Rak Piersi – Każda Kobieta Powinna Przeczytać Artykuł

RAK PIERSI - zobacz czego się ustrzec i jak o siebie dbać

Rak Piersi – Każda Kobieta Powinna Przeczytać Artykuł. Rak piersi to okropna choroba, która może zrobić duże spustoszenie w całym organizmie i żadna kobieta nie chce usłyszeć od swojego lekarza o taki stanie jakim jest rak piersi. Co możemy zrobić, aby uchronić się diagnozą raka piersi i  wiodącą przyczyną śmierci w kraju?

Wiele jest jeszcze nieznanych na temat raka, ale specjaliści i naukowcy zdają się zgadzać co do jednego. Profilaktyka daje większe szanse na to, że nie rozwinie się ŻADEN rak.

Jakie czynniki będą miały znaczenie? Twój poziom ryzyka jest kluczem do zbudowania programu prewencyjnego. To nie jest uniwersalne podejście. Zrozum, że żadne rozwiązanie nie jest w 100% dobre, ale możesz dzisiaj podjąć kroki, aby poprawić swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

KTO JEST W RYZYKU ZACHOROWAŃ NA RAK PIERSI?

Kobiety rasy białej i Afroamerykanów mają najwyższy wskaźnik raka piersi. Choć jest mniej widoczny wśród innych ras, jeśli jesteś kobietą w wieku menstruacyjnym lub po menopauzie, jesteś zagrożona.

ZWIĘKSZONE CZYNNIKI RYZYKA  RAK PIERSI:

• Historia rodzinna
• Wczesna miesiączka
• Wiek
• Gęste piersi
• Wcześniej miałaś raka piersi
• Wcześniejsza choroba sutka
• Zmutowane geny
• Wcześniejsza ekspozycja na promieniowanie
• Wcześniejsza ekspozycja na lek dietyylostilbestrol, w tym in vitro
• Terapia hormonalna
• Waga, wysokość i BMI
• Brak ćwiczeń fizycznych
• Picie
• Palenie

Nie można zmienić wielu czynników, takich jak bycie kobietą, twojego wieku lub historii medycznej. Niezależnie od tego, czy masz 20 czy 99 lat, możesz podjąć kroki, aby zoptymalizować swoje zdrowie, odżywianie i dobre samopoczucie. Wszystko może być wybitną obroną przed wieloma chorobami, w tym nowotworami.

1SPOSOBY NA ZAPOBIEGANIE ZACHOROWAŃ NA RAKA PIERSI

1. CIESZYĆ ŻYWNOŚCIĄ BOGATĄ W KWASACH TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3

Jeśli masz gęste piersi i jesteś otyła jest to poważny czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na raka piersi. Jedzenie bogatych w omega-3 pokarmów dziennie, może zmniejszyć twoje szanse na rozwój raka piersi. Podstawa w diecie. Kliknij Tutaj po takę dietę.

2. JEDZ WIĘCEJ SOI

Izoflawony w produktach z całej żywności sojowej faktycznie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Soja ma złą reputację; Nauka stojąca za tym zdrowym białkiem od dawna go niszczyła, ale badanie z 2016 roku rzuca więcej światła na soję, jest złym mitem.

Sojowe Produkty do Spróbowania; CI DO SPRALENIA:

• Mleko sojowe
• Tofu
• Tempeh
• Miso – tradycyjna gęsta pasta japońska, produkowana ze sfermentowane soi

• Edamame – soja

3. ĆWICZENIA

Każde ćwiczenie jest lepsze niż żadne. Według American Cancer Society, będziesz musiała w końcu zacząć ćwiczyć,  aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Jeśli ćwiczysz już co najmniej 150 minut tygodniowo to na początek jest ok i  jesteś na dobrej drodze. Pracuj nad dowolnym celem, jeśli jeszcze tam nie jesteś. Ćwiczenia siłowy i cardio stanowią doskonały wybór, ale pamiętaj, aby wybrać ćwiczenia te, które ci się podobają czyli trening musi być dobrany indywidualny! Kliknij Tutaj po taki trening!

4. ZDROWA DIETA

Twoja dieta jest ważniejsza niż możesz sobie wyobrazić. Według tego badania dieta odgrywa ważną rolę.

Nie możemy cofnąć czasu i zmienić sposobu, w jaki sposób jedliśmy jako dzieci. Możemy teraz zmienić naszą dietę aby objęła dużo jagód, warzyw i przypraw, takich jak kurkuma i czosnek. Możemy ograniczyć przetworzoną i słodką żywność, czerwone mięso i jeść więcej roślin, aby odżywiać nasze ciała i budować obronę przed rakiem. Plus, możesz schudnąć, co prowadzi nas do następnej wskazówki.

5. UTRZYMUJ ZDROWY … PROCENT TŁUSZCZU CIAŁA

Czytałeś to dobrze. Tłuszcz w ciele jest większym czynnikiem przyczyniającym się do ryzyka niż masa ciała i BMI. Oznacza to, że według tego badania możesz mieć idealną wagę i nadal być na podwyższonym ryzyku zachorowań. Kobiety w 16-letnim badaniu z prawidłowym BMI i masą ciała, ale z wyższymi odsetkami tkanki tłuszczowej, miały większe prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi z dodatnim receptorem estrogenu. Po prostu trenuj i odżywiaj i odżywiaj się zdrowo co jest cały sukces!

6. PIJ ZIELONĄ HERBATĘ

Liczne badania na ludziach i zwierzętach wykazały obiecujące wyniki w zakresie zdolności zielonej herbaty do zapobiegania rakowi. Wiemy, że zielona herbata zawiera antyoksydanty, które zwalczają rakotwórcze wolne rodniki. Łatwo też dodać filiżankę dziennie do diety i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jeśli nie jesteś fanem zielonej herbaty, możesz preferować herbatę białą lub czarną. Wszystkie zawierają podobne właściwości przeciwutleniające.

7. TAMOXIFEN I RALOKSEFEN

Oba leki są zatwierdzone przez FDA do profilaktyki raka piersi. Chociaż leki na receptę mogą nie być dostępne dla każdej kobiety, możesz porozmawiać z lekarzem, aby ustalić, czy jesteś kandydatem na któryś z leków. Kobiety wysokiego ryzyka mogą więcej skorzystać na włączeniu ich w opiekę prewencyjną.

8. POZNAJ SWOJE WARIANTY 

SELF-EGZAMINY

Czyli sami sobie sprawdzacie swoje piersi czy nie ma żadnych zmian lub guzków! Ostrzegają cię o zmianach mogących sygnalizować raka lub stany przedrakowe. Oczywiście, wcześniejszy rak zostanie złapany, tym lepsze są twoje szanse.

MAMMOGRAMY

Mammogramy narażają na promieniowanie, które zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Jeśli jesteś zaniepokojony, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat alternatyw, takich jak ultradźwięki elastograficzne lub tomografia.

BADANIA GENETYCZNE

Nie każdy ma dostęp do rozległych drzew genealogicznych lub zna historię medyczną swojej rodziny. Testy genetyczne mogą rzucić światło na mutacje genetyczne, które mogą prowadzić do raka.

W przypadku raka piersi badanie może szukać mutacji w genach BRCA1 i BRCA2. Pokazuje to, czy bliski krewny, taki jak Twoja matka, ciotka lub babcia, miał raka. Ustalenie ryzyka zachorowania na raka może pomóc Tobie i lekarzowi w podjęciu ważnych decyzji.

OSTATECZNE MYŚLENIA DOTYCZĄCE ZAPOBIEGANIA RAKA PIERSI

Zapobieganie rakowi piersi i wczesne wykrywanie są twoją największą obroną przed rozwojem choroby. Najpierw zrozum i określ swój poziom ryzyka.

Różne sposoby zmniejszenia ryzyka mogą być zniechęcające do dalszego działania, ale nie musi tak być. Przejdź przez listę, przeczytaj ją dwukrotnie i zaczerpnij oddech. Kilka wskazówek, które napisałam, może nie mieć zastosowania do twojej osoby i to jest w porządku. Po porostu każdy jest inny.

Każdy krok, który zdecydujesz się dzisiaj podjąć, postawi cię na właściwej drodze do lepszego jutra.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk