Rumianek Zioło

Rumianek-Ziolo

Rumianek – Zioło –  pachnie krainą dzieciństwa, mięciutką skórą świeżo wykąpanego bobasa. Kojarzy się z ciepłem matczynego ciała, mlekiem, które zaspokoi głód, i kojącymi pieszczotami. Nutę rumianku wyczuwamy ponoć natychmiast. Jeśli doszukamy się jej w perfumach, płynach do kąpieli czy oliwkach, zwykle kosmetyki te podobają się i mężczyznom, i kobietom. I tak jest od wieków.
Nie wiadomo, kto pierwszy odkrył kojące właściwości rumiankowych naparów. Wiadomo, że już w starożytności ziółko to pomagało ludziom i zwierzętom. Greccy medycy stosowali je jako środek przeciwko gorączce i na kobiece dolegliwości. Można je też znaleźć wśród dziewięciu świętych ziół w księdze „Lanunga” – starożytnym anglosaskim manuskrypcie.
Znachorki jak Europa długa i szeroka leczyły rumiankowym naparem bezsenność i nerwice, przemywały zakażone rany, kazały płukać bolące zęby i podrażnione oczy. Ratował cierpiące dzieci i ich matki, które znacznie wcześniej niż w naszych czasach wstawały po porodzie i zabierały się do pracy w gospodarstwie. Naparami leczono też chore zatoki, a olejkiem nerwobóle i łamanie w kościach. Pomagały nawet suszone kwiatki rozsypane na podłodze – dzięki nim w domu panował miły nastrój. Płukane w naparze z rumianku włosy były zdrowe, pięknie błyszczały i mieniły się jak szczere złoto.

 

Herbatki takiej nie trzeba kupować w sklepie. Wystarczy znaleźć łąkę daleko od szosy i wybrać się w słoneczne popołudnie na spacer. Zbiory możecie zacząć już w maju, pamiętajcie tylko, że kwiaty powinny być całkowicie otwarte. Suszcie je w cieniu, rozłożone na gazie, w niezbyt wysokiej temperaturze. Jeśli macie ogródek, możecie posiać rumiankowy trawnik albo stworzyć wonne rabatki na brzegach alejek. Wybierzcie słoneczne miejsce, przygotujcie lekką ziemię. Wymagań rumianek ma niewiele, mówi się o nim nawet, że im bardziej zdeptany, tym lepiej się rozprzestrzenia. Gdy już nabierze krzepy, będziecie mogli zbierać liście i kwiaty od wiosny do późnego lata.

 

Aromatyczne przepisy:

 

HERBATKA

Weź kopiastą łyżkę suszonych kwiatów, zalej szklanką wrzątku, poczekaj, aż naciągnie. Pij (na bóle brzucha, wzdęcia) lub zrób kompres (leczy rany i wypryski).
KĄPIELE
Cztery garście kwiatów zaparz w litrze wrzątku. Wlej do ciepłej wody w wannie.
OKŁADY NA BOLĄCE OCZY
Kopiastą łyżkę kwiatów zalej szklanką wrzącego mleka, pozostaw do naciągnięcia, rób ciepłe okłady.
INHALACJE
Kopiastą łyżkę rumianku zaparz w litrze wrzątku. Opary wdychaj pod ręcznikiem. Doskonałe na katar i chore zatoki.
OLEJ RUMIANKOWY
Napełnij butelkę świeżo zebranymi kwiatami rumianku i zalej porządną oliwą z oliwek, tak by kwiaty były zakryte. Mocno zakręć. Postaw na słońcu na dwa tygodnie, potem wstaw do lodówki. Masuj olejem bolące stawy.

 

Podaj mi swój email, abym mogła informować Cię o nowościach na blogu :)


Email :
Imię :

 

Zapraszam na trening 😉

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk