Masz rozstępy? Ten artykuł jest dla Ciebie – Przepisy

Jak usunąć rozstępy - Gosia Klos - Porady

Masz rozstępy? Ten artykuł jest dla Ciebie – Przepisy. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich powstawanie wiąże się z upośledzeniem fibroblastów czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu i elastyny. Białka te mają postać włókienkowatą, tworząc uporządkowaną sieć i nadając skórze elastyczność, jędrność, sprężystość oraz odpowiednie napięcie.

Poznaj 2 fazy rozstępów.

  • 1) w fazie I – zapalnej przeważa komponenta zapalna, pseudohipertroficzna, rozstępy mają kolor czerwony, czerwonowinny lub czerwononiebieski, są równolegle ułożone. Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć.
  •  2) w fazie II – zanikowej, następuje pozorna regeneracja rozstępów. Czerwone pasma ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Wynika to z prób regeneracji zerwanej sieci włókien kolagenu oraz cieniutkich włókien elastyny. Ponieważ nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej sprzed nastąpienia ubytku, w rezultacie na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotyku. Przystąpienie do leczenia rozstępów na tym etapie może nieco polepszyć stan skóry, ale nie zlikwiduje się ich w 100%.

Dlaczego pojawiają się rozstępy?

1) Zwiększony poziom kortyzolu  we krwi – powoduje upośledzenie funkcji fibroblastów, które zaczynają produkować zmienione włókna kolagenu i elastyny: o większej kruchości i mniejszej podatności na rozciąganie. Podczas nadmiernego rozciągania się skóry (np. w czasie ciąży, dojrzewania, przy otyłości, nadmiernym nagłym wzroście wagi ) dochodzi więc do zrywania regularnej sieci włókien, czego efektem są właśnie rozstępy.

Napisz do mnie po dietę i trening m.klos@mataleo.eu

1) Zwiększony poziomu estrogenów (w okresie ciąży, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej) przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów.

2) Stosowanie leków zawierających glikokortykosteroidy (np. w przebiegu chorób endokrynologicznych, alergicznych, autoimmunologicznych) przyczynia się m.in. do ścieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradacji już istniejących włókien kolagenowych.

3) Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze (witaminy, mikro- i makroelementy) dieta. Dużą rolę odgrywa tu zwłaszcza niedostateczna ilość cynku.

4) Skłonności genetyczne- istnieje prawdopodobieństwo.

Jak naturalnie pozbyć się tego problemu?

Awokado
Awokado  dostarcza dużo wilgoci dla skóry, stąd ekstrakty z awokado są szeroko stosowane w kremach nawilżających.

Aby przygotować naturalny krem do usuwania rozstępów, przygotuj pastę z awokado ( 1 awokado+1 łyżeczka miodu = widelcem rozdrobnij w miseczce.  Teraz nałóż na skórę i pozostaw na 20 minut. Usuń go za pomocą ciepłej wody. Wykonuj tę technikę codziennie wieczorem, aby pozbyć się rozstępów w sposób naturalny.

Żel aloesowy
Żel Aloe vera jest bogaty w antyutleniacze, wilgoć, witaminy i ma silne właściwości lecznicze, które pomagają w leczeniu rozstępów, zmarszczek i różnych innych problemów skórnych. Nałożyć żel z aloe vera na rozstępy i pozostawić do wyschnięcia na 15 minut.

Ziemniak
Ziemniak zawiera skrobię, witaminy, minerały i enzymy do oświetlania skóry, co czyni go jednym z najlepszych sposobów na usuwanie rozstępów.

Pokrój ziemniaka w duże plasterki. Delikatnie pocieraj plaster na swojej skórze tam gdzie są rozstępy. Pozwalam czasami mu pozostać przez piętnaście minut, a następnie płuczę. Pozwól skórze wchłonąć składniki odżywcze z ziemniaka, aby przyspieszyć proces gojenia rozstępów ( faza pierwsza )

Miód i cytryna
Leczenie miodem i sokiem z cytryny jest również bardzo skuteczne w pozbyciu się rozstępów.

Dodaj kilka kropli soku z cytryny do miodu i przykryj nim popękaną skórę. Daj skórze czas, aby wchłonął pełną wilgoć, witaminę C i inne związki. Śledź ten proces codziennie, a w ciągu kilku tygodni twoje rozstępy zaczną blaknąć ( faza pierwsza ).

Napisz do mnie po dietę i trening m.klos@mataleo.eu

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk