY

Dla większości słowo „trening” kojarzy się ze zmęczeniem, poceniem i wysiłkiem, dlatego już z góry odstręcza. Trening IZOMETRYCZNY wygląda zupełnie inaczej. Potrzeba jedynie trochę konsekwencji i dobrej woli, bez specjalnego poświęcania czasu, wysiłku czy wydatków.

Ćwiczenia izometryczne można wykonywać o każdej porze dnia i niemal wszędzie: w łóżku, łazience, biurze, fabryce, nawet podczas oglądania telewizji. Trening izometryczny wykonywać mogą wszyscy, metoda jest tak przystępna, że każdy może ją stosować. Trening izometryczny zaleca się osobom powracającym do zdrowia po czasowym unieruchomieniu, osobom starszym, z zanikiem mięśni oraz tym, którzy nie mogą ćwiczyć inaczej z rozmaitych powodów.

Dzięki regularnym, poprawnie wykonywanym ćwiczeniom wzrasta siła, masa mięśniowa i elastyczność mięśni. Nie przypadkowo lekarze i naukowcy całego świata zajmują się tą metodą. Izometria zdobyła stałe miejsce w programie treningowym zawodników olimpijskich i uprawia ją coraz więcej sportowców, a nawet kosmonauci.

Jest to metoda, która rozwija mięśnie bez konieczności podnoszenia i opuszczenia ciężaru. Cały wysiłek, jaki się w nią wkłada, polega jedynie na bardzo mocnym napinaniu mięśni. Praca mięśni ma miejsce wtedy, gdy nie zmienia się ani długość mięśnia poddawanego ćwiczeniu, ani też położenie jego przyczepów. Jest to zmaganie się z ciężarem ponad jego siły.

Prekursorem metody izometrycznej był niemiecki siłacz MAX SICK. Jak twierdził, to dzięki tej metodzie udało mu się wypracować imponującą muskulaturę i siłę.

Podstawą metody izometrycznej są ciężary znacznie przewyższające nasze możliwości siłowe. Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie metody izometrycznej w jakimś ćwiczeniu, to najlepiej wybrać ten odcinek drogi ciężaru, na którym intensywność pracy mięśni poddawanych ćwiczeniu ma większość.

izometryczNa pewno spotkaliście się z opinią, że mięśnie rozwijają się tylko wtedy, gdy są zmuszane do ciężkiej pracy. Praca ma być pewnego rodzaju szokiem zarówno dla mięśni  jak i systemu nerwowego zarządzającego mięśniami. Organizm reaguje na taki szok w ten sposób, że dostosowuje parametry mięśni do wysiłku, jakiemu są one poddawane. W wypadku podnoszenia i opuszczenia ciężaru wysiłek ten jest związany z wagą ciężaru lub sposobem podnoszenia i opuszczania ciężaru, w metodzie zaś izometrycznej-z siłą napięcia mięśni.

DLACZEGO WARTO WŁĄCZYĆ METODĘ IZOMETRYCZNĄ DO SWOICH TRENINGÓW?

Głównie dlatego,że zmusza ona do ciężkiej pracy również te włókna mięśniowe, które w  metodach dynamicznych nie pracują. A zatem metoda izometryczna  plus pozostałe metody oznaczają wszechstronny rozwój mięśni.

 

Twój Dietetyk https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg 

 

 

 

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk