RLS – Zespół niespokojnych nóg

rls

RLS – Zespół niespokojnych nóg  dotyka około 5 proc. populacji ogólnej. Częstość występowania choroby rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że wśród osób powyżej 60. roku życia problem niespokojnych nóg dotyczy co dziesiątej osoby.

Według National Sleep Foundation, zespół niespokojnych nóg, znany również pod nazwą RLS, jest zaburzeniem snu, które powoduje przytłaczające, a czasami wyczerpujące, skłonne ruszać nogami podczas odpoczynku. Chociaż nie ma lekarstwa na RLS, istnieją sposoby leczenia objawów. Ponieważ zespół niespokojnych nóg może być spowodowany przez niektóre leki, może być możliwe przełączanie leków lub lekarz może zalecić zmiany stylu życia, takie jak ćwiczenia. Ważne jest, aby zrozumieć objawy zespołu RLS, aby można było porozmawiać z lekarzem o ewentualnej diagnozie i uzyskać odpowiednie leczenie.

Przyczyny;

​Lekarze nie znają przyczyny RSL, ale uważają, że genetyka jest jej częścią. Inne czynniki związane z zespołem niespokojnych nóg obejmują:

–  Choroby przewlekłe. Niedobór żelaza, choroba Parkinsona, niewydolność nerek, cukrzyca i neuropatia obwodowa często mają objawy RLS.
– Leki. Niektóre leki – w tym leki przeciwgorączkowe, leki przeciwpsychotyczne, niektóre leki przeciwdepresyjne i leki przeciwzapalne zawierające leki przeciwzakrzepowe – mogą również powodować objawy RSL. *  Pamiętaj, aby Nigdy nie przerywać przyjmowania leków przed rozmową z lekarzem.

– Ciąża. Wiele razy kobiety w ciąży doświadczają RLS, często w trzecim trymestrze. Zespół niespokojnych nóg zazwyczaj ustępuje wkrótce po urodzeniu.

Objawy;

RLS może wahać się od łagodnego do całkowicie nietolerancji, co negatywnie wpływa na jakość życia.  Objawy również pogarszają się w nocy, zakłócając sen. Narodowa Fundacja Sleep mówi, aby zidentyfikować zespół niespokojnych nóg, należy zwrócić uwagę na następujące objawy:


– Silne pragnienie przemieszczania nóg, gdy będziesz już siedziała
– Odczucie ciężkich nóg
– Nieprzyjemne odczucia w nogach, np. wrażenie chodzenia mrówek pod skórą czy pienienia się krwi w żyłach, nasilają się w czasie odpoczynku, w godzinach wieczornych i nocnych.

– Ruchy nóg podczas snu
– Mimowolne ruchy nóg są w stanie spoczynku
– Zmęczony i niezdolny tryb w ciągu dnia
– Kłucia, pieczenie, mrowienie 

Leczenie;


Narodowa Fundacja Sleep mówi, że podczas gdy RLS nie może być wyleczona, jest to możliwe do wyleczenia. Aby poradzić sobie z objawami, powinieneś porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia o objawach i aktualnym stanu Twojego zdrowia, aby lekarz mógł pomóc w zarządzaniu Twojego RLS. Niektóre typowe zabiegi obejmują:
– Zmiany w stylu życia, takie jak ćwiczenie i ograniczenie spożycia kofeiny i alkoholu
– Sprawdzanie braku żelaza- skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy którekolwiek z leków może powodować RLS
– Biorąc gorące kąpiele i masaż nóg
– Biorąc leki na receptę, aby pomóc w ciężkim bólom i snu

Zawsze pamiętaj, że cokolwiek się nie dzieje z Twoim ciałem, żaden artykuł ci nie pomoże. Może zwrócić na coś uwagę, ale to tylko pierwsza pomoc i kontakt z lekarzem może nawet uratować Ci życie.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk