ODCHUDZANIE KOBIET CZ.1

odchudzanie_kobiet

Dieta dla początkujących.

Typowa sylwetka kobieca charakteryzuje sie tendęncją do zwiększonego gromadzenia tkanki tłuszczowej w odrebie ud, bioder, pośladków.Zdarzają się jednak Panie, które tyją w sposób bardziej charakterystyczny, to znaczy mają raczej szczupłe nogi i biodra, za to odkładają tkankę tłuszczową głównie w obrębie pasa. Zazwyczaj tendencje do gromadzenia i rozkładu tkanki tłuszczowej są dziedziczne i warunkowane genetycznie. O tym czy będziemy otyłe czy nie, przynajmniej w 70% decyduje niestety tryb życia oraz sposób odżywiania.

Z mojego doswiadczenia z klijentkami fitness klubu wynika, że dla większości kobiet nie nadaję się do odchudzania dietą stricte odchudzanie_kobietkulturystyczną czy sylwetkową. Ponadto kobiety znacznie częściej niż mężczyzni borykają się z trudnościami  w funkcjonowaniu układu wydalniczego, a co za tym idzie częściej cierpią na zaparcia. Wiele kobiet pyta mnie; co wobec tego jeść i jak rozplanować posiłki, żeby nie tuczyły??

Uważam, że w diecie kobiet powinno być dużo warzyw spożywanych pod różna  postacią: gotowanych, duszonych, surowych, pieczonych. W zasadzie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o zjadanie warzyw. Trzeba jednak uważać, bo niektóre z nich mogą powodować wzdęcia, groch, fasola, kiszona kaputa, i uczucie ciężkości. Inne natomiast jak marchew i buraki gotowane mają mają dość wysoki INDEKS GLIKEMICZNY i nie należy ich spożywać zbyt często ze względu na skoki cukru we krwi, a co za tym idzie ma się większą ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego, którą trudno opanować.

Warzywom powinno towarzyszyć mięso, chude wędliny, ryby, jaja. Nie należy przesadzać z ziemiakami, ale zdecydowanie natomias należy wykłuczyć biale pieczywo oraz słodkie wypieki. Mięso powinno być chude – drób, cielęcina, wołowina, wieprzowina. Ryby mogą być chude jak i tłuste; łosoś, tuńczyk, halibut, dorsz.

Jeśli chodzi o owoce, to należy z nimi uważać, ponieważ niektóre są dość kaloryczne i bogate w węglowodany- banany i winogrona, co bardzo sprzyjają otłuszczaniu. Warto wybierać owoce sezonowe, jabłka i cytrusy. Owoce i produkty węgowodanowe – ryż, ziemniaki, pieczywo, makaron, kasza, platki, nie powinny być spożywane nocą, na ostatni posiłek przed snem, ponieważ zawierają cukie, czyli zródło bardzo szybko uwalnianej energii, której wieczorem nie jesteśmy w stanie zużyć, w związku z czym organizm zamienia ją w tłuszcz i magazynuje ją w  komórkach tworzących tkankę tłuszczową.

W  kolejnych częściach napiszę o produktach mlecznych, co można jeść przed snem, hormony i o wiele, wiele  innych cennych dla Ciebie informacjii.

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk