Pot to Łzy Tłuszczu – Gosia Klos

pot to łzy

POT NA SIŁOWNI

Pot to Łzy Tłuszczu – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. Rozglądając się czasami po siłowni, ciężko mi dostrzec kogoś spoconego. Czyżby wszyscy używali bardzo mocnych antyperspirantów? Większość osób ćwiczy w t-shirtach, w koszulkach na ramiączkach faceci prężą swoje niezbyt rozwinięte muskuły 😉 Dziewczyny w kostiumach sportowych, przewiewnych, by się nie spocić. I po co oni ćwiczą na tych siłowniach, czasami gym wygląda jak klub towarzyski, śmiechy chichy dyskusje, czasami ktoś się trochę zmęczy jakimś dźwiganiem, jakimś ćwiczeniem…

Część osób nie zdaje sobie sprawy, jakie warunki muszą być spełnione, by trening był efektywny, by przyniósł pożądaną korzyść. Jedną z istotnych rzeczy na które warto zwrócić uwagę to temperatura ciała. Każdy trening powinniśmy zaczynać od rozgrzewki, która powinna mieć określony czas, określone tempo, określone zadanie. Zadaniem rozgrzewki, nie jest nic innego jak rozgrzanie ciała (jak sama nazwa mówi),  podniesienie jego temperatury. Podniesienie temperatury ciała do treningu, ma na celu kilka rzeczy. Podstawową  jest zaniechanie kontuzjom, jakie mogą się zdarzyć podczas wykonywania ćwiczeń.

Nie rozgrzane mięśnie, nie przygotowane ścięgna, nierozruszane, nie rozgrzane stawy, są w dużym stopniu podatne na wiele mniej lub bardziej groźnych kontuzji, naciągnięcia, zwichnięcia, naderwania. Podczas gdy przygotujemy nasz organizm do treningu, czyli zrobimy dobra rozgrzewkę która podniesie temperaturę ciała, rozruszamy stawy poprzez kilka prostych ćwiczeń na dana partię, sprawimy, że będziemy mniej podatni na kontuzje w trakcie nawet ciężkiego treningu.

Pot to Łzy Tłuszczu – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. Robiąc trening, też musimy zwrócić na to uwagę by zachować podwyższoną temperaturę, jaka uzyskaliśmy podczas rozgrzewki. By tak się stało, ćwiczenia jakie wykonujemy podczas treningu, muszą byś wykonane w odpowiednim tempie, z odpowiednim obciążeniem lub intensywnością, w zależności od rodzaju treningu i przygotowania, kondycji. Jeśli jest to trening siłowy na maszynach lub na wolnych ciężarach, bardzo ważną rzeczą jest dobranie odpowiedniego ciężaru, odpowiednich ilości serii i ilości powtórzeń w tych seriach.

W takim treningu istotną sprawą też są przerwy pomiędzy seriami i przerwy pomiędzy ćwiczeniami. Przerwy nie mogą być za krótkie, ale też nie za długie. W przypadku długich przerw zmniejszamy intensywność treningu, tracimy temperaturę ciała, która jest podniesiona wynikiem rozgrzewki. Trening wykonany ze zbyt małą intensywnością, zbyt małymi obciążeniami i ze zbyt niską temperaturą ciała, nie przyniesie pożądanego efektu, nie przyczyni się do rozwoju naszych mięśni, nie przyspieszy metabolizmu, w przypadku cardio, nie spali tkanki tłuszczowej…

I po co w ogóle się fatygować na tą siłkę?  W celach towarzyskich???

Twój Trener Gosia i Damian Lisinski 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk