Ból brzucha – jak sobie z tym poradzić

Ból brzucha – jak sobie z tym poradzić. Co piąty człowiek twierdzi, że cierpi z powodu regularnych wzdęć. Problem z wzdęciami polega na tym, że ludzie zwykle nie rozumieją, że żywność powoduje wzdęcia, jedzenie przetworzone może mieć bardzo duży wpływ na wzdęcie. W rzeczywistości nie wszystkie tłuste pokarmy  powodują wzdęcia. Trzeba tylko wiedzieć jak i co jeść.

Więc co powoduje wzdęcie i niestrawność?

Istnieją 6 wspólnych przyczyn wzdęć i niestrawności, które często doświadczamy. Te przyczyny różnią się od tego, jak jemy i co jemy.

1. Jedzenie żywności bogatej w tłuszcz. Tłuszcz traci więcej czasu na spalanie niż białko lub węglowodany, więc utrzymuje się w żołądku o wiele dłużej.

2. Jedzenie za dużo jest jedną z największych przyczyn wzdęcia. Mniej, a częściej.

3. Wypijanie napojów gazowanych lub picie powietrza przez słomkę. Połowa gazu w układzie trawiennym jest pochłonięta powietrzem, co może powodować poważne wzdęcia.

4. Nie picie wystarczającej ilości płynów: Water Nutritionist – dr Joanne L. Slavin, PhD, RD wyjaśniła, że „wszystkie włókna absorbują wodę”. Picie płynów pomaga włóknie przemieścić się przez układ pokarmowy i zapobiega wzdęcia i zaparcia.

5. Jedzenie zbyt szybko może prowadzić do przejadania się.  Sygnały uczucia sytości mogą trwać do 20 minut, aby dotrzeć do mózgu i tłumić apetyt, więc ważne jest, aby jeść w wolniejszym tempie, aby zapobiec nadmiernej migracji.

6. Jedzenie żywności, która wytwarza gazy:

– Fasolki
– Brokuły
– Brukselki
– Kapusta
– Napój gazowany,
– Kalafior
– Owoce takie jak jabłka, brzoskwinie i gruszki
– Twardy cukier
– Mleko i przetwory mleczne
– Cebula
– Cukier
– Alkohole znajdujące się w żywności bez cukru (sorbitol, mannitol i ksylitol)
– Żywność pełnoziarnista

Co można zrobić, aby zapobiec wzdęcia i niestrawności?

Zmniejszyć ilość dodanego gazu, unikając żucia gumy, picia napojów gazowanych, ssania twardego cukierka i picia przez słomkę. Wszystko to może spowodować, to że ciało wchłonie powietrze do przewodu pokarmowego, co powoduje wzdęcie i dyskomfort.

Unikaj żywności najbardziej wpływających na Ciebie. Oto niektóre z powyższych przykładów, które można rozpoznać jako wspólny problem, więc sugeruje unikanie lub wycinanie ich z diety.

Jedz mniej tłuszczowych potraw. Według mnie, tłuszcz spowalnia trawienie i daje żywności więcej czasu do fermentacji.

Odciąć na krótko pożywienie o wysokiej zawartości białko.  ​​Białko pomaga trawieniu, ale w wysokiej żywności błonnikowej tworzy dużo gazu. Po prostu odstaw na 2-3 tyg, po tym okresie zacznij powoli wprowadzając je ponownie do swojej diety.

Jeść wolniej. Pomoże Ci to uniknąć dostania się dodatkowego powietrza do jelit i zapobiec przejadaniu się.

Zacznij ćwiczyć, spacer po posiłku może pomóc w trawieniu.

To są proste przykłady, które możesz zastosować od dziś. Nie potrzeba ingerencji lekarza, tylko Twojego myślenia. Trening dużo ci pomoże, ale trzeba się ruszyć i działać, a nie myśleć jak to zrobić i kiedy.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk