Rozciągnij Biodra Tym Jednym Sposobem

Rozciągnij Biodra Tym Jednym Sposobem

Twoje biodra nie otrzymują opieki i uwagi, na jaką zasługują. Po długich godzinach siedzenia przez cały dzień, każdego dnia, bez czasu spędzonego na ich rozciąganiu lub wzmacnianiu, twoje biodra mogą zmienić na bardzo sztywne i bolącą część ciała – a to może oznaczać kłopoty na twojej drodze.

Kiedy jesteś nieaktywna przez długi czas, a tym bardziej zimą, kiedy pracujesz długo   czy  oglądasz telewizję przez wiele godzin – mięśnie, które poruszają i stabilizują biodra, mogą się napiąć (lub, mówiąc bardziej technicznie, skrócić).

Duża grupa mięśni zwana zginaczami bioder – które wywodzą się z dolnej części pleców i krzyżują biodra i są w dużej mierze odpowiedzialne za zgięcie bioder (każdy ruch od kolana do klatki piersiowej) – mogą się napinać i zwężać, gdy nie są rozciągnięte, wzmacniają się, i używane (lub przenoszone) wystarczająco często.

Kiedy biodra stają się napięte i zaniedbywane, w rzeczywistości może rozwinąć się ból krzyża i wiele innych mniejszych mięśni, które działają na biodro, również mogą stać się napięte z powodu braku aktywności.

Mechanika ciała jest złożona, ale gdy zginacze bioder są napięte, wpływa to na ustawienie miednicy i kręgosłupa, a dolna część pleców może przyjąć więcej, niż jest w stanie, ból pleców. Jeśli napięcie w biodrze pozostanie niekontrolowane i nasili się, podczas chodzenia możesz doświadczyć zmian w ruchu i funkcji stawu biodrowego, co może prowadzić do bolesnej choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. (W najgorszym przypadku może być konieczna operacja.)

Więc skąd wiesz, czy twoje biodra są napięte? Istnieją pewne charakterystyczne oznaki na przykład; problemy z przejściem z pozycji siedzącej do stojącej, po których następuje kilka trudnych kroków; chodzenie w lekko zgiętej pozycji lub problemy z wchodzeniem lub schodzeniem po schodach i uczucie bólu z przodu biodra lub dolnej części pleców. Może nawet wystąpić ból kolana, głównie dlatego, że ucisk powoduje zmiany w twoim chodzie.

Rozwiązanie jest proste: Przerwij ten cykl bezczynności i ruszaj się, co pomoże zwiększyć elastyczność i mobilność bioder.

Korzyści? „Dzięki większej elastyczności bioder będziesz mieć łatwiejsze przejścia z pozycji siedzącej do stojącej, chodzenie będzie łatwiejsze, a także będziesz odczuwać mniejszy ból w biodrach i dolnej części pleców.

Wiem to po sobie, kiedy miałam 2-3 miesiące przerwy w ćwiczeniach. Bolało mnie wszystko, plecy, biodra i kolana. I wiem jak Ty się czujesz, kiedy masz rwę kulszową czy ból w kolanach. Jedynym rozwiązaniem jest ruszać się. Ja ćwiczę codziennie, czasami 2 razy dziennie, wychodzę z pasmo na długie spacery i to mnie ratuje.

1.Dobre ćwiczenie na biodra są ćwiczenia na krześle. Usiądź wygodnie z prostymi plecami. Złóż stopę na kolona i delikatnie pochylamy się do przodu. Przytrzymaj 20 sekund i zmień nogę. Zrób 3 serie i poczujesz ulgę.

2.Kolejne ćwiczenie na Twoje bioderka.

Stój prosto. Przełóż lewą kostkę nad prawym udem, tuż nad kolanem, aby uzyskać kształt „4”. Trzymaj się biurka lub ściany, aby uzyskać wsparcie.
Powoli zegnij prawe kolano, przesuwając biodra w dół do pozycji przysiadu.
Zatrzymaj się, gdy poczujesz rozciąganie w lewym pośladku. Przytrzymaj przez 20–30 sekund.
Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz z drugą nogą.

Udostępnij dalej ten artykuł. niech Twoi znajomi też skorzystają z tych ćwiczeń i poczują w końcu ulgę. Obserwuj mój profil, będzie więcej innych ćwiczeń.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk