Kiedy jest najlepsza pora dnia na ćwiczenia

kiedy-jest-najlepsza-pora-dnia-na-cwiczenia-mataleo-gosia-klos

Czy powinniśmy wstawać wcześniej, aby uzyskać jak najlepszy trening?

Być może słyszeliście, że poranny znacznie poprawia metabolizm i świetnie spala kalorie w ciągu dnia. Natknęłam się niedawno na wyniki badań grupy ponad 1000 osób. Badanie miało na celu dokładne sprawdzenie szybkości spalanego tłuszczu. Badania wykazały, że osoby ćwiczące i stosujące dietę, prawie 70% szybciej tracą tkankę tłuszczową, niż osoby tylko ćwiczące. Dodatkowo, ćwiczącym kazano ćwiczyć o różnych porach dnia i badano w ten sposób, która pora dnia jest najbardziej optymalna, dla szybkości spalanego tłuszczu.

Kiedy jest najlepsza pora dnia na ćwiczenia

Wyniki pokazały, że nie ma idealnej pory dnia na trening. Zależy ona od preferencji i harmonogramu dnia każdego z nas.

Czy Jesteś rannym ptaszkiem czy nocnym markiem?

Ma to najczęściej silny związek z twoją pracą i jak zazwyczaj wygląda twój harmonogram dnia. Czy musisz być w biurze wcześnie, czy też musisz często pracować do późna? Czy masz mniej obowiązków poza pracą rano czy wieczorem? Na przykład, czy zawozisz dzieci do szkoły, czy też gotujesz obiad dla swojej rodziny?

Analizując, swój harmonogram dnia, będziesz zazwyczaj mieć o wiele mniej wymówek, typu nie mam czasu na ćwiczenia.

Zatem nie ma znaczenia, czy rano, czy w południe, czy wieczorem znajdziesz czas na trening, znacznie ważniejsze jest aby trzymać się założonego planu i w ten sposób kształtować nawyki.

Gdy już wiesz, o jakiej porze dnia chcesz ćwiczyć, zaplanuj ten czas jak najbardziej wydajnie. Ma to również silny z związek z godzinami posiłków. Na przykład, jeśli ćwiczysz późnym wieczorem i zaraz po treningu kładziesz się do łóżka, postaraj się zorganizować zdrowy posiłek przed treningiem, lub lekki wartościowy posiłek po treningu. Wszystko jednak zależy od indywidualnej analizy, dlatego tak mocno zachęcam do konsultacji.

Konsultacje z Gosią Klos

Równie ważne jak to, aby dopasować trening do swojej codziennej rutyny i uwzględnić elastyczność działań. Jeśli planujesz ciężki trening w godzinach wieczornych, a miałaś ciężki dzień w pracy, może lepiej przesunąć ten trening na następny dzień, aby zwiększyć skuteczność takiego treningu. Lub też zamiast silnego treningu, który sobie zaplanowałaś, weź długi spacer lub delikatną przebieżkę.

Pamiętaj też o tym, aby poranne ćwiczenia nie były bardzo męczące, ponieważ może to mieć wpływ na cały twój dzień w pracy. Zależnie oczywiście od twojego stopnia zaawansowania.

A w jakich godzinach Tobie najlepiej się ćwiczy i dlaczego? Czekam na twoe komentarze poniżej

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk