JOD podstawowy składnik hormonu tarczycy – Gosia Klos

JOD podstawowy składnik hormonu tarczycy – https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

Niedobór jodu grozi poważnymi konsekwencjami na poziomie populacyjnym. Jod jest podstawowym składnikiem hormonów tarczycy – tyroksyny i trijodotyroniny, które regulują wszystkie szlaki przemiany materii i wywierają decydujący wpływ na rozwój mózgu. Jest również jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy i działa ochronnie w procesach zapalnych i nowotworowych.
Niedawno prowadzona szczegółowa analiza różnych marek soli dostępnych w sprzedaży wykazała, że po otwarciu produktu – jod bardzo szybko się ulatnia. Gdy pojemnik jest wystawiony na działanie powietrza, zawartość tego pierwiastka przepada już w ciągu czterech tygodni po otwarciu (nawet szybciej w warunkach dużej wilgotności). Badania wskazują, że nawet wśród osób, które często korzystają z solniczek podczas gotowania, dzienne spożycie jodu może być poniżej zalecanej normy. Większość soli stosowanej w przetworzonej żywności nie jest jodowana. Podczas gdy produkty mleczne i pieczona żywność (chleb i pokrewne) dawniej były istotnymi źródłami tego istotnego pierwiastka, obecnie jego zawartość spadła ze względu na zmianę przepisów.

Jod – co musisz wiedzieć:

 • Jod jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, którego istnienie datuje się na
  okres powstania prymitywnego życia na ziemi, kiedy służył jako elementarny
  przeciwutleniacz, środek przeciwinfekcyjny i czynnik kontrolujący metabolizm.
 • Jodowana sól kuchenna na początku XX wieku była rozwiązaniem problemu
  epidemii niedoboru jodu, objawiającego się szpecącymi wolami czy
  powiększeniem tarczycy. Obecnie, jako że nadmierne używanie soli nie jest
  zalecane przez American Heart Association, American Medical Association i inne
  agencje, powszechny niedobór jodu ponownie stanowi zagrożenie.
 • Niedostateczny poziom jodu powoduje nie tylko pojawienie się wola czy
  produkowanie mniejszych ilości hormonów tarczycy (niedoczynność tarczycy), ale
  podnosi również ryzyko mastopatii i nowotworu piersi. Niedobór tego pierwiastka
  diagnozują badania krwi, które mogą również ujawnić niedoczynność tarczycy
  (takie jak wyższe TSH).
 • Jod – cicha epidemia niedoboru. Ustalenie idealnej dawki jodu jest tematem kontrowersyjnym. Japończycy przyjmują znacznie większe jego ilości, co wynika z powszedniego spożywania przez nich wodorostów.

Jod pochodzący z ocean;JOD I TARCZYCA

Oceany są głównym magazynem jodu na naszej planecie, a największą jego ilości można znaleźć w wodorostach, w szczególności w odmianach –kelp i morszczyn pęcherzykowaty. Naukowcy spekulują, że te prymitywne rośliny gromadzą jod, aby chronić się przed stresem oksydacyjnym w otwartym oceanie. Ludzie mogą czerpać korzyści z tego naturalnego procesu, ponieważ jod znajdujący się w wodorostach jest najbardziej biologicznie dostępną jego formą.

Obecność jodu jest niezbędna dla utrzymania zdrowej czynności tarczycy. Jego niedobór może spowodować zwiększenie masy ciała, obniżyć poziom energii, wywołać depresję, choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia funkcji poznawczych oraz niektóre nowotwory. Rozmiar niedoboru jodu osiągnął poziom epidemii, której rozmiary zwiększyły się czterokrotnie w ciągu ostatnich 40 lat.

Kochani, kiedy zgłasza się do mnie nowa klientka, aby PODJĄĆ  WSPÓŁPRACĘ  zawsze zlecam zrobienie sobie badań krwi na tarczycę. DLACZEGO? Poziom hormonów we krwi pokazuje, że coś jest nie tak jeśli problem trwa długo i jest już bardzo zaawansowany. Podczas konsultacji jest przeprowadzany wywiad. Wywiad ma mi powiedzieć z jakimi problemami się borykasz, czy masz chorą tarczyce itd.

Jeśli chciałabyś się umówić na konsultacje napisz do mnie;

m.klos@btinternet.com

P.s Dostaje również bardzo dużo pytań w wiadomościach jaką dawkę leku mogę stosować na niedoczynność tarczycy! Odstawiać lub zalecać leki może tylko lekarz i tego się trzymajmy. 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk