JAJKO – skarby ukryte w żółtku – Gosia Klos

JAJKO – skarby ukryte w żółtku – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. W ciągu ostatnich kilku dekad, żółtko staje się nawet synonimem "zdrowia" dla wielu ludzi, którzy chcą poprawić swój sposób odżywiania. W rzeczywistości, żółtko stało się bardzo w żywności elementem, który odróżnia się od początkujących do zaawansowanych wielbicieli zdrowej diety.

JAJKO – skarby ukryte w żółtku.

Jak można się domyślać, żółtka zostały niesprawiedliwie demonizowane od dziesięcioleci, ponieważ zawierają cholesterol i tłuszcze nasycone, które zostały uznane za korzeniem wszelkiego zła we współczesnej diecie. Jednak dzięki postępowi w nauce i wiedzy żywieniowej, teraz wiemy, że te elementy  diety nie należy unikać, ale w rzeczywistości są bardzo korzystne dla zdrowia ludzkiego w pewnych wariantach i dawkach.

Badania przeprowadzone ( Polski projekt badawczy „OVOCURA", zainicjowany został przez prof.dr.hab Tadeusza Trziszkę, Profesora zwyczajnego w Katedrze Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Badania ) w ostatnich latach rzuciło światło na korzyści dla zdrowia całych jaj i  odwrócił tę dyskusję do góry nogami.

Do tej pory wiesz, że mamy dwa rodzaje cholesterolu we krwi -"dobry" cholesterol  HDL i "zły" cholesterol LDL. To co jest szkodliwe, to jego nadmiar. A dokładniej rzecz ujmując nadmiar tzw "złego cholesterolu" typu LDL. O ile tzw. "zły cholesterol" typu LDL wędruje z wątroby do naczyń i je zatyka, o tyle tzw. "dobry cholesterol" HDL, zawarty w jajach, robi rzecz odwrotną – zapewnia odesłanie złego cholesterolu z tętnic z powrotem do wątroby, gdzie zostaje on przetworzony na kwasy żółciowe. Stężenie we krwi, "złego cholesterolu" typu LDL nie powinno przekraczać 100 mg/dl. Z kolei stężenie "dobrego cholesterolu" typu HDL, nie powinno przekraczać 50 mg/dl u kobiet i 40 mg/dl u mężczyzn. Całkowite stężenie cholesterolu w naszej krwi powinno mieścić się w przedziale 114-200 mg/dl.

Ale co się dzieje z czyhającym  niebezpieczeństwie  zdrowotnych  tłuszczach nasyconych obecne w żółtku jaj?  Dawno, dawno temu  naukowcy silnie sugerowały, żeby najlepiej unikać tłuszczów nasyconych za wszelką cenę, ponieważ jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.  Tłuszcze nasycone były postrzegane jako truciznę zatykającą tętnice. Ale to było dawno….teraz żółtka jaj sa pierwsze na liście dobrych pokarmów. Więc co się zmieniło?

Przede wszystkim wiemy już więcej o tłuszczów nasyconych niż kiedyś. Niektóre z nich, takie jak kwas stearynowy łatwo sie przekształca w jedno- nasycone kwasy tłuszczowe w wątrobie i nie mają wpływu na poziom cholesterolu w sposób negatywny.

Nasz organizm potrzebuje cholesterolu – służy on, min. do budowy błon komórkowych i do syntezy hormonów płciowych, kwasów żółciowych oraz niektórych hormonów steroidowych, regulujących przemianę białek, węglowodanów i tłuszczów. Wobec czego nie ulega wątpliwości, że cholesterol jest bardzo ważną substancją życia, gdyż jest obecny w każdej komórce ludzkiego ciała, a najwięcej poza wątrobą jest go w mózgu.

Fizjologiczny proces tworzenia żółtka trwa ok. 9 dni. To wystarczy, aby mieć wpływ na skład żółtka lub jego modyfikację poprzez odpowiednie żywienie niosek oraz skład recepturowy pasz.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg Twój Dietetyk 😉 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk