Nigdy Tego Nie Rób Przy Odchudzaniu

tarczyca i jej choroby

Nigdy Tego Nie Rób Przy Odchudzaniu. W mojej praktyce zawodowej, obserwowałam, jak wielu pacjentów zmaga się z wagą, frustrująco przechodząc z jednej diety na drugą i ostatecznie odzyskując tę ​​wagę, ale z efektem jo-jo. To powiedziawszy, w oparciu o dowody empiryczne i badania, istnieje jedno podejście, które widziałam w pracy – przerywany post.

Jak sama nazwa wskazuje, przerywany post zmienia się pomiędzy jedzeniem a niejedzeniem (lub postem). Istnieje wiele metod, w tym post na przemian, post na 16–18 godzin każdego dnia i post na 24 godziny raz w tygodniu. Kluczową koncepcją każdego z nich jest to, że w czasie postu jesz zero (lub tak blisko zera) kalorii, jak to możliwe.

KLIKNIJ TUTAJ PO WSPÓŁPRACĘ!

Przerywany post stanowi wyzwanie dla konwencjonalnych teorii zdrowia, takich jak pomijanie śniadania, nie liczenie kalorii (ani nic w tym zakresie) i długie godziny – czasem dni – bez jedzenia. W przypadku przerywanego postu, kiedy jesz, może być tak samo ważne, jak to, co jesz.

Jeśli jesteś zainteresowana, polecam zacząć od 16-godzinnego postu w tygodniu lub nawet kilka razy w roku. To nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać: zjedz duży obiad, zamknij kuchnię na wieczór (bez nocnych przekąsek!), A następnie zjedz późne śniadanie lub wczesny lunch następnego dnia.

Kto nie powinien próbować przerywanego postu?

Chociaż liczne badania potwierdzają jego liczne korzyści, w tym utratę masy ciała i choroby przewlekłe, żaden sposób jedzenia nie działa dla wszystkich, a staje się to szczególnie prawdziwe w przypadku przerywanego postu.

W przypadku tych 7 pacjentów zalecam modyfikowanie – a w jednym przypadku nie robienie – przerywanego postu, aby zapobiec potencjalnemu dalszym szkodom dla zdrowia.

Masz chorobę kamieni żółciowych. Kiedy pościsz, woreczek żółciowy nie uwalnia żółci. Gdy wątroba nadal dostarcza żółć, staje się skoncentrowana. Złamanie postu oznacza, że ​​woreczek żółciowy może silnie uwolnić szlam lub małe kamienie (z tego nagromadzenia), które mogłyby utknąć w przewodzie żółciowym. Dla większości ludzi nie byłby to problem, ale jeśli masz problemy z woreczkiem żółciowym, postępuj ostrożnie. Jedno badanie wykazało wśród osób z kamicą żółciową, długi, szybki wzrost ryzyka hospitalizacji z dnia na dzień.

Jesteś kobietą. Kobiety są bardziej wrażliwe na głód, wytrącając z równowagi hormony regulujące głód, takie jak leptyna i grelina. Przepraszam panie: Zauważyłam, że w porównaniu z mężczyznami kobiety wymagają dłuższego postu (18 godzin lub dłużej), aby uzyskać korzyści, potencjalnie powodując nierównowagę hormonalną. Spróbować możesz i wtedy wyciągniesz wnioski.

Masz zaburzenie odżywiania. Jeśli masz bulimię lub w inny sposób zmagasz się z innymi psychicznymi zaburzeniami odżywiania, przerywany post może zaostrzyć te problemy. Jeśli zmagasz się z zaburzeniami odżywiania, absolutnie nie zalecam przerywania postu.

Masz zmęczenie nadnerczy. Post może utrzymywać wzrost hormonu stresu, kortyzolu, kiedy powinien się zmniejszać, stresując już przepracowane nadnercza. W jednym badaniu z udziałem 16 młodych zdrowych ochotniczek, które pościły przez 48 godzin, stwierdzono podwyższony poziom kortyzolu, co sugeruje, że post może powodować stres. Prawdopodobnie nie możesz tak długo pościć, a jeśli masz zdrowe nadnercza, przerywany post nie powinien być problemem.

Masz chorą tarczycę. Badania pokazują, że post zmniejsza T3, aktywny hormon tarczycy. Ponownie, nie powinno to stanowić problemu dla większości ludzi, ale jeśli masz łagodną do umiarkowanej niedoczynność tarczycy, powinnaś rozważyć modyfikację przerywanego postu.

Jesteś chory/a. Twoje ciało potrzebuje stałego zapasu składników odżywczych, gdy jesteś chory/a. Może również powodować stres fizjologiczny lub metaboliczny; ostatnia rzecz, którą chcesz stworzyć, gdy masz przeziębienie, grypę lub innego wirusa.

Masz cukrzycę typu 1. Jeśli przyjmujesz insulinę w celu kontrolowania poziomu glukozy we krwi, post może obniżyć poziom cukru we krwi do potencjalnie niebezpiecznych poziomów. Gdy twoje ciało przyzwyczai się do przerywanego postu, poziomy glukozy mogą się ustabilizować, ale na początku te niebezpieczne krople mogą doprowadzić do katastrofy.

Poza zaburzeniami odżywiania żaden z tych stanów nie powinien powstrzymywać Cię przed całkowitym unikaniem przerywanego postu, ale zdecydowanie powinnaś rozważyć modyfikację godzin postu, aby uniknąć potencjalnych problemów.

Jak zacząć od przerywanego postu

Jedną ze strategii, którą zalecam pacjentom, jest zjedzenie dużego obiadu, zamknięcie kuchni na noc, a następnie zjedzenie śniadania tak późno, jak to możliwe następnego dnia rano. To tworzy około 12-godzinne lub dłuższe okno na czczo – większość z nich podczas snu – co pomaga ciału zanurzyć się w tych zapasach tłuszczu.

Jeśli masz którykolwiek z tych warunków, zdecydowanie zalecam współpracę ze mną kliknij tutaj.

Jeśli już przeszłaś okresowy postu, czy osiągnęłaś pożądane rezultaty? Czy po drodze napotkałaś blokady? Podziel się swoimi przemyśleniami poniżej.

KLIKNIJ TUTAJ PO WSPÓŁPRACĘ!

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk