Jak ułożyć sobie ZDROWĄ DIETĘ?

Jak ułożyć sobie ZDROWĄ DIETĘ? Te pytanie krąży po internecie już od paru lat i zawsze jest z tym problem. Dieta powinna być zbilansowana indywidualnie do Twoich potrzeb, a każdy ma inne potrzeby. Codziennie dostaje od was dużo wiadomości typu; miałam dietę od dziewczyny, która zajęła 3 miejsce w zawodach, wykupiłam dietę online itd. Musicie zapamiętać, że przy układaniu jakiejkolwiek diety czy treningu, osoba która układa indywidualnie dobraną,  powinna mieć interpretacje krwi, moczu czy badania tarczycy, wywiad żywieniowy np.na Skypie, na którym powie  jakie błędy popełniał w swojej diecie czy treningu, stały kontakt w razie problemów.
I tak właśnie pracuje z moimi paniami. Bez badań i konsultacji nie podejmuje się współpracy, chyba że pani nie ma stałego internetu. Jeśli chcesz ułożyć sobie zdrową dietę, zacznij od wyeliminowaniu glutenu. Mówię tu o wszystkich, niezależnie czy jesteś celiakiem, czy masz zdiagnozowaną lub nie masz wrażliwości na gluten. Gluten zawsze bedzie powodował problemy, takie jak nadżerki jelit i w pewnym momencie będzie dopuszczał do zespołu nieszczelnego jelita, który jest podstawą wszystkich chorób auto-imulogicznych czy auto-agresywnych takich jak; nowotwór, Hashimoto . 
Jeżeli wyeliminujesz gluten ze swojej diety to już połowa sukcesu jest za Tobą, potem jest cukier przetworzony, napoje gazowane. Czas określić swoje dzienne zapotrzebowanie. Na kalorie? Nie jestem zwolenniczką liczenia kalorii i o tym wiedzą wszyscy moi podopieczni.  Bo często ludziom potem się wydaje, że skoro w posiłku mogą zjeść 500 kalorii, to nie ma różnicy, czy będzie to kaczka z warzywami, czy hamburger. Bardziej skłaniam się ku makroskładnikom, ale z zastrzeżeniem sięgania po wartościowe, nieprzetworzone produkty.
Jak więc ustalić swoje dzienne zapotrzebowanie na białka, tłuszcze i węglowodany? Wszystko zależy do masy ciała, wzrostu, procentu tkanki tłuszczowej i obciążeń treningowych i badań. To wszystko ustalam na konsultacji online lub osobistych w UK.
Zaczynacie dzień białkowo-tłuszczowym posiłkiem, 30 min po przebudzeniu, śniadanie  jest najważniejszym posiłkiem dnia biało i tłuszcze, o czym pisałam Wam wcześniej , jeśli wieczorem naładujecie się węglowodanami, a właśnie taki system proponuję, nie będziecie czuć głodu z rana. Rano po przebudzeniu możecie więc wypić na przykład 2 jaja sadzone z  olejem kokosowym i pójść do pracy z gotowymi posiłkami w pudełkach. Tu mamy białko i tłuszcze.

Ważne, żeby dostosować też posiłki do godziny treningów. Zalecam bowiem, by posiłek przed treningiem nie zawierał warzyw, ani tłuszczy. Układ współczulny spowoduje bowiem, że będziecie czuć się ciężko. Nie jedzcie również wówczas owoców. Ostatni posiłek zjedzcie najlepiej 1-2 godziny przed snem, by organizm zdążył go strawić. Może być to więc nawet o godz. 21, czy 22, jeśli idziecie spać o północy. Nie głodujcie od godz. 18, jak zalecają to kolorowe gazety dla kobiet. W ostatnim posiłku nie zalecam tłuszczy, natomiast najwięcej węglowodanów.  O tym pisałam tutaj.  

 

 

 

To jest przykład dla osób, które coś chcą zmienić w swoim życiu codziennym, które coś robią i nie ma efektów. Zalecam do współpracy z dietetykiem i trenerem jednocześnie, tak aby mógł sprostać Twoim oczekiwaniom. 

m.klos@btnternet.com

https://mataleo.eu/wp-content/uploads/2013/08/1448-1.jpg

 

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk