Kurkuma i jego wspaniałe korzyści – Gosia Klos

kurkuma

Kurkuma i jego wspaniałe korzyści – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg. Jeśli masz blender w domu, a pewnie masz wiesz, jak dobrze jest mieszać składniki i dopasować je do perfekcyjnej równowagi pomiędzy słodkością, a użytecznością w sokach i koktajlach. Aspekt „prób i błędów”  sprawia, że ​​tym bardziej będzie ekscytujące, ponieważ możliwości dostosowań są bliskie końca. Ale czy rzeczywiście wpatrywałaś się w składniki, które wrzucasz do blendera? Niektóre mogą być bardziej korzystnie niż inne i właśnie o tym podyskutujemy.

Jest niewiele osób, które pomyślą, że aby dodać do swoich potraw, a jednak korzyści z nawet małych ilości mogą być niezwykle cenne. Przyjrzyjmy się niektórym z najważniejszych korzyści zdrowotnych kurkumy.

1. Działa przeciwzapalnie

Kurkumy są najczęściej cenione jako przyprawa w kuchni. Jedną z jej głównych właściwości jest zdolność do zwalczania stanów zapalnych poprzez bezpośrednie oddziaływanie na odpowiedzialne cząsteczki. Jedna z nich nazywa się NF – KB, a jej nikczemnym celem jest zasadniczo aktywacja stanu zapalnego. Jest jedną z substancji chemicznych zdolnych do hamowania NF-KB, co powoduje powstrzymywanie początkowego zapalenia w niektórych przypadkach.

2. Chroni twoje serce

Kurkuma może pomóc w walce z miażdżycą tętnic, chorobą występującą w przypadku, gdy płytka gromadzi się w tętnicach, co może prowadzić do dalszych chorób serca lub udaru mózgu. Światowe zdrowie żywności dodaje, że kurkuma ma zdolność aktywowania tworzenia dodatkowych receptorów dla LDL, szkodliwego wariantu cholesterolu, co prowadzi do szybszej eliminacji LDL z organizmu.

3. Może  pobudzić Twoją pamięć

BNDF, czyli czynnik neuro-troficzny pochodzący od mózgu, jest białkiem, które umożliwia mnożenie neuronów w mózgu. Taki proces zapewnia dodatkową ochronę przed chorobami, takimi jak choroba Alzheimera, ale z różnych przyczyn BNDF zmniejsza się w mózgu, co prowadzi do niefortunnego zwycięstwa tych chorób. Kurkumin może zwiększać BNDF, co pozwala na podwyższoną ochronę przed uszkodzeniami poznawczymi i depresją.

Ponadto stwierdzono, że kurkumę można przenieść do mózgu i przymocować do amyloidu-B, białka, które po pozostawieniu do własnych urządzeń wykazują tendencje do gromadzenia się płytek w mózgu, powodując początek procesu utleniania przez chorobę Alzheimera i Zapalenie, według World’s Najzdrowsze Żywności.

4. Może pomóc w walce z rakiem

Stwierdzono, że w celu zmniejszenia wzrostu naczyń krwionośnych w nowotworach, rozprzestrzeniania się raka na inne organy i wzrostu komórek nowotworowych i Światowe zdrowie żywności dodaje, że kurkuma wydaje się szczególnie silna w zwalczaniu wzrostu białaczki u dzieci. Badania wykazały, że częstość występowania kurkumy w kuchni azjatyckiej może wiązać się z niższą częstością występowania białaczki u dzieci w tych częściach świata.

Jak używać kurkumę w koktajlu?

Teraz, gdy wiemy, jak może kurkuma leczyć, powiem Ci w jaki sposób najlepiej łączyć je z innymi składnikami na zdrową smoothie. Ponieważ kurkuma może być dość silna, zaleca się jej używać w połączeniu z nieco słodkimi owocami, takimi jak banany czy mango oraz równie korzystne przyprawy, takie jak imbir lub cynamon, mogą znacznie uzupełnić smak kurkumy.

Jeśli chcesz wykorzystać jak najwięcej właściwości kurkumy, możesz też połączyć je z pieprzem. Badania potwierdziły, że piperyna znajdujące się w czarnym pieprzu, zwiększa absorpcję kurkumy do krwiobiegu o 200%, . Niewiarygodne, ale dodając tylko trochę czarnego pieprzu do koktajlu może znacznie zwiększyć skuteczność kurkumy.

Oto przykładowa recepta :

1 1/4 szklanki soku z marchwi
1 szklanka świeżego mango
1 banan, obrane i posiekane
1 łyżeczka świeżego imbiru
1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
1/2 szklanki lodu

Zblęduj wszystko i możesz wypić go na śniadanie. Pychaaa 😉

Oczywiście, jak wspomniałam wcześniej, pomiary te są całkowicie konfigurowalne, więc jeśli chcesz zmienić to są  mile widziane twoje zmiany, a także możesz dodawać lub usuwać składniki odpowiadające Twoim potrzebom.

Czy masz jakieś inne przepisy kulinarne z kurkumy? Jeśli tak, powiedz nam w sekcji komentarzy pod artykułem. Nie zapomnij podzielić się cennymi informacjami z przyjaciółmi i rodziną! Zdrowa i pyszność dla każdego!

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk