Jaja Dlaczego Warto Dodać Je Do DIETY – PORADY

białko jaj - dieta białkowa

Jaja Dlaczego Warto Dodać Je Do DIETY – PORADY. Jest powód, dla którego ludzie nazywają to niesamowitym, jadalnym jajkiem. Ten energetyczny pokarm jest zdrową białkową opcją, która jest na tyle wszechstronna, że można ją zjeść na śniadanie, lunch i kolację oraz jako zdrową przekąskę. Ten bezcukrowy, bez węglowodanów pokarm ma stosunkowo niską kaloryczność.

Doniesienia naukowe z ostatnich lat wskazują, że jaja mogą obniżyć ryzyko wystąpienia wielu chorób. Substancje odżywcze z jaja mogą wzmacniać kondycję i uzupełniać w  dietę w wymagane składniki. W jajach można stosunkowo łatwo uzupełnić te składniki, których brakuje w odżywianiu całych populacji. Okazuje się bowiem, że zwiększenie zawartości określonych składników w paszy dla drobiu może znacząco zwiększyć ich ilość w jaju.

Jeśli jaja nie zaliczają się do twoich 10 najlepszych wyborów dotyczących zdrowej żywności, czytaj dalej, aby sprawdzić, w jaki sposób jaja przynoszą korzyści Twojemu ciału.

1. Jaja dają ci energię.
Jedno całe jajko zawiera 6 gramów wysokiej jakości białka i tylko 70 kalorii. Połącz dwa jajka z pół szklanką płatków owsianych na niskokaloryczny posiłek, który jest sycący i zbilansowany.

2. Jajka poprawiają funkcję wątroby.
Każde jajko zawiera zdrową dawkę choliny. Cholina, makroelement, pomaga zwiększyć metabolizm, transportuje witaminy i minerały oraz poprawia pracę wątroby.

3. Cholesterol w jajach nie wpływa na poziom cholesterolu we krwi w sposób, w jaki myślisz.
Pamiętasz tę plotkę, że nie powinniście jeść całych jaj, ponieważ są zbyt tłuste? Jest to fałszywy fakt (dla większości ludzi). Twoja wątroba już produkuje cholesterol. Kiedy jesz regularnie jajka, twoje ciało naturalnie zaczyna produkować mniej CHOLESTEROLU.

4. Jajka zwiększają HDL (dobry cholesterol).
Lipoproteiny o wysokiej gęstości, zwane często zdrowym cholesterolem, zmniejszają ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Możesz zwiększyć poziom HDL w organizmie poprzez regularne spożywanie jaj.

5. Jajka mogą pomóc gałkom ocznym.
Oprócz białka, jaja zawierają wysokie poziomy luteiny i przeciwutleniaczy zeaksantyny. Badania wykazały, że te składniki odżywcze pomagają w budowaniu siatkówki i zmniejszają ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

6. Jajka mogą pomóc ci jeść mniej.
Jajka na śniadanie mogą pomóc ci jeść mniej przez cały dzień. Duża ilość białka umieszcza w jajkach jest wysoko na liście sycących pokarmów.

7. Jajka nie zawierają glutenu i węglowodanów.
Jeśli nie możesz jeść glutenu lub jesteś na specjalnej diecie na cukrzycę, jajka są świetnym sposobem na uzyskanie białka. Należy jednak zauważyć, że niektóre badania pokazują, że jaja mogą zwiększać ryzyko chorób serca u osób z cukrzycą typu 2.

8. Jaja chronią twoje kości.
Jajka mają więcej witaminy D niż inne produkty, a to może pomóc chronić organizm przed osteoporozą.

9. Jajka mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.
Cholina, ten sam makroelement, który pomaga w funkcjonowaniu wątroby, może również zmniejszyć ryzyko raka piersi u kobiet, zgodnie z Women’s Health. (Uwaga: w żółtku jajka znajdziesz cholinę, nie białko, więc nie unikaj całych jaj!)

10. Jedz jajka dla lepszych mięśni.
Białko jest niezbędne do szybszego naprawy mięśni. Zjedz  kilka jaj po treningu, aby łatwiej budować mięśnie w Twoim organizmie.

11. Jajka są przyjazne ciąży.
Jeśli zapach i tekstura jaj nie wywołają mdłości podczas noszenia małego, utrzymuj (pasteryzowane i całkowicie ugotowane) jajka w swojej diecie. Dwa całe jajka zawierają 250 miligramów choliny. Lekarze zalecają kobietom w ciąży i karmiącym piersią spożycie od 450 do 550 miligramów dziennie. Cholina wspomaga rozwój mózgu i pomaga zapobiegać wadom wrodzonym.

12. Zdrowe włosy, zdrowa skóra.
Jajka zawierają witaminę B-kompleksową zwaną biotyną. Ta witamina pomaga organizmowi w metabolizowaniu tłuszczów i węglowodanów na energię. Jako dodatkowy plus, biotyna może poprawić włosy, paznokcie i skórę!

Znasz przyjaciela, który musi zjeść więcej jajek? Udostępnij tę historię na Facebooku.

 

metamorfoza, Gosia Klos, dietetyk