Poczuj Ulgę Dzięki Tym Ćwiczeniom – Rwa Kulszowa

Poczuj Ulgę Dzięki Tym Ćwiczeniom – Rwa Kulszowa

Pierwszy podręcznik dotyczący rwy kulszowej w1764 roku napisał Domenico Cotugno, w której opisał rwę jako odrębną jednostkę chorobową i rozróżnił zespoły bólowe dolnego odcinka kręgosłupa od bólu pochodzącego z uszkodzenia nerwów.

Obecny stan wiedzy pozwala na podział zespołów bólowych lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa na bólu o charakterze korzeniowym – spowodowane przez stan zapalny nerwu kulszowego oraz te o charakterze rzekomokorzeniowym będące wynikiem patologii w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych, stawów międzywyrostkowych czy stawów biodrowych. W badaniach Hassan’a 2004, Freynhagen’a 2006 i Sembrano 2009 wskazuje się dodatkowo na możliwość występowania zespołów mieszanych u osób z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, u których przyczyną bólu jest zarówno składowa korzeniowa jak i składowa rzekomokorzeniowa

Przyczyny bólu kręgosłupa obejmują:

-Przepuklina dysku powodująca ucisk na korzeń nerwu kulszowego
-Zwężenie kręgosłupa, zwężenie obszaru, w którym nerwy przechodzą przez kręgosłup
-Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, stan ze zmianami w krążkach międzykręgowych i kościach, zwykle związany z normalnym starzeniem się

Istnieje kilka innych mniej powszechnych przyczyn rwy kulszowej niezwiązanych z kręgosłupem. Są one spowodowane przez problem z mięśniem piriformis (np. zespół piriformis), wypadki lub urazy, powikłania po operacji itp.

Czynniki powodujące ból w kręgosłupie:

  • podnoszenia z podłoża dużych ciężarów w pozycji skrętnej,
  • gwałtownych ruchów zgięcia i skrętu,
  • przebywania pod działaniem stałych drgań np. zawodowi kierowcy
  • 80% wynosi praca fizyczna

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Jak można się spodziewać, objawy są związane z lokalizacją i funkcją nerwu kulszowego. Objawy to ból w pośladkach lub biodrze, który rozprzestrzenia się na nogę, prawdopodobnie na stopę. Zarówno rodzaj (ból, ostry itp.), jak i nasilenie (od łagodnego do silnego) bólu są różne. Możesz również odczuwać niezwykłe odczucia, takie jak mrowienie i drętwienie, a być może osłabienie.

Jak diagnozowana jest rwa kulszowa?

Rozpoznanie rwy kulszowej opiera się na twoich objawach – w szczególności bólu promieniującym lub rozprzestrzeniającym się w dół nogi. Jednym z powszechnych odkryć jest to, że ból nóg jest zwykle gorszy niż ból pleców.

Rozróżniamy kilka testów aby sprawdzić problemy z kręgosłupem.

Test Lasegue’a

Twój lekarz wykona również badanie neurologiczne i kilka konkretnych testów. Jednym z testów jest test podniesienia prostej nogi, specyficzny test na ból nerwu kulszowego. Test sprawdza, czy nie ma bólu, gdy lekarz podnosi wyprostowaną nogę. Jeśli masz zwiększony ból, test jest pozytywny.

Jest również test Bragarda, test oponowy, ale test Laseguea jest najbardziej wykonywanym testem w diagnostyce. Został on opisany w 1864 roku przez Charles’a Lasegue’a jako ruch, który może wywołać dolegliwości bólowe promieniujące zgodnie z przebiegiem nerwu kulszowego i tak zostało do dziś.

Teraz ćwiczenie METODĄ McKenzie i ćwiczeń aerobowych o niskiej intensywności. jeśli stan jest ostry oczywiście zapraszam już do lekarza. Nie róbcie nic na swoją rękę.

Połóż ręce na dolnej części pleców i pochyl się do tyłu, stojąc. Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość barków i dociśnij dłonie do dolnej części pleców.[9] Spójrz prosto przed siebie i powoli zginaj się do tyłu w biodrach tak daleko, jak to możliwe, nie odczuwając bólu ani nie przewracając się. Następnie wróć do swojej pozycji wyjściowej. Staraj się wykonać około 5-10 powtórzeń na raz, gdy odczuwasz ból.

Trzymaj górną część pleców prosto przez całe ćwiczenie, ponieważ dotyczy to tylko dolnej części pleców.
To ćwiczenie nie rozciąga pleców tak dobrze, jak pompki na brzuchu, ale jest łatwiejsze, jeśli musisz się rozciągnąć w biurze lub miejscu publicznym.

 

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk