ODCHUDZANIE KOBIET CZ.2

Dieta dla początkujących

Niniejszy artykuł chcę poświęcić tej samej problematyce – odchudzanie kobiet. Jak już wspominałam wcześniej również  podobnie ostrożnie jak owoce, należy traktować produkty pochodzenia mlecznego: jogurty, serki owocowe, ser żółty, śmietanę i twaróg. Mleko jest bardzo źle trawione przez osoby dorosłe i działa na niektóre organizmy trochę jak trucizna. Ponadto przeważnie produkty pochodzenia mlecznego zawierają sporo cukru oraz tłuszczu ( ser żółty i śmietana). Jeśli więc mamy wielką ochotę na produkt mleczny należy wybrać kefir lub jogurt naturalny i ewentualnie dodać do niego owoce.

SONY DSC

Jak pisałam w części pierwszej owoce i produkty węglowodanowe nie powinny być spożywane na noc ( na ostatni posiłek przed snem). Za to do posiłku przed snem powinno się dodać zdrowe tłuszcze ( olej lniany ) orzechy, migdały, masło orzechowe. Tłuszcze są potrzebne naszemu organizmowi  do regulacji przemian hormonalnych, rozpuszczania witamin, smarowania stawów, i dobrego funkcjonowania układu pokarmowego i wydalniczego. Oleje z pierwszego tłoczenia nie nadają się do smażenia, ponieważ pod wpływem temperatury tracą swoje właściwości. Nie należy też przesadzać z jedzeniem orzechów, ponieważ mają one działanie zapierające.

Generalnie powinno się spożywać pięć posiłków dziennie. Dla początkujących nie ma konieczności jedzenia o stałych porach, ale przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić około 3 godziny.

Wyjaśnię dlaczego… funkcjonujemy według pewnych ustalonych rozkładów dnia, to i posiłki zazwyczaj wypadają nam o ustalonych  porach. Generalnie powinny być trzy posiłki główne: śniadanie, obiad i kolacja, które są bardziej obfite i wymagają więcej czasu na zjedzenie oraz pomiędzy nimi dwie lekkie przekąski ( np: owoc, sałatka warzywna lub owocowa, zupa ) lub dwa pełne posiłki , w zależności od tego na ile jesteśmy głodni.

odchudzanieW każdym z trzech głównych posiłków powinno się znaleźć jakieś źródło białka. Na śniadanie mogą to być jajka, ryba czy chudy twaróg, na obiad mięso, na kolacje ryba i sałatka warzywna. Ostatni posiłek należy zjadać nie później niż dwie godziny  przed snem. Jeśli uprawiamy jakiś sport, to posiłek powinien być zjedzony około 1,5-2 godziny przed wysiłkiem fizycznym i w  bezpośrednio po treningu.

PAMIĘTAJ że regularne  spożywanie  niezbyt obfitych  posiłków niż jest znacznie lepszym sposobem na odchudzanie niż głodzenie się, ponieważ pozwala na utrzymanie wysokiej przemiany materii i zużywanie dostarczonej z pokarmem energii. Jeśli się głodzimy, to każdy obfitszy lub bardziej kaloryczny organizm traktuje jako  okazję do gromadzenia zapasów, czyli tkanki tłuszczowej. Dodatkowo przemianę materii można przyspieszyć wykonując regularnie wysiłek fizyczny.

Kobiety, które nie mogą schudnąć, mimo iż utrzymują rozsądny tryb żywienia i regularnie trenują, powinny wykonać badania poziomu hormonów płciowych oraz hormonu tarczycy. To samo dotyczy PAŃ, które zaczynają gwałtownie tyć lub chudnąć, mimo braku zmian  w sposobie życia  czy żywienia. Wiele zaburzeń w funkcjonowaniu układu hormonalnego objawia się u kobiet w postaci gwałtownej zmiany wagi wyglądu sylwetki.

Hormony bardzo silnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu zarówno w sferze  fizjologi, jak i psychologii Przy ciągłych wahaniach znacznie łatwiej o zaburzenia natury fizjologicznej, które bezpośrednio wpływają na tendencję do zwiększonego gromadzenia tkanki tłuszczowej.

odchudzanie2Więcej o hormonach w sferze fizjologi jak i psychologii napiszę w kolejnym artykule.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Tobie parę ważnych szczegółów na temat odchudzania kobiet. Zawsze pamiętaj, że odchudzając się w mniejszym lub większym stopniu porozmawiaj z odpowiednią osoba np: trener, dietetyk, ponieważ każdy z NAS jest inny i prowadzi różny styl życia,  więc potrzebujesz informacji na temat  odchudzania  tylko  dostosowanych  do Ciebie i  TWOJEGO TRYBU ŻYCIA…

 

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk