Jarmuż i jego właściwości

Jarmuż i jego właściwości. Spośród wszystkich warzyw uważam, że jednym z najzdrowszych  jest Jarmuż. Jest to z pewnością zdrowy i bardzo pożywny roślinny składnik, który doskonale wpasuje się do naszej codziennej diety. To cudowne warzywo natura wyposażyło w ogromne ilości różnego rodzaju związków korzystnych dla naszego organizmu, z których co ciekawe niektóre mają silne właściwości lecznicze.

Ale zaraz, zaraz część z Was pewnie zapyta: Co to jest Jarmuż i jak wygląda? Już Wam odpowiadam…

Otóż Jarmuż jest połączeniem kilku innych znanych Wam warzyw, takich jak kapusta, brokuły, kalafior i brukselki. Jego liście mogą przybierać barwy zielone lub fioletowe, ponadto są gładkie lub mają kręcony kształt. Najczęstszy typem tej fantastycznej rośliny, który spotkamy sklepach to ten o zielonych i kręconych liściach oraz twardą i włóknistą łodygą.

Zapytacie pewnie dlaczego powinniśmy do naszej diety dołożyć wspaniały Jarmuż?

Przedstawiam Wam 5 najważniejszych korzyści zdrowotnych, które niesie ze sobą jego spożywanie :

1. Jarmuż – Kale zawiera bardzo małą ilość tłuszczu, ale znaczna część tłuszczu w niej to kwas tłuszczowy omega-3 o nazwie kwas alfa-linolenowy.

2. Jarmuż ma znacznie wyższą ilość witaminy C niż u większości innych warzyw.  Dla porównania puchar tego kulinarnego wynalazku zawiera więcej witaminy C niż cała pomarańcza, jest doskonałym źródłem witaminy C. 

3. Jarmuż zawiera substancje, które wiążą kwasy żółciowe i pomagają obniżyć poziom cholesterolu w organizmie. Oznacza to tyle, że ta roślina znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca.

4.Jarmuż – Kale jest doskonałym źródłem składników mineralnych, których większość ludzi ma niedostatek. Warzywo to jest m.in. dobrym źródłem wapnia, co jest bardzo ważne dla naszych zdrowych kości, odgrywa rolę we wszelkiego rodzaju funkcji komórkowych. Jarmuż zawiera ponadto sporo potasu, minerału, który pomaga utrzymać w komórkach gradientów elektrycznych organizmu. Odpowiednie spożycie potasu jest związany z obniżonym ciśnieniem krwi i obniżeniem po raz kolejny ryzyka wystąpienia chorób serca.

5. Najważniejsze na sam koniec, Jarmuż oczywiście pomaga w odchudzaniu. Roślina ta ma bardzo mało kalorii. Ze względu na niską kaloryczność i dużej zawartości wody, kale ma niską gęstość energii. Pomimo małej ilości kalorii, zawiera niewielkie ilości białka. Są to dwa z najważniejszych składników odżywczych, jeśli chodzi o utratę wagi.

Jarmuż i jego właściwości. Na szczęście … dodanie jarmuż do swojej diety jest stosunkowo proste. Można po prostu dodać go do sałatek lub używać go w celu urozmaicenia wyuczonych już przepisów.

Tak kochani jarmuż jest zdecydowanie jednym z najzdrowszych WARZYW na świecie.

Udostępniajcie ten post, niech każdy pozna siłę Jarmużu ;D!

Pozdrawiam

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk