Siłownia w Domu – Jak zlikwidować Boczki

Siłownia w Domu – Jak zlikwidować Boczki. Jeżeli pierwszy raz będziesz ćwiczyła w domu,  to jako przygotowanie do ćwiczeń z ciężarami nie będziesz potrzebowała zbyt wielu rzeczy. Wystarczy Step, mata, ciężarki 1 kg i piłka. Twój trening może się wtedy składać z podskoków, przysiadów, rozciągania. Oczywiście w urozmaicony sposób.  Kiedy będziesz już robiła po kilkanaście powtórzeń w serii wykonuj powtórzenia negatywne. To są ćwiczenia na klatkę np. pompki damskie.

Warunkiem udanego treningu jest równowaga pomiędzy ilością ćwiczeń, adekwatną do nich intensywnością oraz odpoczynkiem po jego zakończeniu. O rozwoju naszych możliwości fizycznych decyduje jakość (czyli rodzaj sportu i metody treningowe) oraz ilość (np. intensywność i czas trwania). Oznacza to, że nasze zdolności fizyczne wzrosną jedynie wówczas, gdy nasz organizm będzie poddany (jakościowo) właściwemu obciążeniu wraz z możliwością adaptacji do niego podczas odpowiedniego (ilościowo) czasu. Skala treningu powinna być przy tym powyżej stałego poziomu jego wykonywania. Jedynie w ten sposób można osiągnąć efekt treningowy. Niemniej ważny jest, konieczny dla osiągnięcia wymaganych procesów adaptacyjnych po wysiłku, optymalny czas odpoczynku.

Zdolność naszego organizmu do regeneracji odgrywa ważną rolę w planowaniu treningu i zarządzaniu obciążeniem. W trakcie każdej jednostki treningowej ciało zawodnika ulega naturalnemu zmęczeniu. Jeżeli zadane obciążenie wykracza ponad przeciętnie stosowane, trening będzie bardziej efektywny. Zakładając, że twój organizm ma zdolność wydajnej regeneracji po okresie obciążenia fizycznego, wkrótce odzyska ono poziom bazowy i będzie tak silny, jak wcześniej.

Rzeczywisty efekt treningowy jest rezultatem sytuacji, w której organizm stara się być lepiej przygotowany celem uniknięcia przyszłego wyczerpania. Przygotowanie to przekłada się na adaptację muskulatury, serca, układu krążenia i metabolizmu. W ten sposób właściwie stymulowany system dostaw energii zostanie ulepszony podczas fazy regeneracji; będzie działał bardziej ekonomicznie i bardziej sprawnie.

Pamiętaj, że najważniejsze jest zdrowie czy trenujesz w domu czy na siłowni. Wiemy o tym wszyscy. Niestety, zdarzają się przypadki, kiedy aktywność sportowa koliduje z naszym zdrowiem. Nie mamy tutaj na myśli sportów wysokiego ryzyka, gdzie przez sam fakt ich uprawiania wiele ryzykujemy (z tego samego powodu zostały one umieszczone na specjalnej liście towarzystw ubezpieczeniowych). Przerost ambicji, brak wiedzy oraz porady „domorosłych” specjalistów w równej mierze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Niemniej istotne jest także właściwie podejście do chorób i kontuzji.

Przykładowo; przedłużające się przeziębienie może prowadzić do zagrażającego życiu zapalenia mięśnia sercowego. Naciągnięte lub zerwane mięśnie/ścięgna, skręcenia lub zwichnięcia, wymagają specjalistycznego leczenia. Nie spiesz się! Najważniejsza jest prawidłowa rehabilitacja. Jako osoba czynna zawodowo a zarazem ambitny amator sportu, zapewne zdajesz sobie sprawę, iż nie możesz sobie pozwolić na poważną chorobę tudzież wypadek. Źle prowadzony trening nie tylko nie promuje zdrowia, lecz może być przyczyną długotrwałych powikłań.

Zapraszam do współpracy m.klos@btinternet.com

 

GOSIA KLOS

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk