Fitness nietolerancja glutenu

nietolerancja glutenu

Fitness nietolerancja glutenu – W początkowej fazie ludzie podejrzewają właśnie uczulenie na gluten, to jednak testy rozwiewają ich wątpliwości. Jednak tradycyjne testy na nietolerancję glutenu odbywają się za pomocą badania krwi i jej reakcję tylko na jeden z sześciu polipeptydów w pszenicy tak zwany gliadin.
I testy na gliadin mogą wyjść negatywne, a Ty nadal jesteś na gluten uczulony, ponieważ istnieje jeszcze pięć innych polipeptydów, takich jak aglutynin w kiełkach pszenicy, glteomorphin, gltueinin, prodynorfiny i omega gliadin. Każdy, lub kombinacja których z tych pięciu może spowodować, że będziesz mieć reakcje uczuleniową na pszenicę.

Typowe objawy nietolerancji glutenu.

nietolerancja glutenu

• Zaburzenia trawienia, które mogą przejawiać się następującymi wrażeniami: częste wiatry, wzdęcia, mdłości, bóle brzucha, skurcze, zaparcia, biegunka, lub naprzemiennie, syndrom wrażliwego jelita
• Bóle głowy lub migreny.
• Fibromialgia, która nie jest chorobą, gdyż jest to zespół. Pierwsze diagnozy mogą okazać się fałszywe, chociaż masz bóle mięśni i tkanki łącznej.
• Kwestie emocjonalne, czyli dotyczące przewlekłej drażliwości i nagłych irracjonalnych zmian nastroju.
• Problemy neurologiczne takie jak: zawroty głowy, nerwobóle, osłabienie, mrowienie lub drętwienie kończyn.
•  Zmęczenie, przewlekłe lub prawie po każdym posiłku. Zespół przewlekłego zmęczenia jest, tak jak fibromialgia, zespołem, nie chorobą. A więc gdy masz takie objawy, ale lekarz nie potrafi znaleźć prawdziwej przyczyny Twojego zmęczenia.
Oczywiście, wszystkie te objawy są wspólne dla innych problemów zdrowotnych i chorób. Dlatego szybkie postawienie ostatecznej diagnozy jest co najmniej kłopotliwe.

Spisz listę wszystkich objawów, z krótką notatką, czy występują okazjonalnie czy przewlekle i nie opuszczaj żadnego, zakładając być może mylnie, że kręgosłup cię boli, bo za długo siedzisz przy komputerze.
Następnie przejdź na dietę bezglutenową i trzymaj ją 60 dni. Jeśli uważasz, że nie możesz, że nie wytrzymasz, to już może być światełko zapalne, że właśnie jesteś na gluten uczulony, gdyż często jesteśmy uzależnieni od rzeczy, na które jesteśmy uczuleni. Paradoks homo sapiens.
Ta dieta bezglutenowa polegałaby na tym, że na 60 dni wyeliminujesz: pszenicę, żyto, jęczmień, orkisz, kamut, owies i pszenżyto, w których to ziarnach siedzi gluten.
Natomiast możesz jeść: ryż, kukurydzę, soję, proso, grykę, ziemniaki, tapiokę, fasolę, groch, amarantus (szarłat), quinoa(komosa ryżowa), chleb świętojański, mąkę orzechową, maniok, sorgo, słodkie ziemniaki. Uważaj na przetworzone jedzenie i uważnie czytaj etykiety, gdyż często dodaje się różne zagęstniki z glutenem, a najlepiej całkowicie ignoruj przetworzoną żywność.
Po okresie 60 dni, przejdź do swoich notatek i zobacz, jak wiele z objawów pozostało. Jeżeli większość z nich odpadła, to możesz mieć pewność, że nie tolerujesz glutenu. Jeśli jednak ciągle nie jesteś pewny, wróć do dawnej diety, i wtedy sprawdź, czy te objawy nie pojawiają się ze zdwojoną siłą.

Podaj mi swój email, abym mogła informować Cię o nowościach na blogu :)


Email :
Imię :

 

ZAPRASZAM NA TRENING RAMION 😉

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk