Sposoby na uzyskanie wystarczającej ilości BIAŁKA

Sposoby na uzyskanie wystarczającej ilości BIAŁKA.Zarówno dogmat dietetyczny, jak i wartości odżywcze na boku, weganie, wegetarianie i grupy Paleo mają wspólny cel – upewnienie się, że codziennie otrzymują wystarczającą ilość białka.

O ile dla osób spożywających mięso innych gatunków może być trudniejsze, znalezienie wysokiej jakości białka jest nadal niezbędne dla każdego rodzaju zjadacza.

Po plan treningowy i dietetyczny napisz tutaj!

Dobrą wiadomością jest to, że podobnie jak większość składników odżywczych znajdujących się w żywności wysokiej jakości, trochę idzie długą drogę. Jeśli spoglądamy wstecz na dni łowcze i zbierackie, okazuje się, że nasz prymitywny brat jadł dużo mniej mięsa, zwykle około 20% jego całkowitej diety, daleko od tego, ile przeciętny Europejczyk codziennie spożywa.

Jedną z różnic w sposobie, w jaki nasi przodkowie  jedli, jest to, że jakość ich białka była zawsze na najwyższym poziomie. Pokazuje to, że pod względem spożycia białka i żywności jakość jest o wiele ważniejsza niż ilość.

Podczas gdy białko jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, potrzebujemy go dość sporo tym bardziej jak trenujesz. Wiele osób ma pomysł, że są one tym, co jedzą, ale są zbyt zajęci liczeniem makroelementów i nie koncentrują się w ogóle na jakości swoich składników odżywczych ani tego, czy są one biodostępne (co oznacza, jeśli dobrze trawią organizm ludzki.

Nasz prymitywny brat jadł dużo mniej mięsa, zwykle około 20% jego całkowitej diety.

Badania sugerują, że potrzebujemy tylko tyle białka, aby zachować zdrowie. Aby uzyskać pełne wdzięku starzenie, potrzebujemy około 25 gramów białka dla optymalnej dawki, aby najlepiej wchłonął sie do mięśni (po wysiłku).

Jeśli zignorujemy te rzeczy, możemy skończyć na zbyt dużej ilości nieprzydatnego i niestrawionego białka, które wiąże się z kilkoma chorobami, takimi jak choroba nerek. Co ważniejsze, chcemy jeść dietę, która ma dużą różnorodność, a nie izolować i specjalizować się w każdym pojedynczym odżywniku. Włączenie większej liczby źródeł białka roślinnego zapewni także więcej korzyści zdrowotnych, w tym więcej błonnika i składników odżywczych.

Nie musimy martwić się o spożycie białka tak bardzo, ale zamiast tego powinniśmy skupić się na diecie bogatej w różnorodne produkty spożywcze.

Najważniejsze jest to, że możemy uzyskać białko z wielu innych dostępnych biologicznie źródeł oprócz mięsa. Jest dużo więcej składników odżywczych o wysokiej zawartości białka;

Oto niektóre z najlepszych białek roślinnych:

Chlorella.

Te zielone algi są naładowane białkiem. Dokładniej mówiąc, ma on 62% zawartości aminokwasów i jest uważany za jeden z najbardziej kompletnych pokarmów na świecie. Ma wszystkie niezbędne aminokwasy i jest kompletnym białkiem. Plus zawiera minerały, enzymy, chlorofil. Zawiera beta-karoten (witaminę A), C, E, K, B1, B2, B6, B12, niacynę, kwas pantotenowy, RNA, DNA, kwas foliowy, biotynę, cholinę i inozytol; żeby wymienić tylko kilka.

Dodatkowo chlorella ma zawartość 62% aminokwasów i jest uważana za jedną z najbardziej kompletnych żywności na świecie. Wzmacnia system immunologiczny ogromnie, pomaga trawić, alkalizuje i leczy jelita, toksyny i metale ciężkie z organizmu. Wzmacnia zdrowie i wzrost mięśni, Zwiększa stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych (dla żelaza i tlenu), pomaga obniżyć poziom cholesterolu i wspomaga detoksykację wątroby.

Najlepiej przyjmować na pusty żołądek co najmniej 20 minut przed innym posiłkiem.

Durianie.

Choć dla wielu ten owoc pachnie naprawdę okropnie, zdecydowanie warto spróbować. Durianie są doskonałym źródłem białka i ulubionym pokarmem orangutanów, słoni, tygrysów i innych potężnych dzikich zwierząt. Mają także wysoki poziom tryptofanu, który doskonale nadaje się do depresji i bezsenności.

To także podnosi poziom serotoniny w mózgu, co sprawia, że czujesz się dobrze. Możesz je zdobyć na rynkach azjatyckich. Oto wskazówka: mrożone gatunki nie są tak śmierdzące. Zostaw je w zlewie na noc, aby odtajać i ugotuj z niego krem w szybkim blenderze na popołudniowy posiłek ubity w białko.

Wskazówka: Podczas gdy wielu ludzi uważa durianów za śmierdzących, zamrażanie pomaga złagodzić ten zapach.

Nasiona konopii

Ten cudowny materiał nasienny zawiera 30 gramów białka na łyżkę! Jest to bardzo popularne źródło białka w świecie zdrowia i prawdopodobnie słyszałaś o tym. Nasiona konopi zawierają wiele minerałów, a oprócz nich zawierają wszystkie 9 niezbędnych aminokwasów oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Jak sami widzicie źródła białka można znaleść w różnych produktach roślinnych. I wystarczy tylko 1 łyżeczka.

Po plan treningowy i dietetyczny napisz tutaj!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk