Nasiona Chia – Dodaj tą roślinę do swojego Ogrodu

nasiaona chia porady

Nasiona Chia – Dodaj tą roślinę do swojego Ogrodu. Nasiona Chia są uważane za jedne z najzdrowszych produktów na świecie. Poza stałym źródłem nasion, istnieje wiele powodów, aby dodać roślinę chia lub dwa do ogrodu ziołowego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uprawiać ten superfood na wiele sposobów, z których możesz korzystać przez cały rok.

O rodzinie Chia

Członek rodziny szałwi i mięty, rośliny chia mogą wyrosnąć do wysokości prawie sześciu stóp wysokości, z przeciwnie ułożonymi wapienno-zielonymi liśćmi. W rozkwicie ma urocze kolce z niebieskimi, fioletowymi lub białymi kwiatami. Te małe kwiaty, z których każda produkuje głowę nasion drobnych biało-czarnych nasion.

Chia jest odporna na strefy USDA od 9 do 12, które zapewniają idealne warunki wzrostu dla tej rośliny. Ponieważ chia jest rośliną krótkookresową (wymagającą dłuższych nocy w celu wytworzenia kwiatów i nasion), osoby zamieszkałe w północnych regionach mogą zakrywać rośliny przez co najmniej 12 godzin dziennie pod koniec lata, aby wymusić kwiaty przed pierwszymi przymrozkami.

Jak uprawiać Chia

Chia jest szybko rosnącą rośliną, która jest naturalnie odporna na ciepło, suszę, choroby i szkodniki. Mało wymagające przy nawożeniu i są mało wymagające w utrzymaniu, samo-zapylane i samo-zosadzające się i świetnie nadają się do wyparcia chwastów.

Słońce – Chia rozwija się w pełnym słońcu. Wybierając miejsce do sadzenia, wybierz miejsce, które od 6 do 8 godzin będzie bezpośrednio nasłonecznione.

Gleba – Chia preferuje luźne, dobrze drenujące, lekkie i średnie gleby gliniaste lub piaszczyste.

Podlewanie – Codziennie nawodnić młode rośliny, aż do ustabilizowania. Dojrzałe rośliny tolerują okresy suche i potrzebują jedynie okazjonalnego podlewania, gdy opady są niskie.

Nawóz – Przy pierwszym przygotowywaniu łoża ogrodowego należy zmienić glebę za pomocą kompostu lub innej substancji organicznej, takiej jak lucerna. Po tym początkowym zastrzyku składników odżywczych chia nie powinna potrzebować żadnego dodatkowego nawożenia.

3 sposoby użycia całej rośliny Chia

1. Nasiona Chia

Nasiona Chia są z pewnością super pożywką, która ma mnóstwo składników odżywczych. 2 łyżeczki nasion chia mają 137 kalorii i są doskonałym źródłem błonnika, białka, kwasów tłuszczowych omega-3, fosforu, manganu i wapnia. Zawierają również wiele różnych minerałów, takich jak cynk, żelazo, potas, niacynę, tiaminę i witaminę E. Profil kwasów tłuszczowych nasion chia zawiera przeciwutleniacze, takie jak kempferol, kwercetyna i kwas kawowy.

Aby zebrać nasiona, poczekaj, aż spadnie większość płatków kwiatowych, ale zanim kolec stanie się brązowy. Wytnij kolce w papierowej torbie lub suszarce i pozwól, aby powietrze krążyło. Zmiażdż suszone główki kwiatów na płaskiej powierzchni, aby oddzielić nasiona i użyj przesiewacza, aby usunąć wszelkie resztki roślin. Przechowuj nasiona w hermetycznym pojemniku ze środkiem osuszającym, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia. Pamiętaj, aby ustawić kilka nasion na bok, aby zasadzić następną wiosnę.

2. Liście Chia

Liście rośliny chia są całkowicie jadalne. Analiza właściwości odżywczych liści chia wykazała, że zawiera ona kilka flawonoidów, w tym dwa niezwykłe przeciwutleniacze – acetylocytarnin i acetyl orientynę.

Bardzo łagodny w smaku, świeże liście chia mogą być używane jako surówka i w zielonych koktajlach. Surowe lub suszone liście chia moczone w gorącej wodzie i słodzone miodem tworzą fantastyczną leczniczą herbatę, tradycyjnie używaną do łagodzenia bólu, gorączki i bólu gardła. Dodaj kilka kropli soku z cytryny, aby nadać mu więcej smaku.

3. Łodyga z Chia 

Po zebraniu nasion i liści z rośliny chia, pozostałości z łodyg można posiekać jako ściółkę, aby poprawić płodność gleby w ogrodzie. Zastosuj chia łodygi na głębokość co najmniej jednego cm do gleby jesienią po oczyszczeniu gleby ogrodowej. W miarę ich rozkładu, dodadzą do gleby minerały i inne składniki odżywcze, które zwiększą wzrost na następny sezon.

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk