Lekarze wyjaśniają, jak usunąć kleszcze ze skóry i leczyć ukąszenia kleszcza – Domowe sposoby

Kleszcz jak leczyć i go usunąć

Lekarze wyjaśniają, jak usunąć kleszcze ze skóry i leczyć ukąszenia kleszcza – domowe sposoby

Jeśli kiedykolwiek zdjąłeś kleszcza ze skóry, wiesz, że są one obrzydliwe i bardzo boli przy usunięciu. Kleszcze są jednak więcej niż obrzydliwe; Ukąszenia przez kleszcze mogą być niebezpieczne. W niektórych sytuacjach ukąszenia przez kleszcze mogą nawet okazać się śmiertelne. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo radzić sobie z ukąszeniami kleszcza.

Co to jest dokładnie?

Kleszcz należy do rodziny pajęczaków i jest pasożytem zewnętrznym. Żyje z krwi innych żywych organizmów. Najczęściej żyje ze ssaków takich jak psy i ludzie, ale może również żyć z ptaków i gadów.

Jakie są zagrożenia?

Ryzyko związane z ugryzieniem kleszcza jest znaczne. Choroby przenoszone przez kleszcze obejmują:

Borelioza
Babeszjoza
Erlichioza
Anaplazmoza
Odwracająca gorączka przenoszona przez kleszcze
Tularemia
Gorączka plamista Gór Skalistych

Borelioza

Borelioza jest prawdopodobnie najbardziej obawianą ze wszystkich chorób przenoszonych przez kleszcze.  Wczesne objawy choroby spowodowane przez kleszcze obejmują:

Gorączka
Dreszcze
Wysypka
Nudności i wymioty
Paraliż twarzy
Osłabienie i ból mięśni
Bół głowy
Utrata słuchu
Obrzęk węzłów chłonnych

W późniejszych stadiach boreliozy osoby cierpiące mogą doświadczać uporczywej wysypki, zapalenia oczu i niewydolności wątroby. W skrajnych przypadkach borelioza może prowadzić do problemów neurologicznych, a nawet śmierci.

Jeśli zachorujesz na boreliozę z ukąszenia przez kleszcza, jedzenie niektórych pokarmów może pomóc Ci szybciej się zregenerować.

Jak uniknąć ugryzień kleszcza

Większość zgodzi się, że najlepszym lekarstwem jest zapobieganie. Możesz pomóc uniknąć ukąszeń przez kleszcze:

Obejmuje jak najwięcej skóry:

Jeśli zamierzasz być na zewnątrz, przykryj jak najwięcej ciała. Powinieneś nosić długie spodnie i, jeśli to możliwe, długie rękawy i włożyć nogawki do skarpet.

Unikanie obszarów dotkniętych kleszczami:

Kleszcze nie latają ani nie skaczą. Zamiast tego lubią czekać na szczytach wysokiej trawy, krzewów i krzewów i przywiązują się do wędrujących organizmów.

Noszenie repelentów chemicznych:

Noszenie środka odstraszającego DEET może powstrzymać kleszcze przed żerowaniem na tobie. Istnieją jednak zagrożenia dla zdrowia związane z repelentami DEET, dlatego niektóre stany obecnie ich zakazują.

Sprawdzanie ciebie i członków twojej rodziny po wycieczce:

Za każdym razem, gdy wracasz z aktywności na świeżym powietrzu, sprawdź siebie i swoich bliskich, aby upewnić się, że nie złapałeś żadnych kleszczy. Ważne jest, abyś zrobił to jak najszybciej. O dziwo, bardzo mało prawdopodobne jest zarażenie się jakąkolwiek chorobą, dopóki kleszcz nie pojawi się na ciele przez 36 godzin.

Jak sobie pomóc;

Stosowanie zimnych okładów:

Zastosowanie zimnych okładów, takich jak okłady z lodu lub kruszony lód owinięte w myjkę, zmniejszą stan zapalny i tymczasowo znieczulą obszar. Zimne okłady mogą być nieco nieprzyjemne, ale lepiej jest oderwać skórę.

Biorąc kąpiele owsiane:

Owsianka łagodzi stany zapalne i tworzy barierę ochronną wokół naskórka. To łagodzi swędzenie spowodowane ukąszeniami owadów, a także oczyszcza skórę. Ludzie leczyli choroby skóry płatkami owsianymi od 1800 roku

Opierając się chęci drapania:

Jest to trudna zasada, ale im mniej drapie się ugryzienie owada, tym lepiej. Drapanie ukąszeń owadów może spowodować infekcję. Jeśli ugryzienie jest już zainfekowane, podrapanie obszaru może rozprzestrzenić infekcję.

Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych:

Histaminy są naturalnymi substancjami wytwarzanymi przez twoje ciało w odpowiedzi na urazy lub alergie. Podczas gdy intencje twojego ciała są dobre, histaminy są często nadprodukowane w odpowiedzi na ugryzienia przez robaki, powodując swędzenie jak szalone. Leki przeciwhistaminowe hamują tę reakcję organizmu i łagodzą swędzenie.

Korzystanie z holistycznych środków zaradczych:

Nie każde skuteczne leczenie musi pochodzić od firmy farmaceutycznej. Jeśli lubisz unikać narkotyków, gdy tylko jest to możliwe, takie rzeczy jak aloes, oczar wirginijski, a nawet cebula mogą być skuteczne.

Ostatnie przemyślenia na temat usuwania kleszczy i pierwszej pomocy przy ukąszeniach

Choć może to wydawać się przerażające, ważne jest, aby nie przeskakiwać do najgorszych założeń. Ogromna większość ukąszeń przez kleszcze nie powoduje chorób ani infekcji. Większość ludzi cierpiących na ukąszenie przez kleszcza nigdy nie doświadczy żadnych objawów. W rzeczywistości wielu z nich nigdy nawet nie dowie się, że tyknięcie ich w ogóle ugryzło.

Ponadto większość chorób przenoszonych przez kleszcze jest uleczalna za pomocą antybiotyków. Oznacza to, że jeśli zostaniesz ugryziony przez kleszcza, prawdopodobnie nic z niego nie wyjdzie, szczególnie jeśli usuniesz kleszcza w ciągu 36 godzin. Nawet jeśli zarazisz się chorobą przenoszoną przez kleszcze, wysoce prawdopodobne jest, że infekcja rozwinie się i całkowicie wyzdrowiejesz.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku kleszczy, jest to, że zazwyczaj nie są w stanie wyrządzić dużej szkody, jeśli zostaną natychmiast usunięte. Dlatego bardzo ważne jest, abyś pilnie sprawdzała siebie i swoje dzieci po przygodach na świeżym powietrzu.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk