Prawda i mity – zalety naturalnie zabarwionej soli

Sól

W każdej kuchni znajduje się pojemnik z solą, której wszyscy używamy, aby dodać więcej smaku do potraw. Naukowcy udowodnili, że nadmiar soli i brak soli są dla nas szkodliwe. Wszyscy słyszeliśmy stare powiedzenie, że sól jest białą śmiercią. Jest to raczej negatywny wizerunek tego produktu, więc reklamodawcy próbują różnych sztuczek, aby zapewnić nam sól niezastąpioną nie tylko w kuchni, ale praktycznie w każdym produkcie.

Zacznij korzystać z mojej współpracy, a zobaczysz dobre wyniki w krótkim czasie. Pracuj z ekspertką –  Kliknij Tutaj.

Zatem podkreślono dodatkowe właściwości soli. Dziś napiszę o modnych towarach słonych o egzotycznych nazwach i jasnych kolorach. Prawda czy mit? Czy sól indyjska, himalajska, tybetańska jest przydatna lub niebezpieczna dla zdrowia?

Mity reklamowe i prawdy

Sól stołowa, którą spożywamy codziennie, wytwarzana jest z halitu, minerału składającego się z NaCl. Ten pierwiastek jest odpowiedzialny za zasolenie wody morskiej, soli i naszych łez. Ponadto halit ma inne składniki: związki chlorkowe potasu, magnezu i wapnia, jod, fluor, mangan i inne. Istnieje ustalona norma dodatków do soli kuchennej, to znaczy zwykła sól kamienna jest oczyszczana kilka razy. Jednak ze względu na fakt, że sam halit może różnić się składem w różnych regionach, właściwości soli będą również inne. Związek NaCl pozostaje niezmieniony na poziomie nie mniejszym niż 80%.

Zgodnie z reklamą, modna i kolorowa sól jest wydobywana w trudno dostępnych obszarach: w Pakistanie, w Indiach, w chińskiej prowincji Qinghai. Wysoka cena jest uzasadniona faktem, że sól jest wydobywana ręcznie i na czystych ekologicznie obszarach. Ale milczą o tym, że większość soli produkowanej w tych regionach, przechodzi dokładnie ten sam proces oczyszczania. I tylko niewielka część jest zapakowana bez przechodzenia przez ten proces. Alternatywne sole są reklamowane jako najczystsze i całkowicie wolne od obcych substancji, ponieważ, jak mówią, złoża soli powstały miliony lat temu, kiedy ekologia planety była doskonała.

Co decyduje o kolorze i właściwościach soli dekoracyjnych

Przydatne właściwości soli zależą bezpośrednio od ilości zawartych w niej zanieczyszczeń. Mechaniczne zanieczyszczenia związków żelaza nadają soli określony odcień. Różowa i czerwona sól zawiera tlenki żelaza: magnetyt, hematyt i brązową rudę żelaza. Jeśli mówimy o popularnej indyjskiej soli Kala Namak, to związki siarczkowe i siarczanowe sodu, potasu i innych pierwiastków nadają jej brązowo-czarny kolor. Po zmieleniu sól ta staje się różowa. Ale bądźcie przygotowani na nieprzyjemny „zapach” zgniłego jajka, ponieważ sól ta zawiera także związki siarki.

Jak używać soli?

Eksperci radzą używać soli „alternatywnie zabarwionych” do, płukania gardła lub nawet solenia jedzenia. Zwykła sól kuchenna lub morska sól spożywcza może być używana do tych samych celów. Doskonale nadaje się do inhalacji w przypadkach zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc, lotionów i kompresów do leczenia chorób stawów.Jak widać chlor i sód są niezbędne do życia.

Badania wykazują, że najwyższą zawartością soli ma pieczywo pszenne (bagietki – 3,1%) i między innymi również z tego powodu jego konsumpcja powinna być ograniczona. Dla porównania pieczywo mieszane i razowe zawiera dwa razy mniej soli (1,2-1,5%). Więc warto nad tym popracować.

Są plusy i minusy spożywania soli, ale w dzisiejszych czasach trzeba uważać, gdyż sól i cukier jest ładowany wszędzie, a ich nadmiar powoduje różne choroby.

Zredukuj sól do 3 g/dobę, a zobaczysz lepsze efekty zdrowotne.

Pamiętaj, że pomagam kobietom w osiągnięciu ich celów z łatwością i efektywnością, pomagając wybrać odpowiednie plany posiłków i skuteczne treningi.

Zacznij korzystać z mojej współpracy, a zobaczysz dobre wyniki w krótkim czasie. Pracuj z ekspertką –  Kliknij Tutaj.

Piśmiennictwo:

1.Kliknij Tutaj

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk