Jakie badania warto robić w Twoim wieku?

badania
Jakie badania warto robić w Twoim wieku? Zawsze na moich konsultacjach wysyłam moich podopiecznych, żeby zrobili sobie wszystkie badania, abym mogła precyzyjnie ustalić odpowiednią dietę i trening. Jeśli już macie swojego trenera i dietetyka, a nie zalecił wam żadnych badań, to zrezygnujcie z niego. Może zrobić większą krzywdę niż ty sobie to wyobrażasz.
Nawet jeśli czujemy się zdrowi i nic nam nie dolega, warto chociażby raz na rok zrobić podstawowe badania krwi i moczu. Tak, jak i wtedy, gdy zaczynamy swoją przygodę na siłowni. Trener personalny czy dietetyk, z którym zamierzacie współpracować powinien w trakcie pierwszego spotkania zbadać Wasz balans ciała, zdiagnozować wszelkie zaburzenia ruchu w stawach, wypytać o przebyte choroby i przyjmowane leki, ocenić Waszą dotychczasową dietę, a także wysłać na badania krwi i moczu ( tak jet u mnie )
Dopiero w oparciu o wszystkie zebrane informacje może przystąpić do układania planu treningowego, diety i suplementacji. Jeśli stwierdzi duże nieprawidłowości powinien również zalecić wizytę u fizjoterapeuty czy lekarza specjalisty (ortopedy, endokrynologa czy ginekologa). Jeśli nie wyleczymy wszystkich stanów chorobowych, trening będzie tak naprawdę stratą czasu, a brak wyników spowoduje tylko ogromną frustrację. Wady postawy i brak korekcji ograniczą rozwój sylwetki. Nasza „metamorfoza” nie będzie możliwa również wtedy, gdy nie dobierzemy odpowiedniej diety do niedoczynności tarczycy, Hashimoto, insulinooporności, czy Zespołu Policy-stycznych Jajników. Każda z tych chorób wymaga odpowiedniego doboru produktów do jedzenia.
Nie lekceważ badań profilaktycznych, bo wykonywane regularnie pomogą ci zachować zdrowie, a niekiedy mogą uratować życie. Oto, jakie badania powinnaś wykonywać w wieku 31-45lat.

Skontroluj piersi

• Palpacyjne badanie piersi przez lekarza ginekologa nie wystarczy. Od 30 roku życia specjaliści zalecają wykonywanie corocznie USG sutka. Jeszcze częściej należy się na nie zgłaszać, jeśli w rodzinie były przypadki nowotworów.

Badanie krwi

• test morfologiczny krwi – wykrywa niedokrwistość, która może utrudnić zajście w ciąże lub wydołać poronienia po kilku dniach od zapłodnienia. Przyczyną niedokrwistości bywa często choroba wrzodowa.

Test różyczkowy

• określ poziom przeciwciał różyczki w organizmie. Trzeba go wykonać przed planowanym poczęciem. Różyczka w ciąży grozi wadą płodu lub poronieniem.

Określ poziom żelaza

• Pierwiastek ten jest szczególnie ważny, jeśli 30-latka planuje macierzyństwo. Żelazo warunkuje utrzymanie ciąży.

Badania hormonalne

• Pomiar poziomu estradiolu i progesteronu jest standardem przed planowanym macierzyństwem, bardzo często u 30-latek efektem stresu jest niedomiar prolaktyny uniemożliwiający w wielu przypadkach zajście w ciążę. Warto zbadać jej ilość we krwi.

Wyklucz stany zapalne

• W badaniu CRP można wykryć wszelkiego rodzaju stany zapalne organizmu, także przewlekłe infekcje dróg oddechowych i zapalenie przydatków

Sprawdź kondycję trzustki

• Stan określi badanie poziomu cukru we krwi.

Zbadaj nerki

• Ocenie ich kondycji służy badanie moczu plus analiza poziomu kreatyniny i mocznika. Próby wątrobowe
• pozytywny wynik tego testu jest konieczny, by móc swobodnie planować zajście w ciążę.

Cytologia i badanie na obecność wirusa HPV

• standardowe testy wykrywające stany zapalne dróg rodnych. Obowiązkowe coroczne badanie w każdym wieku.

Badanie poziomu cholesterolu

• badanie z krwi z rozbiciem na frakcje LDL i HDL oraz poziomu triglicerydów.

Sprawdź wzrok

• Raz w roku kontrola wzroku u lekarza okulisty.

Badania hormonalne

• oznacz poziom hormonów tarczycy. Badanie wyklucza nadczynność i niedoczynność tarczycy. Jest wskazane w przypadku osłabienia, nerwowości i niskiego cholesterolu.

Przegląd stomatologiczny

• Co pół roku dokonuj przeglądu zębów i dziąseł u lekarza stomatologa. Badania ginekologiczne
• Wizyta u ginekologa. Raz w roku ogólne badanie ginekologiczne, USG przezpochwowe pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości w budowie narządów rodnych. Jest to też jedna z metod rozpoznania raka jajnika w stadium bezobjawowym.

USG jamy brzusznej

• badanie wykonuj raz na dwa lata.

Jeśli masz dodatkowe pytania na temat badań jakie powinnaś wykonać, zapytaj o nie swojego lekarza prowadzącego. 

Jeśli chciałbyś zacząć ze mną współpracę napisz do mnie 

m.klos@btinternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk