Posiłek Przed i Po treningu – Gosia Klos

Posiłek przed

Posiłek Przed i Po treningu – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

Zawsze nas uczono, że godzinę przed treningiem, nie powinno się jeść…I też nas uczono, że po wysiłku należy zjeść wartościowy posiłek…

Druga teza, jest jak najbardziej aktualna. Zaraz po wysiłku (czytaj treningu), należy zjeść wartościowy posiłek, zawierający cukry, białka, jak i też w niewielkich ilościach tłuszcze. Węglowodany (cukry) w posiłku muszą nam uzupełnić glikogen mięśniowy(cukier zapasowy w organiźmie) i dostarczyć energii do prawidłowego funkcjonowania po treningu…

Proteiny (białka) w posiłku potreningowym, mają na calu regenerację mięśni po treningu, na którym zostały mniej lub bardziej zniszczone. Zadbanie o jak najlepszą regenerację po treningową, jest to jedna z najważniejszych rzeczy, o które musimy zadbać, chcąc by trening przyniósł pożądany skutek.

Tłuszcze w posiłkach mają funkcję energetyczną, a przede wszystkim dostarczają nam witamin z grupy B i Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych m.in. Omega 3, Omega 6 które jak sama nazwa mówi, są niezbędne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Co do tezy dotyczącej posiłku godzinę przed treningiem; ostatnimi laty uległa ona zmianie. Badania dowiodły, że optymalną przerwą pomiędzy posiłkiem przedtreningowym, a treningiem, są dwie godziny. Dla czego dwie godziny a nie jedna? Mówiono, by jeść godzinę przed treningiem, by posiłek się w brzuchu ułożył i nie sprawiał problemów podczas treningu…  Dwie godziny, to optymalny czas na częściowe strawienie posiłku i dostarczenie węglowodanów, jako energii niezbędnej do zrobienia dobrego treningu. W pierwszych 15-20 minutach po posiłku na krótki okres (kilkanaście minut) zostanie nam dostarczona porcja cukru, która będzie pochodzić z cukrów prostych zawartych w posiłku, lecz nie wystarczy to do zrobienia rzetelnego treningu. Więcej energii do treningu będziemy mieć po około dwóch godzinach po posiłku i tym samym będziemy wstanie zrobić dobry trening, i też posiłek nie będzie nam ciążył w żołądku.

Tą teorię potwierdzają moje doświadczenia z osobami, które trenuję. Pytając ich, czy więcej energii mają na trening, gdy ćwiczą godzinę, czy dwie godziny po posiłku. Odpowiedzi są zgodne, wszyscy potwierdzają, że lepiej jest zjeść dwie godziny przed treningiem, niż godzinę. Treningi przez nich robione, są wydajniejsze i przynoszą lepsze skutki. Oczywiście nie zapominamy też o suplementacji podczas trenowania, dobrze zbilansowanej diety i odpowiednim treningu.

Zapraszam do współpracy. Napisz do mnie  jesli chcesz abym ułozyła dla ciebie diete i trening.

m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg Twój Dietetyk i Trener Osobisty 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk