ROZGRZEWKA vs CARDIO – Gosia Klos

 

ROZGRZEWKA vs CARDIO – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. Ostatnio pod filmem dotyczącym rozgrzewki ktoś skomentował; „Ja cardio robię 15-20  min.”

Rozgrzewka a cardio, cardio a rozgrzewka… Obydwa „ćwiczenia” wyglądają bardzo podobnie, jedno i drugie możesz wykonać na takich samych urządzeniach. Mogą to być schody, może to być bieżnia, rowerek czy cross-trainer. Czasami słyszę o cardio przed treningiem siłowym… Czasami słyszę również ja cardio robię jako rozgrzewkę…

Każde z tych dwóch rzeczy ma swoją charakterystykę i spełnia ściśle określoną w treningu. Raczej ciężko zastąpić rozgrzewkę cardio czy odwrotnie. Przed każdym treningiem bardzo wskazane jest, by robić rozgrzewkę. Lecz nie przy każdym treningu powinniśmy robić cardio. Rozgrzewka charakteryzuje się tym, iż jest seria ćwiczeń lub ćwiczeniem o stopniowo wzrastającej intensywności, mająca na na celu podniesienie temperatury ciała, rozgrzaniu mięśni i przygotowaniu do pracy jaka jest, będzie trening. Rozgrzewka zapobiega kontuzjom i poprawia wydajność podczas treningu. Jest ćwiczeniem lub zastawem ćwiczeń, raczej krótkotrwałym w stosunku do czasu zasadniczej części treningu.

W przypadku treningu na siłowni, polecam 3 do 10 minut rozgrzewki na urządzeniu typu cross-trainer lub wioślarz, Czas treningu po części uzależniony od stażu treningowego i twojej kondycji. Polecam dwa wyżej wymienione urządzenia, gdyż  angażują większość partii mięśniowych, w odróżnieniu od bieżni lub rowerka, gdzie pracują dolne partie Twojego ciała. Po 3-5 minutowej sesji na jednym z urządzeń, polecam kolejne 3 do 5 minut prostych ćwiczeń ”dogrzewających” mięśnie i stawy, które będą brały udział w danym treningu. Jeśli jest to trening obwodowy (Full Body Work), powinniśmy głównie zwrócić uwaga na partie, które będą brały udział w pierwszych ćwiczeniach treningu. Rozpoczynając zasadniczą część treningu, pierwsze serie danych ćwiczeń wykonaj z małym ciężarem (rozgrzewko-wo).

Po treningu na siłowni, treningu siłowym, następuje dobry czas na CARDIO!!! 

ROZGRZEWKA vs CARDIO – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. CARDIO jest ćwiczeniem, które charakteryzuje się tym, w odróżnieniu od rozgrzewki, jest ćwiczeniem mało intensywnym i długotrwałym. Cardio jest ćwiczeniem mającym na celu spalenie tkanki tłuszczowej w naszym ciele. By to nastąpiło, musi być spełnione kilka warunków;  po pierwsze musi być jak najniższy poziom cukru w twoim organizmie. Taki poziom jest rano na czczo, po kilkugodzinnej przerwie po ostatnim posiłku, jakim była niskocukrowa kolacja, a cukier większość cukru w organizmie została spalona podczas snu, podczas podstawowych czynności funkcjonowania organizmu, lub po treningu siłowym, gdzie ten cukier w dużej mierze został spalony.

Cardio powinno być wykonywane przez 20 do 45 minut w zależności od stażu treningowego (w zależności od formy). Powinno ono być wykonywane na jednym urządzeniu, w trakcie nie powinniśmy zmieniać urządzeń, np. 15 minut bieżni i 30 minut rowerka, tak nie powinno się robić. Zmniejsza to skuteczność cardio. Kolejną bardzo ważną rzeczą w trakcie cardio, jest TĘTNO.

Teoretycznie powinno ono wynosić średnio 130 uderzeń na minutę, ale głównie jest uzależnione od twojej kondycji. Gdy będzie zbyt niskie, spalanie tłuszczu nie będzie zbyt skutecznym. Nie będzie również skuteczne, gdy podczas cardio tętno będzie zbyt wysokie. Przy zbyt dużej intensywności i za wysokim tętnie, nie dostarczysz odpowiednio tlenu niezbędną do spalania tłuszczu, a w prostej mierze będzie się to objawiać zadyszką!!!  Podczas zadyszki nie będziesz w stania regularnie mówić, i to jest wyznacznikiem dobrej intensywności CARDIO, nie zbyt wolno ale na tyle intensywnie by móc rozmawiać 😉

WIĘC ROZGRZEWKA PRZED TRENINGIEM!!! PO TRENINGU CARDIO!!!

Gosia i Damian

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk